Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jaki grill węglowy? Wybór grilla węglowego do ogrodu

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jaki grill węglowy brać pod uwagę, szukając odpowiedniego dla siebie? Wybór grilla węglowego nie jest prosty, a my podpowiadamy, na co zwrócić baczną uwagę.

Jaki grill węglowy – wybieramy klasycznie

Grill węglowy jest naszym dobrem narodowym. Każdego roku, kiedy sezon się zaczyna (a trudno tu o konkretną datę, bo dla jednych jest to maj, dla innych kwiecień, a rekordziści zaczynają już w marcu!), startujemy z pysznymi smakołykami prosto z rusztu. Grill to urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnym domu (a raczej ogrodzie), dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć Ci, jaki grill węglowy wybrać.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym jaki grill węglowy warto wybrać - i przede wszystkim, jeżeli jest to Twój pierwszy grill, zastanów się nad tym:
- jakie potrawy planujesz przyrządzać najczęściej,
- jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup,
- jaką przestrzenią dysponujesz.

Wybór grilla węglowego – w czym jest lepszy od innych?

Na rynku jest bardzo dużo propozycji różnych grillów, dlatego wybór grilla węglowego wcale łatwy nie jest. W grę wchodzą wspomniane grille węglowe, ale też gazowe, elektryczne itd. W czym grill węglowy jest lepszy od innych? Przede wszystkim jest stosunkowo tani w porównaniu z innymi propozycjami, można go w całkiem niezłej jakości kupić w wielu sklepach – jest ogólnie dostępny, a wybór spośród różnych modeli jest przeogromny. Łatwo się go użytkuje, bo rozpalanie jest bardzo intuicyjne. Emituje zapachy, które większości z nas kojarzą się z urlopem, słońcem i imprezami w gronie znajomych.

Grill węglowy jest dostępny nie tylko w wersji wielorazowej, ale także w jednorazowej. W zwykłych sklepach spożywczych można znaleźć różnej wielkości grille do jednorazowego użytku. Ich cena jest bardzo niska, a potrawy przyrządzane na przykład nad wodą czy podczas spontanicznego wypadu za miasto są tak samo smaczne.

Jaki grill węglowy – budowa grilla

Zanim podejmiesz decyzję, jaki grill węglowy pojawi się na stałe w Twoim ogrodzie, najpierw zapoznaj się z poszczególnymi funkcjami konkretnych jego elementów. Być może niektóre nie będą Ci potrzebne, a inne może skradną Twoje serce.

Grill węglowy składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszy to kocioł z rusztem znajdujący się w części górnej, a drugi to nogi, które służą do łatwego przenoszenia. To bardzo uproszczony opis, ponieważ na to urządzenie składa się tak naprawdę dużo więcej elementów.
Kocioł z rusztem to ta część grilla, która jest najbardziej potrzebna. To na niej głównie się pracuje, aby można było cieszyć się smakiem pysznych potraw. Ruszt zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie ma obaw, że pokryje się rdzą. Łatwo o niego dbać, wystarczy wyczyścić go po każdym użyciu środkami do czyszczenia grilla.

Blaszany korpus, jakim otoczony jest ruszt, pozwala na przyjmowanie bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu rozpalanie żaru na grillu nie jest niebezpieczne. Wysoka jakość użytych materiałów sprawia, że grillowanie jest całkowicie niezawodne i na jednym urządzeniu może się odbywać przez wiele lat.

W korpusie (misie) montowane są nogi grilla, które stanowią o tym, czy wygodnie będzie się go użytkowało. Powinny być stabilne, aby nie istniało niebezpieczeństwo, że grill przewróci się podczas palenia. Pamiętaj, że grilla zawsze należy stawiać na równym podłożu, aby nie dopuszczać do ryzyka wypadku.

Równie ważna jest pokrywa. Od niej zależy szybkość, z jaką rozpali się grill, ona też wpływa na czas grillowania potraw. Pokrywa sprawdza się przede wszystkim, kiedy grillujemy bardziej zróżnicowane potrawy (kurczak w całości, warzywa, ryby i inne). Jeśli natomiast są to tylko kiełbaski i karkówka, można zrezygnować z używania pokrywy. Pokrywa z systemem wentylacji (czyli otworkami) pozwala na wymianę tlenu i regulację temperatury. Z takim dodatkiem łatwiej też wygasić żar po zakończeniu grillowania. Wystarczy odciąć dopływ tlenu przez zamknięcie otworków na pokrywie.

Warto zwrócić uwagę na to, by pokrywa posiadała nienagrzewające się rączki. Jeśli da się je łatwo złapać, nie parząc się przy tym, to grillowanie będzie czystą przyjemnością. Zdarza się, że w pokrywie znajdują się dodatkowe uchwyty na akcesoria do grillowania. Jeśli lubisz mieć wszystko pod ręką, sprawdź, które modele się tym charakteryzują.

Dodatkowe elementy w budowie grilla węglowego

Domyślamy się, że to, jaki grill węglowy wybierzesz, zależy w dużym stopniu od dodatkowych elementów, jakie znajdą się w jego budowie. I dla przykładu: zdarza się, że grille są wyposażone w wyjmowany popielnik, dzięki czemu popiół powstający podczas spalania można łatwo i szybko usunąć. A dla specjalistów w dziedzinie grillowania powstały specjalne termometry pokazujące wysokość temperatury, przez co można ją dopasować do rodzaju grillowanego dania.

Warto też zwrócić uwagę na mniej istotne elementy, jeśli chodzi o samo grillowanie, ale bardzo przydatne, jeśli chodzi o użytkowanie, przenoszenie i transport. Chodzi oczywiście o kółka ułatwiające zmianę miejsca. Dobrze, aby były one wykonane z mocnego i odpornego na zniszczenia tworzywa sztucznego, przez co będzie można zostawiać grilla na zewnątrz bez martwienia się o złe warunki atmosferyczne. Poza tym często przenoszony grill powinien mieć do tego dobre możliwości, zatem… kółka to podstawa.

Grill węglowy – jaki wybrać?

Stawiasz przed sobą wyzwanie: chcesz kupić dobry grill węglowy. Jaki wybrać, kiedy rynek oferuje tak wiele możliwości? Zerknij do naszych propozycji. Wśród nich (jesteśmy niemal pewni) znajdziesz coś, co spełni Twoje oczekiwania.

Weźmy pod uwagę na przykład grill węglowy z drewnianymi półkami bocznymi.
 

Tak, z drewnianymi półkami – idealnymi do wygodnego grillowania. Ten grill węglowy posiada chromowany ruszt główny, dodatkowy ruszt na węgiel, a także pokrywę z możliwością regulacji ruchu powietrza. Misa i pokrywa wykonane zostały ze stali emaliowanej, dzięki czemu urządzenie posłuży przez długi czas w tak samo dobrym stanie.

Ale powiedzmy o tym, co w tym przypadku jest najbardziej interesujące, czyli o bocznych półkach. Na nich można kłaść potrzebne do grillowania akcesoria, bez obaw, że spadną (półki są dość szerokie). Zmieści się na nich nawet talerz z przygotowaną na ruszt kiełbaską lub taca z warzywami. Dodatkowe półeczki ułatwiają przenoszenie, ale też doskonale wyglądają. Dodatkowa półka znajduje się też na samym dole. Tam również można umieścić niezbędne dodatki do grillowania. Potrawy pochodzące z takiego sprzętu będą perfekcyjne – w każdym detalu.

Wybór grilla węglowego to sprawa niełatwa. A jeśli grillowanie to Twój konik, a nie tylko oderwanie się raz na jakiś czas od szarej rzeczywistości, postaw na bardziej profesjonalne rozwiązania. Co powiesz na duży grill węglowy do ogrodu?

Na takim urządzeniu można bez problemu przyrządzać urozmaicone potrawy, np. całego kurczaka czy pizzę z grilla. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że duża powierzchnia do grillowania to także krótszy czas! Jeśli zaprosiłeś sporo znajomych, to im szybciej podasz posiłek, tym lepiej. Nikomu ślinka nie będzie cieknąć zbyt długo. W tym modelu także znajdują się dodatkowe drewniane półki, na których można umieszczać przydatne akcesoria do grilla węglowego.

Wybór grilla węglowego

Grill węglowy to wręcz tradycja. Kto z nas nie zna smaku potraw, które zostały przygotowane na tym znanym od lat urządzeniu? Grill węglowy to najczęściej brany pod uwagę sprzęt wśród właścicieli ogródków działkowych lub przydomowych ogrodów. Dzięki niemu możliwe jest otrzymanie niesamowitych potraw, których smak i aromat przyciąga nawet odleglejszych sąsiadów. Przyznaj się, zdarzyło Ci się kiedyś, że sam dym dobiegający od sąsiada skusił Cię do rozpalenia własnego urządzenia? Mamy powody, by twierdzić, że tak. Sezon letni bez smaku kiełbaski lub karkówki z grilla to jak zima bez śniegu i wiosna bez kwiatów – takie coś wręcz nie powinno mieć miejsca. Na ten niepowtarzalny smak wpływa sposób, w jaki rozpalamy i podtrzymujemy żar na grillu węglowym.

Jaki węgiel do grilla?

Nie ogień, a żar – to najważniejszy element grilla węglowego, jego centrum i główna melodia tego musicalu, jakim jest fantastyczne grillowanie.

A żeby rozpalić żar, potrzeba dobrego surowca. Co mamy do wyboru, jaki węgiel do grilla wybrać? A może wcale nie węgiel, a jakiś inny sprawdzony środek?

Pierwszy sposób na rozpalenie grilla to użycie węgla drzewnego w połączeniu z rozpałką w kostce lub płynie. Jego plusem jest cena – dość niska – jednak posiada też sporo minusów. Przede wszystkim szybko się wypala, sprawiając, że przy większej ilości jedzenia ciągle trzeba go uzupełniać (czyli pamiętać o tym i koniecznie stać obok niego, aby żar nie zdążył zgasnąć całkowicie). A skoro potrzeba więcej węgla, to i więcej popiołu się wytworzy. Popiół nie jest korzystny dla zdrowia, a przy korzystaniu z węgla drzewnego spore jego ilości mogą osiadać na grillowanym pożywieniu. Oprócz tego węgiel drzewny pali się nierównomiernie, na początku mając dużą moc, a z czasem słabnąc.

Dużo lepszym rozwiązaniem (a jednocześnie nieco podobnym) jest brykiet. Nie posiadają żadnej z negatywnych cech węgla, jakie podaliśmy wyżej. Grzeją równomiernie, nie wypalają się zbyt szybko, nie wspominając o tym, że dają bardzo dobre efekty grillowania. Cena tego surowca nie jest zbyt wysoka, bo za opakowanie 2,5-kilowego zapłacimy ok. 12 zł (w zależności od producenta).

Wybierz mądrze i zgodnie z tym, jakie jest Twoje podejście do grillowania. Najważniejsze jest, by smak i aromat przyrządzanych na grillu potraw zachwycał Ciebie i Twoich gości. 

Wybór grilla węglowego to złożona czynność. Najpierw musisz określić, czego najbardziej chcesz, potem zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, producentami, funkcjami, aż wreszcie na samym końcu możesz wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. Zdajemy sobie sprawę, że zależy Ci na jak najdłuższym użytkowaniu zakupionego akcesorium, dlatego w naszym sklepie znajdują się wysokiej jakości urządzenia w sam raz do Twojego ogrodu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Na koniec ciekawostka. Czy próbowaliście kiedykolwiek dopatrzeć się początków grillowania w czasach prehistorycznych? Przecież to właśnie wtedy odkryto ogień, a tym samym posiłki były przyrządzane właśnie z jego użyciem. Na początku funkcję rusztu pełniły kamienie albo kły mamuta, potem, ok. XII wieku, zaczęto używać glinianych naczyń. Jak widać, współczesny grill jest dużym ułatwieniem do przygotowywania potraw. Skoro czasy sprzyjają wygodzie, zróbmy wszystko, by znaleźć jak najlepszy sprzęt do swojego ogrodu.

Udanego grillowania!

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
/************************************************/
Sklep internetowy Shoper Premium