- Majowo.pl

Aranżacja tarasu - praktyczne pomysły, ciekawe rozwiązania. Taras - aranżacje dla kreatywnych

list W: Taras Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 692

Aranżacja tarasu to zadanie, które pozwoli Ci uwolnić całą kreatywność! Taras może być alternatywą lub dopełnieniem ogrodu. Taras - aranżacja czas start!

Bardzo częstym powodem, dla którego postanawiamy zrobić z tarasem coś naprawdę niezwykłego, jest brak ogrodu lub… brak miejsca w ogrodzie. Dotyczy to przede wszystkim osób mieszkających w mieście - a naprawdę kreatywne rozwiązania spotykamy również na niewielkich balkonach. Miłośnicy roślin potrafią zadbać o ogromne zagęszczenie kwiatów na metr kwadratowy - niezależnie od dostępnej powierzchni.

Od czego warto rozpocząć? Jeżeli już doskonale znasz przestrzeń, którą dysponujesz, weź pod uwagę również budżet, jaki chcesz przeznaczyć, a także postaraj się zdecydować, jakim stylem powinno się wyróżniać to miejsce. Zastanów się też nad rzeczami, które po prostu lubisz i których nie może zabraknąć na tarasie. Warto wziąć pod uwagę również możliwe nasłonecznienie. Jest istotne zarówno pod kątem roślin, jak też akcesoriów i mebli ogrodowych - dla przykładu, parasol ogrodowy może być absolutnie niezbędny, jak i dosyć niepotrzebny - wszystko w zależności od Twoich warunków.

Taras - aranżacja nie musi być kosztowna!

Taras może być Twoją świątynią świętego spokoju. Doskonałe miejsce, w którym pokochasz spędzać ciepłe wieczory i spotkania z najbliższymi. Dziś na rynku znajdziesz tak wiele produktów - w niezwykle szerokim wachlarzu wzorów, kolorów i kształtów, że zamiana pustej surowej przestrzeni w salon na świeżym powietrzu nie musi być ani kosztowna, ani czasochłonna.

Wybierając meble tarasowe warto rozpocząć od określenia docelowego stylu. Styl warto doprecyzować biorąc pod uwagę podłogę. W wielu przypadkach spotykamy się z tym, że “podłoga jest nie do ruszenia” - jeżeli jest tak również w Twoim przypadku, postaraj się, aby całość tworzyła zgraną kompozycję. A jeśli masz w tym zakresie pole do popisu - uwolnij wyobraźnię, bo możliwości jest sporo. Od dywanów imitujących trawę, przez surową betonową płytę, po szeroki wybór płytek. desek i podestów tarasowych.

Drugim elementem, do którego w wielu przypadkach po prostu się dopasowujemy, są ściany. Te na szczęście zawsze w razie potrzeby możemy przysłonić. Niemniej jednak - miejcie na to swój pomysł!

aranżacja tarasu - 4-częściowy zestaw mebli rattanowych z wygodnymi poduszkami Indeks: MIR-Z2135 COSY

Taras - aranżacje minimalistyczne

W dalszej części tej publikacji przejdziemy do wyboru dodatkowych elementów wyposażenia (takich jak bujaki, hamaki, parasole ogrodowe i pawilony), a tymczasem przyjrzyjmy się inspiracjom tarasów opartych na minimalizmie.

W prezentowanych rozwiązaniach trzon aranżacji tarasu stanowi zestaw ogrodowy, natomiast drobne dodatki (do których zaraz przejdziemy) sprawiają, że przestrzeń jest kompletna.

Aranżacja tarasu - Zestaw mebli rattanowych do ogrodu dla 6 osób Indeks: MIR-Z21490 SIMPLE

Zestaw mebli rattanowych do ogrodu dla 6 osób Indeks: MIR-Z21490 SIMPLE - Aranżacja tarasu

W bardzo wielu przypadkach stół ogrodowy stanowi główny punkt tarasu. Zestaw przedstawiony powyżej z jednej strony jest nowoczesnym i minimalistycznym rozwiązaniem, którego projekt bazuje na skandynawskim stylu - a z drugiej strony odpowiada na najważniejsze potrzeby właścicieli. Co istotne - powyższy zestaw został wykonany ze stali oraz technorattanu, przez co jest odporny na warunki atmosferyczne. 

aranżacja tarasu - Luksusowe meble ogrodowe technorattan Indeks: MIR-Z2159 VERONA

Ta propozycja to rozwiązanie wybrane przez jednego z naszych klientów ze względu na prostotę oraz nowoczesność. W tym przypadku również mamy do czynienia z meblami wykonanymi z technorattanu, co zapewnia wysoką trwałość. Jak widzicie - w tej aranżacji zadbano już o drobne dodatki, przez co wyraźnie różni się od pierwszego prezentowanego zestawu. Przejdźmy zatem do tarasowych drobiazgów, czyli małych rzeczy o ogromnym znaczeniu!

Dodatki przydatne w aranżacji tarasu

Kochacie detale? My też! Dlatego poniżej znajdziecie kilka propozycji elementów, o które warto zadbać. A jeżeli macie swoje rozwiązania, których nie uwzględniliśmy w tej publikacji - koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! 

Rośliny - kwiaty

Sam temat wyboru roślin do ogrodu czy na taras jest zbyt obszerny i poświęcimy mu osobną publikację. Niemniej jednak to jeden z absolutnych niezbędników, dlatego tej wskazówki po prostu nie mogliśmy pominąć!

Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, szczególnie pamiętaj o rozsądnym wykorzystaniu przestrzeni! Możesz zainstalować półki, wykorzystać skrzynie (w których jednocześnie możesz przechowywać też różne elementy) oraz wybrać wiszące doniczki. 

Oświetlenie na tarasie

O ile w ciągu dnia możesz delektować się promieniami słońca, to po zmroku oświetlenie staje się wręcz niezbędne. Pomyśl tylko, jak często dopiero po zmroku taras jest miejscem, którego nie chce się opuszczać - szczególnie, kiedy odwiedza Cię paczka przyjaciół!

Wybierając oświetlenie na taras zwróć uwagę na właściwości w zakresie energooszczędności. Warto również potraktować elementy służące oświetleniu jako tarasowe ozdoby. Skoro nie wyjmujemy ich tylko po zmroku - warto, aby świetnie prezentowały się także za dnia! Być może dobrym rozwiązaniem będzie też zastanowienie się nad wykorzystaniem lamp, świec i lampionów.

Kolorowe dodatki

Niezależnie od tego, o jakich elementach mówimy - różnorodność, ciekawe kształty i przede wszystkim odpowiednia kolorystyka mogą dodać Twojemu tarasowi estetyki i elegancji! Zwróć na to szczególną uwagę wybierając doniczki czy poduszki, a także inne dodatki! 

Pamiętaj o tym, by aranżacja tarasu szła w parze z funkcjonalnością. Ta przestrzeń powinna przede wszystkim służyć do doskonałego relaksu.

Taras - aranżacja przestrzeni w cieniu

Kiedy słońce sprawia nam najwięcej przyjemności? Wtedy, kiedy sobie tego życzymy! Jeżeli Twój taras jest wystawiony na intensywne działanie promieni słonecznych, w upalne dni doskonale sprawdzi się parasol lub pawilon ogrodowy

aranżacja tarasu - Nowoczesny pawilon ogrodowy z moskitierą 3x4 Indeks: PAWILON CAPRI 3x4

Pawilon może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli dobrze wkomponuje się w wybrany przez Ciebie styl, ale warto także zwrócić uwagę na szczególnie przydatne funkcje pawilonów. Jedną z nich może być wyposażenie w moskitierę. Aranżacja tarasu z wykorzystaniem pawilonu sprawia, że możesz cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

aranżacja tarasu z Brązowy parasol balkonowy z funkcją tilt Indeks: HAVANA BRĄZOWY

aranżacja tarasu z Duży parasol ogrodowy - 3,5m grafit Indeks: PARASOL KAZUAR 3,5 M GRAFITOWY

Drugim rozwiązaniem zapewniającym cień jest oczywiście parasol. Jego konstrukcja jest zupełnie inna niż w przypadku pawilonu, a dużym atutem jest wyższa mobilność. 

Szeroki wybór modeli parasoli ogrodowych sprawia, że naprawdę łatwo dopasować produkt do swojej przestrzeni i potrzeb.

Aranżacja tarasu z dodatkowymi meblami ogrodowymi

Jeżeli oprócz niezbędnego wyposażenia, które bardzo często stanowi stół i miejsca siedzące, masz możliwość dodania na taras czegoś jeszcze - warto postawić na… bujanie! 

W aranżacji tarasu świetnie sprawdzi się wykorzystanie fotela wiszącego, huśtawki bądź hamaka. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na beztroskie bujanie - być może połączone z czytaniem książki. A może po prostu rozkołyszesz się i utniesz sobie drzemkę? Droga wolna!


aranżacja tarasu - Podwójne krzesło rattanowe z wygodnymi poduszkami Indeks: MIR_B17204

aranżacja tarasu - Obrotowy fotel rattanowy z wygodnymi poduszkami Indeks: MIR_P1682NB OGRÓD

Duże, wygodne fotele wykonane z wykorzystaniem rattanu czy technorattanu również są bardzo często wybieranym wyposażeniem na taras i do ogrodu. Stylowe, wytrzymałe i zapewniają sporą dawkę relaksu! 

Krzesło brazylijskie - wielokolorowe do ogrodu Indeks: MA_317 BRASIL COLOR aranżacja tarasu

Ciekawym rozwiązaniem może być również krzesło brazylijskie, które jest pewnym połączeniem hamaka i wygodnego fotela. Dużym atutem krzeseł brazylijskich jest to, że zajmują niewielką przestrzeń.

Kremowa huśtawka ogrodowa z brązowym daszkiem Indeks: Huśtawka Lucy aranżacja tarasu

Multifukcyjna huśtawka z daszkiem do ogrodu Indeks: HUŚTAWKA MEGI CAPPUCINO BEŻ aranżacja tarasu

Dla wielu z nas huśtawka stojąca to absolutny must have w ogrodzie! Większość tego typu huśtawek pozwala na jednoczesne korzystanie kilku osób. Wybierając huśtawkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd oraz zastosowane materiały (które są istotne pod kątem odporności na warunki atmosferyczne), ale także na dodatkowe funkcje. Dla przykładu - beżowa huśtawka, którą widzicie powyżej, posiada funkcję rozkładania oparcia do pozycji leżącej oraz regulacji kąta nachylenia daszka. Dzięki takiemu rozwiązaniu huśtawka może zyskać zupełnie nową rolę!

Wykorzystywane materiały

Doradzając naszym klientom w kwestii wyboru mebli na taras, bardzo często podkreślamy rolę materiałów, z których zostały wykonane poszczególne elementy. Mogliście zauważyć to również w tej publikacji. Dlaczego to tak istotne? Taras (i całe jego wyposażenie) jest szczególnie narażony na działanie różnych czynników zewnętrznych, które niekiedy mogą okazać się szkodliwe. Intensywne opady deszczu, promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura powietrza w upalne dni, wiatr i kurz czy duże wahania temperatur sprawiają, że meble ogrodowe, które wykonano z materiałów niskiej jakości bądź takie, które zgodnie z zaleceniami w chłodniejszych okresach powinny być przechowywane wewnątrz, mogą zbyt szybko stracić swój urok. Bardzo zachęcamy do tego, by wybierać odpowiednie meble i przechowywać je w taki sposób, by nie zostały uszkodzone wskutek nasiąknięcia wodą, zabrudzenia czy innych czynników.

Taras - aranżacja kuchni i jadalni na świeżym powietrzu

Bardzo często aranżacja tarasu uwzględnia gastronomiczną funkcję tej przestrzeni, a jej niemal nieodłącznym elementem jest oczywiście grillowanie i wspólne spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Szeroki wybór rodzajów i modeli grilli umożliwia odpowiednie dopasowanie ich do pozostałych elementów.

Jedną z zasadniczych kwestii w tym aspekcie jest wybór rodzaju grilla. W zależności od tego, czy wybierzesz grill gazowy czy grill węglowy różnić będą się dostępne funkcje. Jeżeli podjęcie tej decyzji jest jeszcze przed Tobą, zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami: Jaki grill gazowy? Podstawowe wskazówki oraz Jaki grill węglowy do Twojego ogrodu?.

Grill gazowy do steków beef king Indeks: BEEF KING MIR 428

Duży grill gazowy z 3 palnikami i planchą 2w1 Indeks: MIR432

Duży grill węglowy z drewnianymi półkami bocznymi Indeks: GRIL MIR 270

Pamiętajcie, by aranżacja tarasu przede wszystkim się Wam podobała i składała się na spójny styl, była złożona z funkcjonalnego wyposażenia, które umożliwia praktyczne, sprawne korzystanie i nie zapomnijcie o wyborze materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień