Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ogród zimowy - co warto wiedzieć?

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Ogród zimowy - co warto wiedzieć?

Całoroczny ogród do relaksu, uprawa roślin tropikalnych lub warzyw czy spa z jacuzzi - co będzie w Twoim zimowym ogrodzie? Coraz bardziej popularna oranżeria przydomowa to pełna zalet ozdoba domu. Jest to znakomity sposób na dodatkowe ogrzanie domu, dzięki przeszklonemu pawilonowi, podatnemu na słoneczne promieniowanie. Odpowiednio skonstruowany i zaaranżowany, potrafi być niesamowitą ozdobą naszego domu i ogrodu. 

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to przeszklone pomieszczenie, budowane przy domu, często na tarasie. Jest to szklana konstrukcja, oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym, stalowym czy z PCV. Jest to całoroczny ogród, zarówno dla domowników, jak i roślin. Jeżeli jego powierzchnia nie przekroczy 35 m2, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie zamiaru budowy. Oprócz walorów estetycznych, zimne ogrody są niezwykle funkcjonalne. Do czego służy ogród zimowy?

  • Może być kącikiem relaksu, tym bardziej jeśli postanowimy dodać nieco zieleni, stworzymy idealne miejsce do odpoczynku.
  • Jest to doskonałe miejsce na urządzenie sobie spa z wanną jacuzzi. Fajną opcją jest urządzenie jadalni w ogrodzie zimowym.
  • Zimą możemy przechowywać w nim rośliny, które nie przetrwają niskich temperatur, a wczesną wiosną robić rozsady.
  • Możemy stworzyć tropikalną uprawę roślin, bo w takim ogrodzie zimowym będą panować do tego idealne warunki.
  • Jest to świetny izolator termiczny: zimą nagrzewa się dzięki promieniom słonecznym, dzięki czemu chroni resztę pomieszczeń przed zimnem, jednocześnie dostarcza im ciepło.

Ogród zimowy to przede wszystkim znakomita opcja dla osób, które uwielbiają przebywać wśród natury i otwartych przestrzeni. Ogrody zimowe dzielimy na dwa rodzaje: zimny i ogrzewany.

Zimny ogród zimowy

Zimny ogród zimowy nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy urządzić w nim miejsce do odpoczynku także w zimie. Za to świetnie nada się do przechowywania rozsady i wszystkich roślin oraz kwiatów. Zimny ogród zimowy nie jest po prostu ogrzewany. Jedyne ciepło pochodzi z promieni słonecznych dostarczanych przez ściany i dach, które są przeszklone. W zimie utrzymuje się w nim temperatura o wysokości 5-12 stopni Celsjusza. Dlatego nadaje się on do użytku domowników głównie w okresie letnim. 

Ogrzewany ogród zimowy

Ciepłe ogrody zimowe są tymi najbardziej pożądanymi. To właśnie dzięki nim możemy urządzić w naszym ogrodzie zimowym jadalnię czy pokój dzienny. Ogrzewany ogród zimowy jest jak wielki kaloryfer, który pozwala na ocieplenie reszty pomieszczeń, tym samym zmniejszając koszty związane z ich ogrzewaniem. W takim pomieszczeniu możemy hodować nawet tropikalne rośliny, które niesamowicie wyglądają z zewnątrz. 

Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego?

Aby ogród zimowy spełniał swoją funkcję i był dodatkowym źródłem ciepła dla całego domu, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego budowie. 

  • Lokalizacja

Jedną z ważniejszych zasad jest odpowiednie nasłonecznienie. Bo właśnie o ciepło z niego pochodzące najbardziej nam chodzi, Wybranie północnej części ogrodu raczej mija się z celem, ogród zimowy nie będzie spełniać w 100% swoich funkcji. Południowa ekspozycja sprawdzi się świetnie, jeśli chcemy uprawiać egzotyczne rośliny. Jednak może nie być to najlepsze rozwiązanie, ze względu na nagrzewanie się ogrodu zimowego do bardzo wysokich temperatur, co nie będzie przyjemne dla domowników oraz roślin. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest strona wschodnia lub zachodnia. Wtedy ilość wpadających promieni słonecznych jest odpowiednia i możemy urządzić w niej co tylko chcemy. 

  • Rozmiar

Oprócz kwestii związanej z pozwoleniem na budowę, o której wspomnieliśmy wcześniej, wielkość naszego ogrodu zimowego ma wpływ na jego funkcjonalność. Zaleca się, aby jego powierzchnia nie była mniejsza niż 10 m2. Musimy też zadbać o fundament pod taką konstrukcję, musi wytrzymać bardzo duży ciężar. 

  • Dach 

Dach to kolejny ważny element, na który musimy zwrócić uwagę. Od jego nachylenia w dużej mierze zależy ilość wpadających promieni. Dlatego modelowy kąt nachylenia to 55-65 stopni. Jeżeli wolimy jednak płaski dach, to minimalne nachylenie nie może być mniejsze niż 10 stopni, to pozwoli tez na zsuwanie się śniegu. Dach powinien być odporny na obciążenia, dobrym materiałem na jego wykonanie jest szkło zespolone z szyby hartowanej. 

  • Wentylacja

Wentylacja to bardzo ważny element, gdyż jej brak może doprowadzić do nagrzania się ogrodu zimowego nawet do 70 stopni Celsjusza. Poza tym para wodna, która mogłaby się wtedy skraplać, może powodować zawilgocenie posadzki i fundamentów. Jako system wentylacyjny sprawdzą się nawiewniki, przesuwane lub uchylane okna dachowe lub elementy ścian oraz systemy klimatyzacji. 

  • Ogrzewanie

Sposobem na ogrzanie ogrodu zimowego jest zastosowanie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Pierwszy wariant jest tańszy i możemy połączyć go z systemem centralnego ogrzewania budynku. Zamontujmy też wtedy sterownik temperatury, dzięki temu możemy wyłączyć ogrzewanie i czerpać ciepło ze słońca. Jeszcze innymi metoda na ogrzanie są grzejniki kanałowe lub ścienne oraz klimatyzatory. 

Jak urządzić ogród zimowy?

Urządzając ogród zimowy musimy pamiętać o jego rozmiarach. Odradzamy ciężkich, ciemnych mebli, a radzimy postawić na lekkie, jasne meble ogrodowe, które nie zmniejszają optycznie naszego tarasu zimowego. Przebywanie w zimowy dzień w takim pomieszczeniu będzie przyjemniejsze w aranżacji delikatnych mebli.

Do urządzenia naszego ogrodu zimowego możemy wykorzystać meble ogrodowe lub domowe. W zależności od naszych założeń. Dobrą opcją są meble ogrodowe z technorattanu, są wygodne i ładne, a przy tym dobrze komponują się z otoczeniem. Innym ich atutem jest radzenie sobie z wilgocią i dużym nasłonecznieniem. 

Nie przesadzajmy też z ilością mebli w ogrodzie zimowym. Wystarczy nawet niewielki zestaw mebli ogrodowych, nie urządzajmy przytłaczającego miejsca. Ciekawą opcją jest fotel wiszący, który znakomicie wpisuje się w delikatne aranżacje i wygląda bardzo ładnie na tle ogrodu. 

Możemy wybrać konkretny styl, w jakim urządzimy ogród zimowy. Wszystko jednak zależy od naszych preferencji. Najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli i cieszyli walorami ogrodu zimowego.  

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium