Jak urządzić mały ogród?

Mały ogród nie zawsze jest w stanie pomieścić tyle rzeczy, ile byśmy chcieli. To z kolei może przekładać się także na jego wygląd. Istnieją jednak sposoby na urządzenie małego ogrodu, który będzie praktyczny, ładny, a nawet optycznie większy. Oprócz porad dotyczących aranżacji małego ogrodu, przygotowaliśmy też kilka patentów na jego tanie urządzenie.
Aranżacja małego ogrodu
Urządzenie małego ogrodu to nie lada wyzwanie. Istnieją pewne sposoby, które pozwolą spełnić nasze oczekiwania, nie zapominając o ograniczonej przestrzeni. Czasami warto zacząć od podstaw, czyli gruntownej przebudowy. Podwyższone obrzeża wokół trawnika, piętrowo obsadzone roślinami, dadzą wrażenie obfitości, jednocześnie nie zabierając miejsca. Optycznie powiększymy nasz mały ogród, jeśli położymy na nawierzchni jasny żwir. Przy urządzaniu małego ogrodu możemy skorzystać również z niżej zaprezentowanych sposobów.
- Mały ogródek warzywny
Rabaty warzywne zmieszczą się nawet w małym ogródku. Oczywiście nie wielkich rozmiarów. Jednak wystarczy, że fragment trawnika zastąpimy ziołową szachownicą (możemy je sadzić w kwadratach o powierzchni 1 m2).
- Mały zbiornik wodny
Mały, geometryczny zbiornik wodny zmieści się nawet w niewielkim ogrodzie. Zagłębiony w ziemi, dodatkowo z posadzką z kontrastującym kolorem, nada dynamiki, a nasz ogród zyska elegancji i nowoczesnego stylu.
- Wgłębnik
Wgłębnik, czyli obniżenie terenu, to dobry sposób na wyeksponowanie roślin. Może mieć np. 60 cm głębokości, jego ściany wzmacnia się rurkami oporowymi, a z wybranej ziemi modeluje się skarpę. W uzyskanej przestrzeni możemy urządzić kącik do relaksu.
- Oczko wodne
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić małe oczko wodne, które będzie okalać zadbany trawnik, a następnie kwiatowe rabaty. Naturalną kompozycję uzyskamy sadząc maki, szałwię i inne kwiaty letnie.
-
Lustro
Lustro optycznie powiększa i ta zasada tyczy się także ogrodu. Znakomity efekt uzyskamy umieszczając lustro tuż nad powierzchnią wody.
- Bez trawnika
Do nawierzchni możemy użyć jasnego żwiru. W niektórych miejscach zróbmy lokum dla roślin, które będą się swobodnie rozrastać i "wylewać" na ścieżki. Oszczędzamy czas na pielęgnacji, bo nie musimy dbać regularnie o trawnik.
Klimatyczną aranżację małego ogrodu uzyskamy wybierając też stół ogrodowy i krzesła ogrodowe, w donicach - skrzyniach posadźmy bujne rośliny lub zróbmy niewielkie rabaty. Dodatkowo możemy postawić niewielką latarnię, która doda niepowtarzalny nastrój.
Jak urządzić tanio ogród?
Jeżeli chcemy urządzić ogród za niewielkie pieniądze, możemy skorzystać z ciekawych, a efektownych patentów. Oczywiście możemy zainwestować w droższą aranżację, tylko wtedy lepiej zrobić to etapami.
- Meble
Zamiast drogich mebli ogrodowych, możemy postawić na równie efektowne i oryginalne - meble z palet. Pomalowane i udekorowane poduchami stworzą świetny i wygodny wystrój ogrodu.
- Oświetlenie
Roślinność w ogrodzie możemy podświetlić lampami solarnymi.
- Rośliny
Warto postawić na krzewy bujnie rosnące, a dobrze znoszące cięcie, jak odmiany pęcherznicy kalinolistnej, derenia białego lub róży pomarszczonej.
- Skarpy i skalniaki
Już na etapie budowy, zamiast wywozić: gruz, gliny - uformujmy skarpy, piasek, cegły - zbuduj nawierzchnię, kamienie i głazy - zbuduj skalniaki.
- Pnącza
Jeżeli masz na działce zaniedbane budynki, z niezbyt ładnymi ścianami, puść pnącza, które w piękny sposób zakryją niedoskonałości.
- Trawnik
Piękną nawierzchnie uzyskasz w ładny sposób - stosując trawnik z rolki.
- Kora ogrodowa
Kora ogrodowa pochodzi z obróbki drewna, dzięki czemu jest naprawdę niedroga. Stosuje się ją głównie jako ściółkę, ponieważ łagodzi wahania temperatury, ogranicza rozwój chwastów, pomaga w utrzymywaniu wilgoci gleby i - co ważne w naszym ogrodzie - świetnie wygląda. Dodając kilka płyt chodnikowych uzyskamy wspaniały efekt.
- Donice - skrzynie
Rośliny ułożone w skrzyniach wyglądają oryginalne i można je bez problemu przenosić, dzięki czemu bez problemu możemy tworzyć ciągle nowe aranżacje. Dodatkowym atutem jest ochrona roślin przed domowymi czworonogami.
Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?
Wybierając kwiaty do ogrodu musimy wiedzieć, ile czasu możemy przeznaczyć na pielęgnację roślin. Jeżeli nasze chęci i czas są niewielkie, postawmy na żywopłoty nieformowane (np. berberys i irga), łąki kwietne lub rośliny cebulowe. Jeśli nie chcemy zmieniać wyglądu ogrodu co roku, lepiej wybrać kwiaty kwitnące cały rok. Zwróćmy też uwagę na rodzaj gleby w naszym ogródku oraz na poziom nasłonecznienia. Jakie konkretnie rośliny wybrać do ogrodu?
Drzewa niewielkich rozmiarów:
- judaszowiec kanadyjski
- sumak octowiec
- klon zwyczajny
- ozdobne jabłonie, wiśnie i magnolie
- drzewa płaczące
Krzewy i krzewinki:
- barwinek pospolity
- dereń kanadyjski
- runianka japońska
- suchodrzew chiński
- jałowiec
- irga
- świerk biały
- bukszpan wiecznie zielony
- hortensja bukietowa
Byliny okrywowe:
- bluszczyk kurdybanek "Variegata"
- czyściec wełnisty
- dąbrówka rozłogowa
- gajowiec żółty
- macierzanki
Trawy ozdobne:
- miskanty chińskie
- trzcinniki ostrokwiatowe