Jak urządzić biuro w salonie? - Majowo.pl

Jak urządzić biuro w salonie?

list W: Wnętrza Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 498

Jak urządzić biuro w salonie

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie własnego gabinetu w domu. Wydzielenie strefy do pracy ma korzystny wpływ przede wszystkim na naszą produktywność. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na zaadaptowanie osobnego pokoju w tym celu. Dobrym rozwiązaniem okazuje się urządzenia biura w salonie. Jednak tutaj pojawia się mały problem. Jak stworzyć swoje własne biuro do pracy, jednocześnie zachować klimat, w jakim urządzony jest pokój dzienny?

Produktywna praca zdalna

Dla wielu osób praca z domu to spełnienie marzeń. Przede wszystkim kojarzy się z większą ilością czasu - w końcu nie marnujemy go na dojazdy. Jednak dla wielu z nas taka forma pracy może być zgubna, jeśli nie wprowadzimy do życia pewnych rytuałów. Jak pozostać produktywnym pracując zdalnie? 

W domu jesteśmy podatni na mnóstwo 'rozpraszaczy'. Zaczynając od ciepłego łóżka, poprzez ciekawy serial, a kończąc na naszym ulubionym jedzeniu, które akurat mamy w lodówce. Dlatego tak ważne jest, aby wygospodarować miejsce do pracy, którym niekoniecznie będzie kanapa w salonie. Pomijając takie czynniki jak chociażby domownicy, którzy mogą nam przeszkadzać w pracy, jest to istotne ze względów psychologicznych. Pokój dzienny ma nam się kojarzyć z odpoczynkiem. Jeżeli nasz mózg zacznie kojarzyć wspomnianą kanapę z pracą, nasz relaks przestanie być efektywny. 

Poza tym warto wyeliminować największe dla nas wszystkich pokusy pracy zdalnej, czyli przeglądanie social mediów. Najlepszym sposobem byłoby odłożenie telefonu w miejsce, w którym nie będziemy przebywać. Jednak używanie telefonu dla niektórych osób jest niezbędne w pracy, dlatego wtedy warto chociaż wyciszyć powiadomienia

Wspomniana na początku rutyna to nie tylko wstawanie o stałych porach, ale też zmiana stroju. Być może dzień spędzony w piżamie brzmi kusząco, jednak nasz ubiór wpływa na naszą produktywność. Ubrania mają charakter symboliczny i mocną wpływają na poziom pewności siebie człowieka.

Kolejnym krokiem jest wyposażenie się w wygodne meble. Mamy na myśli biurko i przede wszystkim fotel. Fotel obrotowy do biurka to bardzo ważmy element wpływający na nasz komfort pracy (nie tylko tej zdalnej). Fizyczne zmęczenie na pewno nie wpływa korzystnie na naszą efektywność, a może jedynie prowadzić do frustracji. Inwestycja w fotel obrotowy to jednocześnie inwestycja w nasze zdrowie.

Na koniec warto przypomnieć o odpoczynku. Praca z domu też ma ustalone ramy czasowe, dlatego nie zapędźmy się w wyrabianie nadgodzin. Zwłaszcza, gdy postawimy względem siebie zbyt dużą liczbę zadań do zrobienia jednego dnia. Dobrym nawykiem jest planowanie swojej pracy. Codzienna rozpiska zadań, która pozwoli Ci usystematyzować myśli. Pamiętaj, że na produktywność wpływa też efektywny odpoczynek, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu. Być może dodatkowy czas, który zyskujesz przez brak dojazdów, warto przeznaczyć na poranny spacer lub kilka ćwiczeń.

fotel obrotowy

Fotel obrotowy w salonie - jak stworzyć spójne wnętrze

Własne biuro w pokoju dziennym możemy stworzyć mając do dyspozycji nawet bardzo małą przestrzeń. Wystarczy trochę kreatywności, a na pewno znajdziesz świetne rozwiązania dla swojego wnętrza. Jedną z podstawowych wskazówek, którą warto się kierować przy tworzeniu swojej przestrzeni do pracy w salonie, jest utrzymanie jednakowej stylistyki. W tym celu przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci w zrealizowaniu tego. 

 • Wzornictwo

Wybierając meble (biurko, półkę na dokumenty/książki itd.) do swojego biura, warto zadbać o to, aby ich wzornictwo korespondowało z pozostałą częścią wyposażenia salonu. Design takich mebli nie powinien mocno odbiegać od stylu, w jakim wykonana jest chociażby ława w salonie czy sofa. Nie oznacza to, że kontrastowanie tych zestawień jest czymś złym. Jednak, jeśli zależy Ci na spójności i braku dominacji jednej ze stref, warto wziąć to pod uwagę. 

 • Ustawienie

Odpowiednie ustawienie biurka to element, który pomaga wkomponować go w nasz pokój dzienny. Wszystko zależy od rozmiarów i kształtów salonu. Jednak nawet mając do dyspozycji małą przestrzeń, możemy wypracować taki układ mebli, który pozwoli pogodzić ze sobą strefę odpoczynku i pracy. Sprawdzonym sposobem jest ustawienie biurka w rogu pokoju. Jeżeli będzie to miejsce przy oknie, będzie to dodatkowy plus, czyli praca przy naturalnym świetle. Jeżeli zastosujemy wspomniany układ w rogu pokoju, pozwoli to na jego oddzielenie od przestrzeni salonu. Na pewno zapewni to większy komfort domownikom przy odpoczynku, a Tobie przy pracy. 

 • Oddzielenie

Maksymalne wydzielenie biurka, przy jednoczesnym wkomponowaniu się w wystrój salonu, zapewni nam bardziej komfortowe warunki pracy. Dobrym sposobem na uzyskanie takiego efektu, jest zastosowanie otwartych regałów. Doskonale wytyczą symboliczną granicę pomiędzy obiema strefami. Jeżeli regał ustawimy prostopadle do biurka, stworzymy pewnego rodzaju zasłonę i fizycznie oddzielimy go od reszty pomieszczenia. Przy okazji możemy stworzyć oryginalną ściankę, na której staną książki czy dekoracje. 

 • Dodatkowe miejsce

Możemy zapewnić sobie dodatkowe miejsce na rzeczy, które pomogą utrzymać porządek, tym samym świetnie wypełnią przestrzeń biurową. W tym celu możemy rozważyć zakup ściennych półek lub praktycznych kontenerków. Jest to dodatkowe miejsce na przechowywanie dokumentów i sprzętu do pracy. 

 • Funkcjonalność

Oprócz estetyki, pamiętajmy o komforcie pracy. Dlatego warto wybrać takie meble, które zapewnią jak najlepsze warunki do pracy. Jeżeli nasza strefa biurowa znajduje się w rogu pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem może okazać się biurko narożne. Zapewnia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a dodatkowe blaty zwiększają powierzchnię pracy. Jeśli nie wymagamy aż tak dużo miejsca do pracy, świetnie sprawdzi się model o lekkiej konstrukcji. Dobrym rozwiązaniem są biurka z metalowego stelażu i drewnianego blatu, które dodatkowo łatwo przenosi się z miejsca na miejsce. 

 • Fotel obrotowy do salonu

Bez podstawowego wyposażenia biura ciężko wyobrazić sobie odpowiednie miejsce do pracy. Dlatego nie możemy zapomnieć o fotelu obrotowym, podczas urządzania swojego miejsca do pracy. Fotel obrotowy może idealnie wkomponować się w stylistykę naszego salonu. Krzesło biurkowe wsparte na smukłych bukowych nogach z gładką lub pikowaną tapicerką może stanowić stylowe uzupełnienie aranżacji. Przy okazji zapewnia duży komfort użytkowania. Wybór foteli obrotowych na rynki jest tak duży, że z pewnością znajdziemy coś, co bez problemu wpisze się w stylistykę naszego salonu. 

fotele obrotowe

Fotel obrotowy do salonu i do biurka

Skoro już wiesz, że fotel obrotowy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia biura, powiemy Ci jak wybrać odpowiedni fotel biurowy. Przy wyborze krzesła biurkowego trzeba zwrócić uwagę na pewne elementy, które są gwarantem zachowania dobrej postawy ciała. Ważne cechy:

 • wysokość: dobry fotel powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. Dzięki temu będziemy mogli dopasować go do swoich potrzeb. Przy odpowiednim ustawieniu nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym. Aby dobrze ustawić fotel, należy usiąść na nim wygodnie, jak najbliżej biurka. Dłonie położyć na klawiaturze, ramiona najlepiej ustawić w pozycji równoległej do kręgosłupa. Jeżeli w takim ustawieniu łokcie nie tworzą kąta prostego, należy wyregulować to wysokością siedziska. 

 • oparcie: powinno być wyprofilowane w taki sposób, aby dolna część kręgosłupa wyginała się naturalnie w lekki łuk. Najlepiej gdyby oparcie miało podparcie lędźwiowe. Fotel biurowy powinien pozwalać na odpoczynek w każdym momencie. Jednak niektóre krzesła nie są ergonomiczne, a siedziska są na tyle głębokie, że przy pracy użytkownik pochyla się do przodu. Takie rozwiązanie niestety nie pozwala na odciążenie kręgosłupa. Pochylanie się czy garbienie na fotelu biurkowym bardzo obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. 

 • podłokietniki: powinny wspierać ręce cały czas, a nie jedynie w czasie przerwy. Niestety, w większości foteli biurkowych podłokietniki są wąskie, a ich pozycja jest stała. Dobrze ustawione podłokietniki zmniejszają napięcie mięśni szyi i obręczy barkowej. W tym celu należy je wyregulować w taki sposób, aby minimalnie podnosiły ramiona do góry. Ewentualnie można oprzeć przedramiona na blacie biurka

 • wentylacja: najczęściej nie jest potrzebna w przypadku foteli tapicerowanych naturalną skórą lub tkaninami naturalnymi. Jednak przy skórze syntetycznej jest to duża zaleta. Nawet małe otwory pozwalają zwiększyć komfort pracy. 

 • siedzisko: warto zmierzyć, czy głębokość siedziska jest odpowiednia. W tym celu należy usiąść tak, aby pośladki znalazły się maksymalnie z tyłu krzesła. Wtedy należy zmierzyć odległość między tylną częścią naszej łydki a przodem krzesła - sprawdzić czy mieści się tam nasza zaciśnięta pięść. Jeżeli odległość jest zbyt mała, można umieścić z tyłu pleców poduszkę wysuwając się lekko do przodu. Niektóre krzesła maja opcję przybliżenia oparcia do siedziska krzesła, warto z niej skorzystać  

 • Przy ustawianiu krzesła biurkowego warto zwrócić uwagę także na odpowiednie ustawienie monitora. Jest to ważne z punktu widzenia odciążenia głowy i szyi. Najlepsze ustawienie uzyskujemy wtedy, gdy górna krawędź monitora znajduje się na wysokości oczu, a monitor jest lekko odchylony do tyłu. W takim ułożeniu utrzymujemy głowę w naturalnej pozycji - lekko pochyloną do przodu, jednocześnie z możliwością patrzenia pod kątem prostym na środek wysokości monitora. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień