Krzesła ogrodowe rattanowe
Krzesło rattanowe wygląda jak tkane. Ten sposób produkcji mebli jest znany już od starożytności. Wtedy do wyplatania mebli używano wierzbowych gałązek. Dziś mamy szerszy zakres możliwości. Do wyrobu wyplatanych krzeseł i innych mebli używamy drzewa rattanowego pochodzącego z Azji. Krzesła ogrodowe rattanowe oraz inne meble ogrodowe z rattanu cieszą się dużą popularnością.
Warto wiedzieć, że krzesła rattanowe to nie to samo co krzesła z wikliny. Mimo że jeden i drugi surowiec dają w efekcie plecionki, to te krzesła ogrodowe różnią się one od siebie. Często mylone – nawet przez producentów – mogą cechować się nieco innymi właściwościami. Dlatego zanim dobierzesz konkretne meble do ogrodu, salonu czy na balkon, dowiedz się, z jakiego materiału powstały.
Krzesło rattanowe – wytrzymałość materiału
Krzesło rattanowe wyprodukowane jest z naturalnego materiału (naturalnego rattanu). Obecnie wiedzie prym wśród surowców na plecione meble ze względu na swe właściwości. Pochodzi z tropików, pozyskuje się go z winorośli palmowej. Dlaczego jest tak ceniony wśród producentów i użytkowników? Ponieważ jest materiałem bardzo trwałym – trwalszym niż wiklina. Przyczyną tego jest fakt, że jego słoje rosną pionowo, a nie poziomo, stąd większa wytrzymałość oraz plastyczność.
Witki tego drzewa dają się układać w przeróżnych konfiguracjach. Dzięki tej plastyczności możliwe jest wyplatanie bardzo wytrzymałych krzeseł rattanowych. Jeśli zostaną odpowiednio wysuszone, wówczas ich trwałość będzie jeszcze większa. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na postawienie ich w ogrodzie lub na tarasie – fotel rattanowy cechuje się wyjątkową lekkością, co ułatwia przenoszenie. Nie tak łatwo je zniszczyć – rattan odznaczający się trwałością i wytrzymałością jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne mu również zmiany temperatur w sezonie letnim ani deszczowa pogoda. Żaden z tych czynników nie zniszczy mebli rattanowych.
Minusem z kolei jest fakt, że krzesła rattanowe nie mogą być używane na zewnątrz w zimie, ponieważ rattan nie jest odporny na mróz. Źle wpływa nie niego także zbytnie nasłonecznienie, powodując odbarwienia. Z tego powodu krzesła ogrodowe rattanowe musimy na zimę schować do pomieszczenia.
Warto pamiętać, że rattan to materiał ekologiczny. Nie jest to plastik, który po wyrzuceniu trudno spożytkować. To po prostu roślina, czyli materiał pochodzący prosto z natury.
Konserwacja krzeseł rattanowych
Krzesła z rattanu można odnawiać, jeśli zauważy się na nich widoczne ślady użytkowania. Mimo wielu plusów, jakie posiada ten materiał, trzeba pamiętać, że jak wszystkie praktyczne rzeczy po jakimś czasie się zużyje. Tak samo jest i w tym przypadku, dlatego warto pamiętać o zabezpieczaniu i konserwacji krzeseł rattanowych.
Najistotniejszą kwestią jest niemożność przetrzymywania ich na zewnątrz poza sezonem letnim. Kiedy nadchodzi zima, krzesła rattanowe należy przenieść pod dach i zabezpieczyć przed mrozem. Konieczne jest również usuwanie codziennych zabrudzeń – wystarczy do tego woda. Jeśli krzesła polakierowano, konieczne jest ich polerowanie.
A jeśli zdecydujesz się na kompleksowe odnawianie mebli, wówczas skorzystaj z lakieru do rattanu, który pozwoli Ci odzyskać ich pierwotny wygląd.
Krzesło rattanowe na zewnątrz i do środka
Dużą zaletą estetyki krzeseł rattanowych jest to, że można ich używać zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Plecionka wpasowuje się w klasyczne oraz nowoczesne wnętrza. Bez obaw możesz dobrać wybrany model i styl, a krzesła na pewno dopełnią Twój pomysł na aranżację.
Krzesło rattanowe to wybór zarówno do domu, jak i do ogrodu. Możesz je wykorzystać niemalże o każdej porze roku, pamiętając, żeby nie poddawać go działaniu mrozu. To strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcieliby dokonać zakupu raz na wiele lat.
Na ogród lub taras polecamy zestaw mebli ogrodowych z technorattanu!