Tunele ogrodowe - doskonałe warunki do ekologicznej uprawy

list W: Szklarnie - własna uprawa Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 136

Czy warto uprawiać rośliny w szklarni foliowej?

Szklarnie foliowe świetnie sprawdzają się do ekologicznej uprawy roślin. Uprawa w szklarniach foliowych jest popularna ze względu na pewność pochodzenia i braku dodatków chemicznych w hodowanych roślinach. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość spożywanych produktów. Zdrowe jedzenia ma szczególne znaczenie i w ostatnim czasie wiele zyskało na wartości.
Tunel foliowy zapewnia odpowiednie warunki przedłużając okres wegetacji oraz zwiększając ilość zbiorów poprzez korzystny wpływ na rozwój roślin. Foliaki ogrodowe to świetne rozwiązanie zarówno do większych, jak i mniejszych powierzchni. Szklarnia foliowa dodatkowo zabezpiecza uprawy przed ptactwem, szkodnikami czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Szklarnia foliowa – jakiej wielkości powinien być foliak ogrodowy?

Na rynku dostępne są różne wymiary tuneli foliowych. Tunele ogrodowe spełnia swoją rolę zarówno w mniejszym, jak i w większym rozmiarze. Podczas wyboru rozmiarów szklarni foliowej należy się kierować przede wszystkim swoimi wymaganiami i możliwościami.

Na początku należy wymierzyć miejsce, gdzie będziemy mogli postawić foliaka ogrodowego i do tego dobrać odpowiedni rozmiar. To przeznaczone miejsce powinno być dobrze nasłonecznione i powierzchnia powinna być równa. Tunel foliowy powinien zostać umieszczony w miejscu, gdzie nie będzie zawadzać podczas wykonywania codziennych czynności.

Tunele foliowe do ogrodu - przydomowa uprawa roślin Szklarnie foliowe z solidną konstrukcją

Tunele ogrodowe – szybki i bezproblemowy montaż szklarni foliowej

Zakupione szklarnie foliowe zaskakują łatwym, szybkim i bezproblemowym montażem. Nie ma konieczności spawania, używania sylikonu, kleju lub innych wspomagających dodatków. Konstrukcja tuneli ogrodowych zwykle mocowana jest za pomocą śrub, zacisków specjalnych trójkątów czy zatrzasków, co nie generuje dodatkowych kosztów.

Przy wyborze szklarni foliowej należy zwrócić uwagę na zakończenie pokrycia. Istotnym elementem foliaka ogrodowego jest fartuch z folii znajdujący się dookoła szklarni foliowej. Oprócz przymocowania folii do stelażu skutecznym zabezpieczeniem przed zerwaniem jest wkopanie fartucha folii w ziemię. Rozwiązanie to wzmacnia i stabilizuje całość konstrukcji foliaka ogrodowego.

Foliaki ogrodowe z fartuchem do wkopania   Foliaki ogrodowe - stabilne mocowanie w ziemi

Zalety szklarni foliowych – po co inwestować w foliak ogrodowy?

  • Pewność pochodzenia roślin i braku dodatków chemicznych

Obecnie wiele wyrobów produkowanych jest w ogromnych ilościach niskim kosztem, w związku z czym dodawane są środki chemiczne przyspieszające i wspomagające wzrost roślin. Spożywając zakupiony w sklepie produkt spożywamy również zawartą w nim chemię, co nie jest korzystne dla naszego organizmu. Uprawiając własne rośliny w szklarni foliowej zyskamy gwarancję pochodzenia oraz pewność o braku wszelkich dodatków chemicznych.

  • Przedłużenie wegetacji roślin pozwala na uprawę przez długi czas

Foliaki ogrodowe pozwalają na wcześniejsze rozpoczęcie i późniejsze zakończenie uprawy niż standardowy sezon. Pozwala to na dłuższy czas korzystania z dobrobytu natury i spożywanie pewnych produktów.

  • Korzystne warunki do rozwoju wpływa na większą ilość plonów

Tunele ogrodowe mają na celu stworzenie doskonałych warunków do rozwoju roślin - lepszych niż na standardowej odkrytej grządce. Foliak ogrodowy zatrzymuje wpadające wewnątrz promienie słoneczne utrzymując przy tym odpowiednią temperaturę.

  • Dobór wielkości pozwala dostosować do indywidualnych wymagań

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji rozmiarów szklarni foliowych. Dostępność pozwala na dobranie odpowiedniej wielkości do swoich wymagań i możliwości. Warto pamiętać, aby wcześniej zaplanować jakie rośliny zamierzamy uprawiać - pozwoli to na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni tak, aby nie zabrakło nam miejsca.

  • Szybki montaż nie sprawia problemów

Samodzielne zmontowanie szklarni foliowej może być wymagające i zbyt kosztowne. Gotowe foliaki ogrodowe, które można zakupić w sklepie są wystarczające i łatwe w montażu. Instrukcja pomoże samodzielnie złożyć konstrukcję i pokrycie w odpowiedni sposób bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób.

  • Okna i drzwi pozawalają na łatwe kontrolowanie temperatury wewnątrz

Gdy szklarnia foliowa zatrzymuje wewnątrz ciepło promieni słonecznych w upalne dni może powstać zbyt wysoka temperatura, która nie będzie sprzyjać rozwojowi roślin. Otwierane okna oraz drzwi umożliwiają regulację temperatury oraz stopni wilgoci w łatwy sposób. Okna z moskitierą dodatkowo zapobiegają dostaniu się do środka szkodnikom czy ptactwu.

  • Ochrona przed szkodnikami czy ptactwem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Foliaki ogrodowe oprócz odpowiednich warunków stanowią również ochronę dla naszych upraw. Ptactwo czy szkodniki czyhające na nasiona lub owoce nie mają dostępu do plonów. Tunele ogrodowe zabezpieczają również przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. gradem, obfitą ulewą czy silnym wiatrem.

Tunele foliowe - pewność pochodzenia roślin

Szklarnie ogrodowe z folią – czy to wystarczy?

Pokrycie tunelu foliowego jest zdecydowanie wystarczające do stworzenia doskonałych warunków do rozwoju dla roślin.

Decydując się na foliaka ogrodowego należy zwrócić uwagę na właściwości pokrycia. Tunele foliowe powinny być odporne na działanie kwasów i zasad. Pokrycie szklarni foliowych powinno przede wszystkim charakteryzować się nieprzepuszczalnością pary wodnej oraz przepuszczalnością tlenu. Często można spotkać tunele ogrodnicze wykonane z termoplastu lub celulozy z siatką wewnątrz.

Wybierając tunel foliowy należy zwrócić uwagę na przepuszczalność światła – tak, aby promienie słoneczne bez problemu dostały się do środka.

Doskonałe tunele foliowe - inwestycja w zdrowie

Okna i drzwi w szklarni foliowej – wada czy zaleta?

Fachowcy zalecają, aby każda szklarnia foliowa posiadała okna w ścianach, ponieważ uprawianie roślin wymaga optymalnych warunków. Przy prawidłowym ustawieniu foliaka ogrodowego w nasłonecznionym miejscu zatrzymywane wewnątrz ciepło może stworzyć zbyt wysoką temperaturę. Okna i drzwi w tunelach foliowych umożliwiają odpowiednią wentylację oraz cyrkulację powietrza, dzięki czemu w środku nie ma zaduchu ani zbyt wysokiej temperatury podczas upału.

W nowoczesnych szklarniach foliowy stosowane jest praktyczne rozwiązanie – w oknach montowane są moskitiery, które umożliwiają cyrkulację powietrza jednocześnie uniemożliwiając dostanie się do wnętrza szkodników czy ptactwa.

Podczas wyboru foliaka ogrodowego warto zwrócić uwagę na wejście – zbyt wysoki próg może utrudnić np. wjechanie taczkami do środka.

Szklarnie ogrodowe – inwestycja w zdrowie

Tunele foliowe zapewniają wystarczające warunki do wydłużenia sezonu wegetacyjnego większości uprawianych w Polsce roślin. Szklarnie foliowe ochraniają plony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (np. gwałtowne deszcze, silny wiatr, grad), które mogłyby ulec zniszczeniu. Dodatkowa ochrona przed szkodnikami oraz ptactwem wyjadającym owoce lub wyskubującym nasiona zapobiega utracie wyhodowanych roślin.

Foliaki ogrodowe są niedrogą opcją dla osób dbających o swoje zdrowie. Produkty z pewnego źródła z gwarancją braku dodatków chemicznych trudno dostać. Samodzielnie uprawiając rośliny mamy pewność, co jemy i sobie nie szkodzimy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień