Miniaturowa szklarnia, czyli najlepszy rozsadnik do ogrodu

list W: Szklarnie - własna uprawa Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 369

Miniaturowa szklarnia, czyli najlepszy rozsadnik do Twojego ogrodu

Rozsadnik to niewielki obszar ziemi, który został wydzielony na przygotowanie rozsady warzyw. Jest to bardzo cenna rzecz w każdym ogrodzie. Do rozsady nadają się wszystkie te warzywa, których nie uprawia się z siewu wprost do gruntu. W roli rozsadnika świetnie sprawdzi się miniaturowa szklarnia. Pozwoli zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz, tym samym chroniąc rośliny przez niekorzystnymi warunki atmosferycznymi i przyśpieszy ich wzrost. 

Co to jest rozsadnik?

Rozsadnik to wydzielony zagon, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, który ma na celu pomóc nam w uzyskaniu sadzonek, które potem przesadzimy w wybrane miejsce ich wzrostu. Sprawdza się zwłaszcza wśród roślin, które mają krótki okres wegetacji (np. sałaty) lub wymagają wczesnego siewu, a jednocześnie ich uprawa z siewu do gruntu jest bardzo trudna. Przeszkodami mogą duże wahania temperatur, przymrozki, susze, wiatry i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Rozsadnik ogrodowy

Jak założyć rozsadnik w ogrodzie? 

Przygotowanie rozsadnika nie jest trudne, a przynosi świetne efekty w późniejszym czasie. Jego przygotowanie można podzielić na kilka etapów. 

  • Zacznijmy od wybrania odpowiedniego miejsca na nasz rozsadnik. Najlepszym wyborem jest dobrze nasłoneczniony grunt z łatwo nagrzewającą się ziemią i osłonięty od wiatru. Rozmiary rozsadnika nie powinny być duże. Ma on być wygodny w użyciu, dlatego wyznaczmy taki rozmiar powierzchni, który bez problemu umożliwi pielęgnację roślin znajdujących się w środku.

  • Glebę przekopujemy, jesienią lub wczesną wiosną, na głębokość szpadla. Rozkładamy dojrzały kompost (można też użyć obornika lub specjalną ziemię do wysiewu nasion) i mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Jeżeli wykonamy te prace jesienią, na zimę należy przykryć rozsadnik liśćmi lub włókniną. Pozwoli to ochronić glebę przed głębokim zamarznięciem i przyśpieszy jej nagrzanie wiosną. Przykrycie zdejmujemy wiosną i ewentualnie możemy jeszcze raz nawieźć podłoże. 

  • Na wyznaczonych co 10-15 cm rzędach wysiewamy nasze nasiona. Odbywa się to od końca marca do czerwca, w zależności od wybranych roślin. Aby ochronić nasz zasiew przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi można nakryć ją włókniną lub skorzystać z łatwiejszego rozwiązania i zainwestować w mini szklarnię ogrodową. 

Oczywiście końcowym etapem będzie przesadzenie naszej rozsady warzyw do właściwego gruntu, gdzie odbędzie się ich finalny wzrost. 

Rozsadnik ogrodowy

Miniaturowa szklarnia do rozsady warzyw

Rozsadnik to świetne rozwiązanie w ogrodzie, które pozwala na uzyskanie naprawdę bogatych plonów. Jednak naszą rozsadę warzyw możemy wspomóc jeszcze bardziej. Miniaturowa szklarnia to solidny rozsadnik domowy. Jest to zwłaszcza dobre wyjście, jeśli nie dysponujemy powierzchnią, która jest dobrze osłonięta od wiatru lub dobrze nasłoneczniona. Zalet takiej mini szklarni do rozsady jest wiele, do najważniejszych nalezą:

  • dobra izolacyjność

  • utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury

  • dobra przepuszczalność światła

  • odpowiednia przepuszczalność wilgoci

  • dobra cyrkulacja powietrza

  • ochrona przed szkodnikami i ptactwem

  • ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Miniaturowa szklarnia to także spore ułatwienie pracy, bo nie musimy martwić się o nakrywanie zasiewy chociażby włókniną. Poza tym, jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza przy roślinach wysiewanych wczesną porą, gdy wahania temperatur potrafią być spore, tym samym niekorzystnie wpływają na naszą uprawę. Do takich warzyw zalicza się między innymi sałatę, pora, kapustę białą, kapustę czerwoną lub kapustę brukselską. 

Jak widać, rozsadnik przyda się w każdym ogrodzie, dlatego warto pomyśleć nad zainwestowaniem w np. miniaturową szklarnię, która pozwala na długi czas użytkowania. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień