Promienniki ciepła - czym są i jakie wybrać? - Majowo.pl

Promienniki ciepła - czym są i jakie wybrać?

list W: Inspiracje Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 423

Promienniki ciepła - czym są i jakie wybrać?

Promienniki ciepła to połączenie innowacyjnej technologii z nowoczesnym designem. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu tarasu i nie tylko. Jak działa promiennik i który warto kupić?

Promiennik ciepła - co to takiego?

Chcąc określić w skrócie, czym jest promiennik ciepła - jest to urządzenie, które energię elektryczną przetwarza w ciepło pod postacią promieniowania podczerwieni. Promieniowanie takie nie jest widzialne dla ludzkiego oka. Jest ono jednak doskonałym nośnikiem energii cieplnej. Najważniejsze w przypadku promienników jest to, że dostarczają one ciepło ludziom i przedmiotom w otoczeniu, nie ogrzewając jednocześnie całej przestrzeni wokół. Różnią się więc pod tym względem od ogrzewaczy gazowych, które to emitują ciepło dookoła, więc nie do końca skupia się ono na ogrzewaniu samych ludzi, a bardziej na ogrzaniu całej przestrzeni i powietrza. Promienniki elektryczne są więc bardziej efektywną metodą na ogrzanie ludzi przebywających na tarasie. Ciepło nie "rozpływa się" w powietrzu.

Czytając o tym, że promiennik ciepła wytwarza promieniowanie podczerwone, wiele osób obawia się o to, czy takie rozwiązanie nie jest szkodliwe dla zdrowia. Odpowiedź jest prosta - nie. Ogrzewanie poprzez podczerwień nie jest absolutnie szkodliwe. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że metoda podczerwieni jest z powodzeniem stosowana między innymi w medycynie. Ogrzewanie podczerwienią jest wykorzystywane podczas rehabilitacji. Tak więc, zastosowanie promienników do ogrzewania pomieszczeń i tarasów jest w pełni bezpieczne i po prostu bardzo wygodne.

Grzejniki na podczerwień to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, niestety wciąż wśród wielu osób niedoceniane albo w ogóle nieznane. Natomiast, jest to zdecydowanie ciekawsza alternatywa dla wielu innych ogrzewaczy. Przede wszystkim, promienniki ciepło skupiają na ludziach i przedmiotach, na które są skierowane, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie na chłodne wieczory, spędzane na tarasie, gdzie w sposób szczególny zależy nam na komforcie termicznym przebywających tam osób.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Promienniki podczerwieni działają w sposób, który możemy porównać chociażby do naturalnego przesyłu energii na linii ziemi i słońca. Urządzenia te nie ogrzewają powietrza, tylko obiekty, na które są skierowane, dlatego zapewniają ludziom zdecydowanie lepszy komfort cieplny. W przypadku tradycyjnych ogrzewaczy i grzejników, sporo ciepła ucieka w powietrze, stąd końcowy efekt, jakim powinno być ogrzanie się, nie zawsze jest w pełni satysfakcjonujący. Oczywiście wiele tu też zależy od tego z jakiego sprzętu korzystamy i na jakiej powierzchni.

Jak zatem powstaje fala podczerwona w promiennikach? W urządzeniach montowany jest specjalny żarnik z żaroodpornym włóknem wolframowym. Jest to najczęściej cienka rurka, która później wypełniona zostaje gazem szlachetnym. Kiedy podłączamy urządzenie do prądu, energia rozgrzewa włókno do odpowiedniej temperatury i w ten sposób emitowana jest fala podczerwona. Fale są one ukierunkowane na konkretną powierzchnię. Bardzo ważny jest zatem sposób montażu lub ustawienia promiennika - należy go skierować tam, gdzie zależy nam na skutecznym ogrzewaniu.

Technologia ta może wydawać się skomplikowana, jednak same urządzenia są bardzo wygodne w obsłudze, praktyczne i prezentują się nowocześnie. Doskonałym rozwiązaniem są promienniki podczerwieni z pilotem sterowania, jak chociażby model Calienta Floor. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Można je ustawić w dowolnym miejscu, ponieważ posiada kompaktowe wymiary. Bezprzewodowy pilot, przewód zasilający i system zabezpieczający przed nieprawidłowym włączeniem oraz przewróceniem, ułatwiają codzienne użytkowanie sprzętu.

Promiennik do ogrodu

Gdzie sprawdzi się promiennik ciepła?

Kiedy temperatury powietrza na zewnątrz spadają, chcąc mimo wszystko wypoczywać w ogrodzie lub na tarasie, należy skorzystać z ogrzewania. Promienniki podczerwieni są tutaj doskonałym wyborem. Idealne na taras, do ogrodu i patio. Można je ustawić pod pergolą, pawilonem i w ogródkach restauracyjnych. Ciepło wytwarzane poprzez podczerwień skupia się na ludziach, zapewniając im właściwy komfort cieplny. Ogrzewanie się w ten sposób na zewnątrz, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, aniżeli zastosowanie ogrzewaczy, które część swojej energii oddają w powietrze i całą przestrzeń wokół.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie na podczerwień nadaje się nie tylko do ogrodów i tarasów. Promienniki sprawdzą się bowiem w niemalże każdym pomieszczeniu. Znajdują zastosowanie również w przemyśle. Z promienników ciepła można jeszcze korzystać:

  • w magazynach o różnym przeznaczeniu,
  • na balkonach i w domkach letniskowych,
  • w kościołach,
  • SPA i miejscach relaksu,
  • w rozmaitych warsztatach,
  • na halach przemysłowych,
  • w przemyśle papierniczym i drukarskim,
  • w przemyśle tytoniowym,
  • w przemyśle tekstylnym. 

Jak widać, jest wiele możliwości zastosowań promienników ciepła. To sprzęt uniwersalny - kupując go na taras, może się też przydać w domu. Sprawdza się świetnie w przemyśle, stąd korzysta z niego wiele przedsiębiorstw, warsztatów i magazyny. Są łatwe w obsłudze, bezpieczne i wydajne. Skutecznie ogrzewają dokładnie te elementy i przedmioty, na których nam zależy.

Jaki promiennik na taras kupić?

Na rynku dostępne są różne modele promienników ciepła. Szukając urządzeń na taras lub do ogrodu, warto zwrócić uwagę na modele kompaktowe i łatwe w montażu, z którymi poradzi sobie każdy domownik. Najprostszym rozwiązaniem jest klasyczny promiennik stojący z regulacją wysokości, który można dopasować optymalnie do wysokości przestrzeni, w której korzystać będziemy z ogrzewania. Model Calienta Stand sprawdzi się świetnie. Moc urządzenia można tutaj regulować w trzech zakresach - 2000, 1300 i 650 W. W ten sposób siłę ogrzewania dopasujemy bez problemu do indywidualnych potrzeb. Ogrzewacz jest też wyposażony w system zabezpieczający przed nieprawidłowym włączeniem. Model ten będzie doskonały na taras, do ogrodu i ogródków restauracyjnych.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są promienniki, które można montować na ścianie lub suficie. Calienta Wall wyposażony jest w uchwyt ścienny i sufitowy, dlatego będzie dobrym wyborem. O urządzeniach naściennych warto pomyśleć już na etapie projektowania danej przestrzeni. Można w ten sposób odpowiednio wkomponować taki sprzęt w aranżację. Te naścienne promienniki, to bardzo wygodne rozwiązanie do magazynów i hall, gdzie ustawianie sprzętu stojącego mogłoby nieco przeszkadzać w pracy i korzystaniu z całej przestrzeni.

Ogrzewanie promiennikowe to nowoczesne rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności. Ich zastosowanie jest najlepszą alternatywą dla klasycznych ogrzewaczy. Ciepło skupiające się bezpośrednio na ogrzewanym obiekcie, czy też po prostu na człowieku, daje optymalne efekty ogrzewania. Nie tracimy energii na ogrzanie przestrzeni i powietrza wokół.

Promienniki ciepła wyróżniają się też nowoczesnym designem, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenie takie ustawić na stylowo zaprojektowanym tarasie. Rosnąca popularność ogrzewaczy na podczerwień z pewnością wymusi na producentach zaprojektowanie jeszcze innych, bardziej innowacyjnych modeli, które zadowolą najbardziej wymagających użytkowników.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień