Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jakie lampy ogrodowe wybrać, żeby stworzyć niepowtarzalny klimat w strefie wypoczynku?

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Właściwe oświetlenie ogrodu lub tarasu pozwoli stworzyć w miejscu relaksu niepowtarzalny klimat, zwiększy też bezpieczeństwo całej posesji. Jakie lampy ogrodowe wybrać do aranżacji zielonej przestrzeni? 

Oświetlenie ogrodowe – dlaczego warto? 

Oświetlenie ogrodowe to wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Nadaje pięknego wyglądu ogrodowi po zmroku i jest efektowną dekoracją. Dzięki odpowiednio dobranej iluminacji można podkreślić najpiękniejsze elementy ogrodu lub tarasu, takie jak rośliny, ścieżki, altanki czy staw. Lampa ogrodowa lub kilka lamp obok siebie mogą zapewnić bezpieczeństwo podczas poruszania się po ogrodzie, kiedy zapadnie już zmrok. Oświetlona ścieżka czy schody pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji. 

Dobrze dobrane oświetlenie zwiększa też funkcjonalność ogrodu. Odpowiednia iluminacja pozwala korzystać ze strefy relaksu na zewnątrz także po zmroku, na przykład podczas grillowania czy relaksu na tarasie. Lampa ogrodowa może również zapobiegać kradzieżom lub włamaniom, ponieważ jasne oświetlenie jest w stanie odstraszyć potencjalnych intruzów. 

Oświetlenie ogrodowe może być zasilane za pomocą energii słonecznej, co jest bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska niż tradycyjne oświetlenie z sieci energetycznej. Lampy solarne są wybierane coraz częściej do aranżacji przydomowych stref relaksu. 

Jak rozmieścić oświetlenie w ogrodzie? 

Rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie będzie mieć wpływ na jego estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Ważne jest to, co ile metrów lampy ogrodowe zostaną zamontowane i w jakim miejscu. Gdzie ustawić oświetlenie? Warto zacząć od najważniejszych miejsc, takich jak wejście do ogrodu, czy też elementy architektoniczne, takie jak altany, fontanny lub baseny. W przypadku ścieżek warto oświetlić je równomiernie, unikając nadmiernego skupienia światła w jednym miejscu. 

Rośliny i drzewa można podświetlić, co podkreśli ich piękno i stworzy wspaniały efekt wizualny. Można do tego użyć różnych rodzajów oświetlenia, aby uzyskać ciekawe efekty, na przykład punktowe oświetlenie, reflektory lub taśmy LED. Należy jednak pamiętać, że oświetlenie nie może być zbyt jaskrawe, co mogłoby przeszkadzać w korzystaniu z ogrodu. 

Planując montaż oświetlenia zasilanego energią słoneczną, należy zamontować je w takim miejscu, żeby panele słoneczne otrzymywały wystarczająco dużo słońca w ciągu dnia, co pozwoli naładować baterie i zapewnić odpowiednie oświetlenie po zmroku.  

Podsumowując, dobrze rozmieszczone oświetlenie może uczynić ogród bardziej atrakcyjnym, funkcjonalnym i bezpiecznym miejscem. Warto zastanowić się nad koncepcją oświetlenia już na etapie projektowania ogrodu, aby uzyskać najlepsze efekty. 

Jakie lampy ogrodowe wybrać?  

Wybór oświetlenia zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz stylu ogrodu. Jakie lampy ogrodowe wybrać, żeby cieszyć się piękną i funkcjonalną przestrzenią? 

Pierwszym ciekawym rozwiązaniem są reflektory. To jasne lampy o wysokim natężeniu światła, które mogą być używane do oświetlenia dużych obszarów, takich jak ścieżki, parkingi czy miejsca rekreacyjne. W ogrodzie można też zamontować nieduże lampki dekoracyjne. Są one najczęściej stosowane w celu podkreślenia elementów architektonicznych, roślin lub ścieżek. 

Innym pomysłem są świetlówki LED. To energooszczędne rozwiązanie. Lampy tego typu są trwałe i dają jasne światło, co sprawia, że są doskonałe do oświetlania dużej powierzchni ogrodu. W przypadku urządzeń z LED świetnym rozwiązaniem będą też lampy solarne. Są one nie tylko ekonomicznym, ale i ekologicznym źródłem światła. Wolnostojąca lampa solarna sprawdzi się doskonale jako funkcjonalna dekoracja nie tylko do ogrodu, ale też na taras. 

Innym pomysłem do ogrodu są lampy montowane na wysięgniku, które mogą być używane do oświetlenia dróg dojazdowych, placów zabaw czy obszarów rekreacyjnych. Wiele osób decyduje się na lampiony ogrodowe. To z kolei lampy typowo dekoracyjne, można je na przykład zawiesić na drzewach lub ustawić w dowolnym miejscu. 

Lampa solarna ogrodowa – jak działa? 

Z uwagi na dużą dbałość o środowisko coraz chętniej wybierane są lampy solarne, które są świetnym rozwiązaniem nie tylko z punktu widzenia ekologii, są bowiem też ekonomiczne. Lampa solarna ogrodowa - jak działa? 

Lampy solarne działają dzięki energii słonecznej, która jest przetwarzana na energię elektryczną zasilającą diodę LED wewnątrz lampy. Typowa lampa solarna do ogrodu składa się z panelu słonecznego, baterii, kontrolera ładowania i diody LED. Panel słoneczny zamontowany na lampie zbiera energię słoneczną i przetwarza ją na prąd elektryczny, który jest przechowywany w baterii wewnątrz lampy. Kontroler ładowania reguluje ładowanie baterii i ochronę przed przeładowaniem lub przepięciem. Dioda LED emituje światło, które jest zasilane z baterii, gdy jest ciemno. 

Podczas dnia panel słoneczny przetwarza energię słoneczną na prąd elektryczny, który ładuje baterię wewnątrz lampy. W nocy, gdy jest ciemno, kontroler ładowania przełącza zasilanie diody LED z baterii. W ten sposób lampa solarna do ogrodu działa bez potrzeby podłączania do źródła zewnętrznego zasilania. 

Lampy solarne są bardzo ekologiczne i łatwe w instalacji. Nie wymagają żadnego zewnętrznego źródła zasilania ani kabli, dlatego są idealne dla tych, którzy chcą mieć oświetlenie na swoim podwórku lub w ogrodzie, ale nie chcą inwestować w drogie instalacje. Warto pamiętać, że jakość i wydajność lamp solarnych zależy od wielu czynników, takich jak intensywność światła słonecznego, jakość panelu słonecznego i baterii, a także czasu ładowania. 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium