Jaką szklarnię wybrać? Przeczytaj przed zakupem

list W: Ogród Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 653

Zastanawiasz się nad tym, jaką szklarnię wybrać? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Szklarnię do ogrodu możesz albo zbudować samodzielnie, albo skorzystać z gotowego modelu, dopasowując go do swojego ogrodu i do swoich potrzeb. Liczba rozwiązań dostępnych na rynku jest jednak tak duża, że podjęcie decyzji może być nieco skomplikowane. 

Śpieszymy z pomocą!

Jaką szklarnię wybrać? Ale najpierw…

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jakie rośliny zamierzamy uprawiać. Najpierw wybierz konkretne rośliny (warzywa i owoce), zaplanuj, jak będzie wyglądać uprawa, a dopiero potem zdecyduj, na który model się zdecydować. To prosta wskazówka, która pozwala zapobiec sytuacji, w której nie masz czym wypełnić szklarni albo że jest ona za mała na Twoje pomysły!

A jeśli nie wiesz, na jakie warzywa i owoce zwracać uwagę przy planowaniu, podpowiadamy:

-      pomidory,

-      ogórki,

-      papryka,

-      bakłażany,

-      cukinia,

-      cykoria,

-      szczypiorek,

-      pietruszka,

-      roszponka,

-      rzodkiewka,

-      czosnek,

-      ananas,

-      arbuz,

-      melon.

 

Jaką szklarnię wybrać – gotową czy do samodzielnego postawienia?

Jeśli jesteś złotą rączką, to w Twoim ogrodzie szklarnia już zapewne jest. A jeśli szeroko rozumiane majsterkowania nie jest Twoją najmocniejszą stroną – zdecyduj się raczej na postawienie gotowej konstrukcji i zajmij głowę tym, co sprawia Ci przyjemność!

 

szklarnia ogrodowa

 

Samodzielne budowania konstrukcji może wiązać się z ryzykiem kilku nieprzyjemnych niespodzianek. O czym mowa? Nieszczelne ściany czy przeciekająca podłoga to tylko niektóre z niedogodności, z którymi możesz się zetknąć.

Wybierając gotową szklarnię, weź pod uwagę materiał, z którego została wykonana. Bardzo ważny jest stelaż – najlepiej wykonany z metalu. Taki metalowy stelaż wcale nie musi być spawany (jeśli się o to martwisz). Coraz częściej poszczególne elementy są mocowane za pomocą śrub i zatrzasków.

Co na pokrycie?

-      pokrycie szklane – przepuszczają więcej światła, przez co temperatura wewnątrz szklarni jest wyższa, ale są mniej wytrzymałe np. podczas gradobicia,

-      pokrycie poliwęglanowe – są wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne, przepuszczają mniej światła,

 

 

Jaką szklarnię kupić, by ogród zachwycał?

Szklarnia – oprócz funkcji praktycznej – może pełnić funkcję dekoracyjną. Aby Twój ogród mógł się stać miejscem przyjemnym w odbiorze wizualnym, postaw na profesjonalnie wykonaną szklarnię.

Niektórzy decydują się na wykonanie szklarni na przykład ze starych okien zalegających gdzieś obok domu. Zważywszy na trend less waste jest to przykład pozytywny, jednak dla estety nie będzie to dobry wybór.

Nowa szklarnia wykonana z dobrej jakości materiałów to gwarancja, że przez kilka lat nie będziesz musiał się martwić o jej zmianę (mowa o metalu, szkle lub poliwęglanie).

 

Kwestia, jaką szklarnię wybrać, staje się prosta, kiedy przyjrzysz się najczęstszym poradom na ten temat. Kiedy już wybierzesz odpowiedni jej rodzaj, zapoznaj się bliżej z takimi kwestiami jak odpowiednie nawodnienie podłoża, wietrzenie szklarni, systemy doświetlające. 

Czytaj również:

Uprawa pomidorów - jaka szklarnia ogrodowa najlepsza?

Przydomowa uprawa roślin - Szklarnia ogrodowa

Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu - zainwestuj w swoje zdrowie

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień