Jak zrobić patio w ogrodzie? - Majowo.pl

Jak zrobić patio w ogrodzie?

list W: Poradnik Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 298

Patio ogrodowe to miejsce idealne co codziennego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić patio w ogrodzie, żeby było funkcjonalne, przestronne i komfortowe? Oto kilka porad, które ułatwią stworzenie takiej przestrzeni. 

Czym jest patio ogrodowe? 

Patio ogrodowe to przestrzeń na zewnątrz budynku - bezpośrednio przy domu, którą wykorzystuje się jako miejsce do odpoczynku, relaksu i rekreacji na świeżym powietrzu. Może mieć różne kształty i rozmiary. To najczęściej zadaszona przestrzeń wyposażona w meble, gdzie można komfortowo spędzać czas na świeżym powietrzu. Patio to miejsce idealne do urządzenia grilla lub spożywania posiłków wspólnie z najbliższymi. W wielu kulturach patio ogrodowe jest tradycyjnym elementem architektury mieszkalnej, zwłaszcza w krajach o cieplejszym klimacie, gdzie umożliwia spędzanie czasu na zewnątrz przez większą część roku. 

Jak powinno wyglądać patio w ogrodzie? 

Patio ogrodowe można zaaranżować na wiele sposobów w zależności od indywidualnych preferencji, klimatu, lokalizacji oraz dostępnych środków. Przede wszystkim powinno znajdować się w miejscu, które zapewni prywatność i spokój, a jednocześnie umożliwi korzystanie z naturalnego światła oraz krajobrazu ogrodu. 

Projektując patio, należy zwrócić uwagę na materiały, które zostaną użyte do wykonania podłoża. Może to być kostka brukowa, kamień naturalny, drewno czy beton. Warto postawić na materiały, które będą harmonizować z resztą ogrodu i zewnętrzną elewacją budynku. Patio wymaga też wyposażenia. Meble i akcesoria takie jak stół, krzesła, leżaki, parasole, oświetlenie i dekoracje, powinny być dostosowane do stylu oraz charakteru patio. Patio to miejsce relaksu, dlatego meble muszą być komfortowe i jednocześnie dopasowane do całej aranżacji. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie elementów dekoracyjnych takich jak poduszki, dywany zewnętrzne i inne tekstylia. Niezbędnym elementem patio będą rośliny. Kwiaty i drzewa to naturalna ozdoba i jednocześnie sposób na integrację przestrzeni wypoczynku z resztą ogrodu. 

Planując spożywanie posiłków na patio, trzeba zadbać o miejsce na grill lub kuchnię na zewnątrz. Niezbędne będzie właściwe oświetlenie, które umożliwi relaks po zmroku. Dobrym pomysłem jest też ustawienie ogrzewacza tarasowego, który dogrzeje przestrzeń w chłodniejsze wieczory. 

Jak zrobić patio w ogrodzie? 

Aby wykonać patio w ogrodzie, należy przejść przez kilka etapów projektowania i budowy. Podstawą jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej postawić na przestrzeń, która będzie odpowiednio słoneczna lub też zacieniona, a jednocześnie dostatecznie przestronna. Często jest to planowane już na etapie projektowania budynku mieszkalnego, co zdecydowanie ułatwia później szczegółowe zaprojektowanie strefy wypoczynku. Kolejnym krokiem jest wybór stylu w jakim urządzone zostanie patio ogrodowe. 

Jeżeli niezbędne jest najpierw zbudowanie podłoża, należy wykonać pomiar wybranej przestrzeni i oznaczyć jej granice, a następnie przygotować podłogę z wybranego materiału. Fundamenty dla patio muszą zapewniać stabilność konstrukcji zadaszenia, które później zostanie tam zamontowane. Niezwykle ważny jest drenaż podłoża, który zapewni odpływ wody z patio. Kolejnym etapem jest montaż zadaszenia, ustawienie mebli i dodatków. Sama aranżacja patio to najprzyjemniejszy etap całego procesu tworzenia przestrzeni wypoczynku. 

Jak zbudować patio? Wybór zadaszenia 

Żeby patio ogrodowe służyło niezależnie od pogody, niezbędne będzie odpowiednie zadaszenie. Można tutaj zastosować różne rozwiązania. Ciekawą propozycją jest zadaszenie patio pergolą ogrodową. Konstrukcje te dostępne są w wielu rozmiarach, można je też zabudowywać ruchomymi ściankami, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność miejsca relaksu. Pergola to świetny wybór na patio z wielu powodów. 

Przede wszystkim zapewnia cień i ochronę przed promieniowaniem UV, co pozwala na korzystanie z patio nawet w upalne dni. Modele z otwieranymi panelami na dachu można dostosować w zależności od tego czy pożądany jest wypoczynek w cieniu, czy w promieniach słońca. Ponadto całkowicie zamykany dach umożliwi też relaks na zewnątrz nawet podczas deszczu. 

Pergola to także wspaniałe dopełnienie ogrodu, a różnorodność stylów i materiałów pozwala na dopasowanie zadaszenia do stylu patio, domu i ogrodu. Tworzy przytulną i zacienioną przestrzeń, idealną do relaksu, spożywania posiłków i spotkań ze znajomymi oraz z rodziną. 

Patio ogrodowe – jaki zestaw mebli wybrać? 

Wybór zestawu mebli do patio zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest to, żeby były wygodne i stylem dopasowane do całej aranżacji patio. Meble do patio powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr i słońce. Można tutaj wybierać spośród mebli z metalu, drewna, technorattanu lub tworzyw sztucznych. 

Meble powinny być też dostosowane do wielkości i kształtu patio. W zależności od ilości miejsca i ustawienia można wybrać mniejszy zestaw mebli, składający się z dwóch foteli i stolika lub większy zestaw z sofą, narożnikiem, fotelami i stołem kawowym, bądź jadalnianym. Podstawą jest oczywiście to, żeby meble były wygodne i ergonomiczne, tak aby zapewnić maksymalny komfort podczas relaksu na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj meble z tapicerką i poduszkami. 

Podsumowując, odpowiedni zestaw mebli do patio powinien być trwały, wygodny, funkcjonalny i dopasowany do stylu ogrodu. Należy postawić na meble wykonane z trwałych materiałów, dostosowane do rozmiaru i kształtu patio. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień