Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak urządzić ogród?

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jeżeli chcesz urządzić piękny ogród przed domem, ale brak Ci pomysłów i zastanawiasz się od czego zacząć, przygotowaliśmy dla Ciebie pomocny artykuł. Dobra aranżacja ogrodu potrafi zmienić cały wygląd naszej posiadłości. Przemyślany pomysł, a następnie spójność wszystkich elementów, to podstawa do posiadania wymarzonego ogrodu przed domem. Oprócz estetyki ważna jest też funkcjonalność, dlatego trzeba uwzględnić na przykład ścieżki. 

W jakim stylu można urządzić ogród przed domem?

Zaczniemy od zastanowienia się, w jakim stylu ma być urządzony nasz ogród. Od tego zależy efekt końcowy i spójność, a poprzedza je dobieranie elementów. Styl ogrodu możemy dopasować do naszych oczekiwań, możliwości czy wyglądu domu. W zależności od wybranej stylistyki, większą uwagę zwrócimy na pielęgnację roślin lub funkcjonalność.

Styl nowoczesny

W nowoczesnym stylu stawia się na funkcjonalność, estetykę i minimalizm. Nie inwestujemy w wielobarwne rabaty i bogatą roślinność, a raczej na dużo zieleni, w postaci ozdobnych traw, żywopłotu oraz roślin w donicach. Nakład pracy ograniczamy do minimum. W stylu nowoczesnym ważne jest utrzymanie stałej kolorystyki. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią przed ogrodem, możemy postawić na altany, meble ogrodowe, basen czy nawet boisko. Jeśli chodzi o materiały, które dominują w tym stylu, to jest to poliwęglan, technorattan, ozdobny beton czy szkło.  

Styl angielski

Architektura w stylu angielskim ogranicza się głównie do obrzeży rabat i murków oporowych. Zadbany trawnik jest bardzo ważnym punktem. To, co charakteryzuje styl angielski, to różane pnącza na kolumnach ganków. Ogród w tej aranżacji nie szczędzi w rzeźbach. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należą kamień, drewno lub cegła rozbiórkowa. Ścieżka prowadząca do domu powinna być kręta, mogą ją przecinać stawy, strumienie czy fontanna.

Styl wiejski 

W stylu wiejskim stawiamy na naturalność, a wręcz chaotyczność. Niezliczona ilość roślin, ozdobnych czy jadalnych, a nawet mały warzywniak. Na parapetach możemy postawić doniczki z ziołami czy pelargoniami. W swobodnym stylu wiejskim stosuje się przede wszystkim naturalny kamień i drewno. Całą aranżację możemy uzupełnić o ławeczki, nieformowane łąki kwietne i żywopłoty. 

Styl holenderski 

W stylu holenderskim skupiamy się na efektownym wykorzystaniu przestrzeni. Nie przywiązujemy wagi do dodatków, a do roślin, licznych kwiatów, uformowanych form żywopłotu i wykorzystaniu posągów. 

Styl japoński 

Głównym celem stylu japońskiego jest stworzenie ogrodu, w którym to dominuje natura, a ludzka ingerencja jest prawie zerowa. Królują tutaj azalie, magnolie, wiśnie, różaneczniki i peonie. Nie powinno zabraknąć również kamieni. Warto, aby znalazł się jakiś element z wodą, który jest symbolem życia, bowiem styl japoński obfituje w symbolikę. 

Styl śródziemnomorski 

Jeżeli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie styl śródziemnomorski, musi być on bardzo nasłoneczniony. Powinny dominować takie kolory jak żółć, pomarańcz, biel i błękit. Płaszczyzna zrobiona z kamieni świetnie kontrastuje z intensywnymi barwami kwiatów i roślin. 

Ścieżka w ogrodzie

Ścieżka prowadząco do ogrodu jest niezwykle praktyczną ozdobą. Dlatego jej budowę i wygląd warto dobrze przemyśleć i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej aranżacji. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, dotyczące budowy ścieżki w ogrodzie.

  • Styl

Jeżeli zdecydowaliśmy się na urządzenie ogrodu w konkretnym stylu, dostosujmy do niego również ścieżkę. Innym wyznacznikiem jest wygląd naszego domu. Dobierając odpowiednie materiały lub kolor, możemy zrobić pewnego rodzaju przedłużenie domu. 

  • Funkcjonalność

Ścieżka powinna być przede wszystkim praktyczna, prowadzić z punktu A do punktu B. Alejka może być lekko zawiła, ale nie przesadzajmy, aby niepotrzebnie nie utrudnić sobie przemieszczania. Weźmy też pod uwagę rozmieszczenie ogrodu i elementy, jakie się na nim znajdują. Możemy nieco przedłużyć naszą alejkę, aby prowadziła obok ważnej dla nas dekoracji. 

  • Materiał

Materiał, z jakiego zostanie wykonana ścieżka ogrodowa ma główny wpływ na jej styl. Musimy wziąć pod uwagę trwałość materiału, a także jego bezpieczeństwo. 

  • Kora - jest degradowana i trzeba ją uzupełniać, jednak jest delikatnym i naturalnym wykończeniem.
  • Żwirek - źle się po nim biega, jednak jest tani i łatwy w wykonaniu.
  • Impregnowane belki drewna - wymagają odpowiedniej impregnacji, ale ładnie się starzeją i dają oryginalny efekt.
  • Krążki drewna - ich ułożenie wymaga sporo pracy i wymaga odpowiedniej impregnacji, ale ładnie się starzeją i są bardzo efektowne.
  • Otoczaki (kocie łby) - po deszczu łatwo się na nich poślizgnąć, ale wyglądają naturalnie i ładnie się prezentują w zestawieniu z roślinnością.
  • Cegła klinkierowa - jest droższa niż cegła rozbiórkowa, ale idealnie nadaje się na podjazd parkingowy, ładnie się starzeje i efektownie wygląda.
  • Beton (w bloczkach) - nie wygląda bardzo naturalnie, ale bloczki o równej grubości łatwo się układa i jest bardzo wytrzymały.
  • Kamienne płyty - są drogie i trudno się je układa, ale są rozwiązaniem na długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium