Ogród mało wymagający – wybierz rośliny

Ogród mało wymagający – wybierz rośliny

Rośliny ogrodowe wcale nie muszą wymagać mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy. Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się ogrodem, a mimo wszystko piękne kwiaty to Twoje MAJrzenie, wybierz mało wymagające rośliny! Zaplanuj swój ogród tak, żeby dawał Co satysfakcję, zamiast zmęczenia.

Całe dotychczasowe życie miałeś gdzieś z tyłu głowy takie MAJrzenie, że wchodzisz do swojego ogrodu, a w nim wota Cię mnóstwo pięknych roślin – jedne kończą kwitnąć, inne zaczynają i tak w kółko. I kiedy wreszcie masz swój mały domek, a obok niego miejsce do zagospodarowania na ten wymarzony ogródek z rabatami, okazuje się, że los chce inaczej! Kilkoro dzieci, do tego praca do późnych godzin popołudniowych, a w soboty obowiązkowe wyjazdy do babci. Gdzie w tym wszystkim znaleźć jeszcze miejsce na dbanie o rośliny ogrodowe? Okazuje się, że jedno drugiego nie wyklucza! Można jednocześnie mieć ogród i nie spędzać długich godzin nad pielęgnacją roślin. Poczytaj, jak to zrobić.

 

Zaplanuj, jakie rośliny ogrodowe wybierzesz

Zaplanuj ogród tak, aby wymagał jak najmniej pracy. Oczywiście, regularne koszenie trawy i tak musi się odbywać, ale jeśli chodzi o rośliny ogrodowe, to te wcale nie muszą zabierać Ci pięciu dni w tygodniu przez cały sezon. Wybierz takie, przy których praca będzie minimalna, a jednocześnie będą one prezentować się doskonale!

Zanim przejdziemy do roślin, warto poznać kilka wskazówek – co by tych roślin nie posadzić za dużo i nie tam gdzie trzeba!

1.       Nie porywaj się z motyką na słońce – wybierz tylko kilka gatunków roślin. Jeśli posadzisz ich za dużo, to i tak trzeba będzie o nie dbać – a przecież nie masz na to czasu. Kilka roślin wystarczy, jeśli nie planujesz spędzać przy nich zbyt wielu godzin.

2.       Zasada druga, o jakiej warto pamiętać: rozsadź rośliny ogrodowe w większych odstępach. Dzięki temu, kiedy się rozrosną, będą korzystać z większej ilości miejsca. Jeśli wszystkie rodzaje znajdą się w jednym miejscu, to ani nie będą mieć miejsca na rozrost, ani nie zaprezentują się odpowiednio. Przyjmuje się, że odległości pomiędzy krzewami powinny być równe ich długości lub być mniejsze maksymalnie do 50 cm.

3.       Nie porywaj się na takie rośliny, które trzeba okrywać na zimę. Takie wymagają dłuższej i dokładniejszej pielęgnacji, a przecież zamierzasz jak najbardziej ograniczyć czas im poświęcany.

4.       Bierz pod uwagę nie tylko kwiaty. Świetnie sprawdzą się drzewa iglaste – te, które nie zrzucają igieł na zimę będą ozdobą ogrodu przez cały rok.  Dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie roślin wieloletnich zamiast jednorocznych – dzięki temu nie trzeba będzie co roku od początku tworzyć rabat.

5.       Żeby ograniczyć konieczność pielenia grządek, warto wysypać przestrzenie między roślinami korą. Dzięki niej ogranicza się dostęp światła do gleby, a tym samym uniemożliwia chwastom wzrost. W ten sposób można zapewnić sobie wolne od wyrywania chwastów, a roślinom oddać cenną wodę i wartości odżywcze z gleby.

6.       Jeśli masz taką możliwość, ogranicz trawnik do minimum – dzięki temu będzie wymagał krótkiego koszenia. Możesz postawić meble albo po prostu część przestrzeni wyłożyć kostką. Chyba że lubisz kosić i daje Ci to satysfakcję – zostaw sobie choć taki obowiązek :)

7.      Żeby jak najbardziej ograniczyć prace w ogrodzie, warto zainwestować także w dobrej jakości sprzęt. Martwisz się, że nie będziesz miał gdzie tego przetrzymywać? Świetnie sprawdzą się domki narzędziowe, które – podobnie jak rośliny – jednocześnie będą stanowić ozdobę w ogrodzie i, rzecz jasna, świetne miejsce do przechowywania mnóstwa niezbędnych akcesoriów.

 

Jakie rośliny ogrodowe wybrać?

Najpierw trzeba stwierdzić, jaki typ ogrodu się ma: czy ziemia jest sucha, czy nieco wilgotna, czy może ogród jest zacieniony. Do tych trzech rodzajów warunków proponowane są następujące rośliny ogrodowe:

- ogród z suchą glebą i dużą ilością słońca: lawendy lekarskie, juki karolińskie, krwawniki pospolite, kostrzewy sine, kłosowce, ozdobne odmiany szałwii  i macierzanki, bodziszki, rozchodniki, niektóre goździki oraz mało wymagające krzewy – berberysy Thunberga, jałowce, sosny,

- ogród z lekko wilgotną glebą: liliowce, floksy wiechowate, dzielżany ogrodowe, piwonie,

- ogród zacieniony (czyli z dużą ilością wilgoci w glebie): cis, paprocie, hortensja ogrodowa, zawilce japońskie, kalina koralowa, bukszpan pospolity.

Mało wymagającymi roślinami, które sprawdzą się na różnym typie podłoża, są takie, które kojarzysz z ogródka swojej babci: lilie tygrysie, bluszcz pospolity, margerytki, lwie paszcze, rudbekie, nagietki lekarskie, aksamitki, onętki, jeżówki, łubiny, dziewanny, pnące wilce, jałowiec pospolity, trzemielina, słoneczniki szorstkie, orliki, niezapominajki, maki, świerk pospolity.

 

Marzenie o własnym ogrodzie przy jednoczesnym ograniczeniu czasu, jaki można poświęcić na jego pielęgnację, może iść w parze! Wystarczy, że dobrze zaplanujesz ogród i wybierzesz takie rośliny i drzewa iglaste, które nie będą wymagały ciągłej pielęgnacji. Dzięki temu z przyjemnością będziesz wchodzić do ogrodu pełnego kwiatów, a przy okazji nie będzie Cię przerażała wielość czekającym tam obowiązków.