Kilka słów o parasolach

Kilka słów o parasolach

Wyobrażacie sobie dzisiaj życie bez parasola? To niepozorne „urządzenie” sprawia, że wracamy do domu susi nawet podczas największych opadów deszczu, a kiedy słońce przypieka zbyt mocno, nie musimy bać się poparzeń. Oprócz małych, zgrabnych parasoli, które można trzymać w ręce, powstały też większe rozmiarowo rozwiązania, które pasują w sam raz do ogrodu albo na balkon. Zagłębmy się w historię tego niezbędnego dziś wynalazku.

 

Od Greków po współczesność

Starożytnym Grekom zawdzięczamy wiele. Demokrację, filozofię, naczynia ceramiczne ( J ) Pośród wymienianych jednym tchem elementów ich dorobku nie znajdzie się jednak znany na całym świecie parasol, bo mało kto wie, że Grecy mają z nim wiele wspólnego. Mimo że wynaleziony przez Egipcjan, do Europy trafił właśnie za pośrednictwem Greków. Początkowo był symbolem władzy, nie upatrywano w nim praktycznych zastosowań. Wkrótce jednak odkryto, że może pełnić funkcję ochronną i w takim zastosowaniu znamy go dziś. Co ciekawe, na samym początku nikt nie wpadł na pomysł, żeby wykorzystać parasol jako ochronę przed deszczem. Aż trudno uwierzyć, że geniusze z dziedziny literatury, sztuki, teatru i innych podobnych dziedzin nie podjęli tak banalnego kroku, jak rozkładanie parasola nad głową w czasie opadów. 

Niemniej wreszcie ktoś wysunął taki pomysł, choć nie do końca wiadomo kiedy. Pierwsze wzmianki historyczne na temat parasola wykorzystywanego w funkcji przeciwdeszczowej pochodzą z 1637 r. z Francji. Jak zapisano, król Ludwik XIII posiadał trzy parasole wykonane z natłuszczonego jedwabiu, czyli takie, które pomagały spływać wodzie.

Także we Francji ktoś wpadł na pomysł, żeby parasol był sprzętem składanym – dzięki temu można było go wygodnie przenosić w różne miejsca, a otwierać tylko w razie potrzeby. Jego konstruktorem był kaletnik Jan Marius.

 

Parasol dzisiaj

Dzisiaj parasol okazuje się niezbędną częścią życia. Od lat stawiamy je w ogrodzie, aby służyły głównie ochronie przed słońcem. Dzięki nim można spokojnie prowadzić życie towarzyskie i nie przeszkodzi temu nawet zbyt mocno grzejące słonce albo pokropujący deszczyk. Pełni także funkcję estetyczną, idealnie wpasowując się w ogrodowe aranżacje.

Parasole ogrodowe dostępne są w przeróżnych kolorach, kształtach, a także w różnych wariantach, jeśli chodzi o konstrukcję (np. z wysięgnikiem albo przechodzące przez środek stołu ogrodowego).

 

Jak wybrać parasol ogrodowy?

Parasol ogrodowy ma się przysłużyć podczas rodzinnych spotkań przy stole. Od jego ustawienia, ale i od jakości zależy, czy da przyjemne miejsce do spędzenia wolnego czasu, czy raczej uprzykrzy życie. Parasol powinien być ustawiony tak, aby chronić przed warunkami pogodowymi (dawać cień albo uniemożliwiać spadanie kropel deszczu na głowy). Wybranie parasola zintegrowanego ze stołem sprawi, że trudniej będzie nim manipulować, a i stół będzie musiał stać w stałym miejscu. Poza tym będzie nieco mniej przestrzeni do wykorzystania. Natomiast sprzęt na wysięgniku może być ustawiany w dowolnym miejscu poza sferą stołu i krzeseł, a jego położenie zmieniane w zależności od potrzeb.

Najlepiej wybrać parasol o konstrukcji aluminiowej, co da gwarancję na lata. Warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał funkcję regulacji nachylenia, aby można było dowolnie nim manipulować.

Wszystkie komentarze