Szklarnie balkonowe

Szklarnie balkonowe to sposób na uprawę także w mieście. Nie potrzebujesz grządki, wystarczy szklarnia balkonowa, w której możesz uprawiać rośliny.

Szklarnia balkonowa – w sam raz na miejskie warunki

Mieszkasz w wielkim (a może małym) mieście i marzysz o tym, żeby posmakować własnych warzyw i owoców bez konieczności chodzenia do warzywniaka? Kiedyś wydawało się, że to niemożliwe (a przynajmniej bardzo trudne). Dzisiaj okazuje się, że to banalnie proste. To wszystko dzięki pozytywnemu trendowi, jakim jest stawianie szklarni balkonowej.

Szklarnia balkonowa to niewielki budyneczek stworzony na wzór tradycyjnej szklarni ogrodowej. Różnica jest taka, że szklarnia balkonowa mieści się na balkonie lub w innym podobnym miejscu – na parapecie w domu lub na tarasie.

Szklarnie balkonowe przyścienne i na parapet

Szklarnie balkonowe są dostępne w przeróżnych rodzajach. Dzięki temu możesz dopasować taką szklarnię do możliwości i rozmiarów własnego balkonu oraz do swoich preferencji – w zależności od tego, ile roślinek chcesz uprawiać.

Istnieją na przykład szklarnie przyścienne, które mogą mieć różną wysokość. Opierają się na jednej z balkonowych ścian, potrzebując trzech kolejnych ze szkła. W środku mogą się znajdować półki do ustawienia doniczek z roślinami uprawnymi i kwiatami. Ich plusem jest to, że mogą być duże – na tyle duże, ile potrzebujesz. Bardzo interesująco wyglądają, jeśli mają przezroczyste, szklane ściany, zatem można je wykorzystać jako pewnego rodzaju ozdobę balkonu. Jeśli z przodu postawisz kwiaty, natomiast bardziej z tyłu donice z roślinami uprawnymi, osiągniesz najlepszy efekt.

Drugi rodzaj, czyli szklarnie balkonowe na parapet występują w formie niewielkiego sześcianu lub prostopadłościanu z przeszklonymi ścianami. W środku nie umieścisz zbyt wielu roślin, ale mogą stanowić na przykład dodatek do większej szklarni balkonowej. Świetnie wyglądają w nich zioła, szczypiorek czy natka pietruszki. Tak samo jak w poprzednim przypadku, także i tu taka mini szklarnia balkonowa może stanowić dodatkowy element dekoracyjny balkonu lub tarasu – stawiający na naturalność w aranżacji.

Opisane powyżej przykłady sprawdzą się również jako szklarnia na taras – tam często jest więcej przestrzeni niż na balkonie, więc warto ją wykorzystać, zwłaszcza w mieście. 

Szklarnia na balkon – jak wybrać?

Wybór odpowiedniej szklarni na balkon wiąże się przede wszystkim z określeniem pożądanego rozmiaru. Wszystko zależy od tego, jak duży jest balkon i do czego jeszcze służy. Jeśli to miejsce Twojego odpoczynku po ciężkim dniu w pracy, a jednocześnie jedyna przestrzeń, w której możesz pozwolić sobie na posadzenie swoich warzyw i owoców, to zaplanuj ją z pożytkiem dla jednego i drugiego. Wybierz małą szklarnię balkonową, która będzie także pełnić funkcję dekoracyjną. U nas znajdziesz takie produkty, które pozwolą Ci osiągnąć taki efekt.

Pamiętaj, żeby wybrać szklarnię tak, by mieściła się bez problemu na balkonie i by mogła stanąć w miejscu łatwo dostępnym. Musisz mieć do niej dojście, aby móc podlewać rośliny i otaczać je innymi czynnościami pielęgnacyjnymi.

Zastanów się także nad materiałem, z którego szklarnia ma być wykonana. Czy będzie to tańsza wersja wyprodukowana z tworzyw sztucznych i pleksi, czy raczej coś na lata wykonane ze szkła lub poliwęglanu. Ta pierwsza opcja to coś dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z balkonową uprawą. Ta druga z kolei to coś dla mocno zaangażowanych osób poszukujących estetycznych i wpisujących się w aranżację balkonu rozwiązań.

Dobrze zaprojektowane szklarnie balkonowe mogą się otwierać od góry, aby było łatwiej dotrzeć do środka. Mają także odpowiednio umieszczone otwory wentylacyjne, które zapewniają roślinom dopływ świeżego powietrza oraz nie dopuszczają do ich przegrzania.

Szklarnie balkonowe nadają się do mieszkań w bloku w centrum miasta, ale także jako dodatek dla tych, którzy uprawiają także grządki. Będą stanowić doskonały dodatek aranżacyjny i wpisywać się w zamysł estetyczny gospodarza. Dobierz je według własnych potrzeb, w pierwszej kolejności zwracając szczególną uwagę na ich rozmiar.