Rozsadniki

Rozsadnik to specjalne miejsce do hodowli roślin, dzięki któremu można uzyskać lepsze efekty uprawy warzyw i owoców. Gotowe rozsadniki znajdziesz u nas.

Do czego służy rozsadnik?

Rozsadnik ma kilka funkcji, dzięki którym uprawa roślin jest bardziej efektywna:

- przygotowanie sadzonek warzyw i owoców do późniejszego wzrostu w gruncie,

- wydłużenie okresu wegetacyjnego warzyw i owoców,

- przechowywane delikatnych roślin podczas zimy,

- pozyskanie nowalijek,

- rozmnażanie roślin, które później włożymy do ziemi.

Rozsadniki są dostępne w kilku wersjach. Możesz wybrać większe skrzynie ogrodnicze, które pomieszczą więcej sadzonek. Możesz też zdecydować się na minitunele foliowe, które zajmują dużo mniej miejsca niż te tradycyjne. Istnieje także opcja kloszy ogrodowych oraz inspektów.

Sama rozsada to sposób sadzenia małych roślinek polegający na wkładaniu ich w najpierw do rozsadnika (w różnych formach – o tym poniżej), a dopiero po jakimś czasie, kiedy roślinki będą większe, wkładaniu ich do ziemi. Przechowywanie roślin uprawnych w rozsadniku wiąże się z tym, że potrzebne będzie więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Przykładem rośliny, która powinna być przed wysadzeniem do ziemi uprawiana przez jakiś czas w rozsadniku jest seler korzeniowy. Więcej na temat roślin do uprawy w rozsadniku przeczytasz poniżej.

Możliwe jest także przygotowanie własnych rozsadników, np. z opakowań po jajkach, jednak one sprawdzą się tylko na jeden raz.

Rozsadnik ogrodowy – jakie rośliny nadają się do rozsady?

- rośliny o długim okresie wegetacji – pomidory, bakłażany, papryka,

- rośliny na wcześniejsze plonowanie – sałata masłowa i krucha, dynia, cukinia, kabaczek, patisony, ogórki,

- rośliny wolno rosnące – kapusta głowiasta, kapusta włoska czy kapusta brukselska,

- rośliny o długo kiełkujących nasionach – szpinak, karczochy.

Inne rodzaje warzyw i owoców, które można uprawiać w rozsadniku, to: majeranek ogrodowy, tymianek, cząber ogrodowy, bazylia pospolita, macierzanka, brokuł, kalafior, kapusta pekińska, kalarepa, cebula, brokuł, cebula, por, szparagi, cykoria, melon, brukiew, jarmuż.

Do rozsady nadają się także rośliny kwitnące, np. begonie stale kwitnące czy kobea pnąca.

Gdzie ustawić rozsadnik?

Rozsadniki ogrodowe powinny być tak ustawiane, aby miały dostęp do światła. Światło jest niezbędne do wzrostu roślin. Można je umieścić w dużym tunelu foliowym, na przykład na wyższej półce, aby nie przeszkadzały przy wzroście roślin posadzonych w gruncie. Można też trzymać je na balkonie lub po prostu w pobliżu domu, pamiętając, by nie narażać rozsadnika na zniszczenie choćby przez zwierzęta.

Warto zabezpieczyć rozsadnik przed silniejszymi podmuchami wiatru, które mogą przewrócić konstrukcję i doprowadzić do zniszczenia zawartości – wtedy z uprawy nic nie będzie.

Rozsadnik – wymagająca uprawa roślin

Co prawda uprawa roślin z rozsady zabiera dużo czasu, ale jest też bardzo efektywna – bardziej niż uprawianie roślin od początku bezpośrednio w gruncie. Dzięki rozsadzie możliwe jest osiągnięcie obfitszego kwitnienia roślin, a co za tym idzie – lepszych zbiorów.

Uprawa warzyw i owoców w rozsadnikach jest o tyle bardziej wymagająca, że trzeba jej poświęcić nieco więcej czasu. Najczęściej odbywa się podlewanie. Początkowo powinno to być delikatne zraszanie, aby nie przelać roślin. Im większa roślinka, tym więcej wody dajemy, pamiętając, aby nie było jej za dużo.

Rozsadniki – oferta od Majowo

W naszym sklepie znajdziecie kilka rodzajów rozsadników, które możecie dobrać odpowiednio do własnych potrzeb. Dzięki nim osiągnięcie sukces, jeśli chodzi o efekty wzrostu roślin. Będziecie się wcześniej cieszyć pysznymi warzywami z własnej uprawy. Rozpoczęcie produkcji rozsady następuje zwykle na przełomie stycznia i lutego, zatem pierwsze smaczne wyniki otrzymacie bardzo szybko – będziecie jednymi z pierwszych wśród Waszych sąsiadów, którzy po warzywa zamiast do warzywniaka udają się na własny balkon! To duże ułatwienie, a także większa świadomość tego, co się je.

Kupując u nas, masz pewność, że wyposażasz się w sprzęt dobrej jakości, który posłuży Ci przez długi czas. Postaw na wysoką klasę produktu, a dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje uprawy zakończą się powodzeniem w każdym przypadku. 

Rozsadniki ogrodowe znajdujące się w naszej ofercie, cechują się najwyższą jakością. Dzięki temu możecie mieć pewność, że posłużą przez długi czas, pozwalając otrzymać zamierzone efekty.