Foteliki samochodowe na bezpieczną podróż

Aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczne podróżowanie samochodem, należy się wyposażyć w profesjonalne foteliki samochodowe – w zależności od wieku oraz wagi pociechy. Jeszcze 30 lat temu były one potrzebne niewielkiej liczbie osób – dziś bez nich trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Duże odległości, mieszkanie w różnych częściach kraju, wyjazdy wakacyjne czy nawet do sklepu. We wszystkich tych sytuacjach konieczne jest wykorzystanie fotelika dla dziecka. To on zapewnia maksimum bezpieczeństwa, jest też najwygodniejszym sposobem na przewiezienie dziecka.

Foteliki samochodowe na pierwsze podróże

Pierwszy, na jaki trzeba zwrócić uwagę w sklepie podczas kompletowania wyprawki, jest fotelik dla niemowlaka. To ważne „narzędzie”, ponieważ to właśnie w nim będziesz transportował dziecko ze szpitala do domu. Wzięcie dziecka na ręce i przejechanie powoli 20 kilometrów nie przejdzie. Zatem zamiast kombinować i obiecywać sobie, że maluch przez pierwsze kilka miesięcy życia nie będzie podróżował w samochodzie, lepiej wcześniej zaopatrzyć się w dobrej jakości fotelik dla dziecka. Dzisiaj zresztą prawidłowe przewożenie w foteliku to już prawny obowiązek kierowcy.

Wybieraj dobrej jakości foteliki samochodowe

Możesz oczywiście wybrać taki fotelik dla dziecka, który spełnia minimum wymagań Twoich i szkraba, a jednocześnie wpisuje się w wymagania prawne. Pytanie tylko, czy foteliki dziecięce niskiej klasy dadzą Ci maksimum pewności, że dziecko jest bezpieczne podczas najbardziej niespodziewanych zdarzeń drogowych. Przede wszystkim dobierz fotelik dla dziecka zgodnie z jego wiekiem i wagą. Poniżej pięć grup, na które dzielą się foteliki:

  • dla niemowląt  o wadze mniejszej niż 10 kg
  • dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg
  • dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg
  • dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg
  • dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Te pięć podstawowych grup można podzielić na mniejsze i kupować foteliki z przeznaczeniem do kilku grup jednocześnie, np. od 0 do 13 kg czy od 15 do 36 kg.

Jak montować foteliki samochodowe?

Foteliki samochodowe montuje się w zależności od tego, jak duże jest dziecko. Te pierwsze – dla niemowląt – zawsze umieszczane są w samochodzie tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego w ten sposób? Ponieważ podczas zderzenia z innym pojazdem ciało człowieka automatycznie kieruje się do przodu. Ciało dziecka umieszczonego tyłem do kierunku jazdy nie przemieszcza się, dzięki czemu chroniona jest jego szyja.

Większy fotelik dla dziecka, przeznaczony do wagi od ok. 13 kg, montuje się zwykle przodem do kierunku jazdy. Szyja dziecka jest już bardziej wytrzymała, a ono samo bardziej skore do kontaktu z innymi.

Bardzo ważne podczas montażu jest zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi prawidłowego przypinania fotelika. Przypinanie pasami lub wpinanie go w specjalne systemy mocujące zastosowane w niektórych samochodach musi odbywać się zgodnie z tym, co przewidział producent. Konieczne jest też zapięcie dziecka pasami bezpieczeństwa wewnątrz fotelika.

Podstawka samochodowa dla dziecka to opcja dla starszych dzieci. Rzadko stosowana, ponieważ nie chroni ani głowy, ani górnej części ciała dziecka podczas ewentualnego zdarzenia drogowego. Brakuje w niej zagłówka, wspomagania bocznego, stanowi też problem przy przeprowadzaniu pasa przez część barkową. Dla bezpieczeństwa proponujemy zaopatrzyć się mimo wszystko w profesjonalne foteliki samochodowe, które zadbają o wszystkie części ciała narażone podczas wypadku.

Foteliki samochodowe to rzecz, na której nie warto oszczędzać. Masz małe dziecko, ale nie chcesz rezygnować z corocznych wypraw w weekend majowy? Nie musisz! Zabezpiecz dziecko na całą drogę, pamiętając o tym, aby robić przerwy w podróży. Dzięki temu Twoje dziecko będzie przeżywało przygodę razem z Tobą, a Ty nie zrezygnujesz z chwili wytchnienia od codziennych obowiązków.