Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
WP-ADS-FHMTCOJWZ
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zbuduj własny grill ogrodowy

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Zbuduj własny grill ogrodowy

Sama myśl o grillowaniu wywołuje miłe odczucia, nic dziwnego, że Polacy to uwielbiają! To zamiłowanie jest jak najbardziej uzasadnione, bo grill to wspaniała okazja na wspólne spędzenie czasu z rodziną i znajomymi, forma odpoczynku i co najważniejsze - pyszne jedzenie. Grillować możemy o każdej porze roku, co więc powiecie na to, aby zbudować swój własny grill na stałe?

Kominek ogrodowy - praktyczna ozdoba ogrodu

Grillowanie to świetny sposób na odpoczynek i spędzenie wolnego czasu. Nie bez powodu coraz częściej decydujemy się na kominki ogrodowe, które pozwalają na obróbkę cieplną wielu dań. Kominek zewnętrzny możemy kupić lub wykonać samemu, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. 

Grill ogrodowy - jakie są rodzaje?

Ilość potraw, jakie możemy przygotować z grilla jest ogromna i stale się powiększa. Przekonujemy się do coraz to nowszych smakołyków z rusztu. Do najpopularniejszych rodzajów grilla zalicza się: gazowy, węglowy i elektryczny. Czy smak upieczonego jedzenia zależy od tego, jakiego grilla użyjemy? Na pewno ma to wpływ, zwłaszcza dla osób, które są smakoszami i ich podniebienie szybko wyłapuje różnicę. Jednak ostateczny smak zależy od tego, w jaki sposób przygotujemy nasze potrawy, a także w jaki sposób poddamy je pieczeniu. Przejdźmy teraz do sedna, czym różnią się wymienione rodzaje grilla?

  • Grill gazowy

Grille gazowe sprawdzą się zwłaszcza na większych spotkaniach, ponieważ są masywne, stabilne, ale też zajmują sporo miejsca i są ciężkie. Jednak kółka pomagają w ich transporcie. Zapewniają wysoki komfort użytkowania, ponieważ są odpowiednio wysokie i mają możliwość regulacji płomieni, dzięki czemu kontrolujemy stopień wysmażenia mięsa, a co za tym idzie, szybko przygotujemy posiłki. Na grillu gazowym możemy przygotować dania dla około 10-12 osób. 

  • Grill węglowy

Zapewne najpopularniejszy rodzaj grilla, przede wszystkim ze względu na cenę, która jest znacznie niższa od pozostałych modeli. Grille węglowe dają też charakterystyczny smak potraw, co może być kolejnym powodem ich popularności. Ten rodzaj grilla smaży jedzenie w ten samej temperaturze, która z czasem maleje. Sam proces smażenia trwa dość długo, a przy tym musimy poświęcić trochę czasu na rozpalenie grilla. Czyszczenie również nie należy do najprostszych. Zaletą grilla węglowego jest przede wszystkim jego niewielki rozmiar, który ułatwia transport, więc łatwo weźmiemy go w dowolne miejsce. 

  • Grill elektryczny

Grill elektryczny jest niewielki, bezpieczny i poręczny w użytkowaniu. Dlatego świetnie sprawdzi się, jeśli nie mamy dużego ogrodu, wystarczy nam taras lub balkon. Równie dobrze możemy użyć taki grill w pomieszczeniu, jedynym warunkiem jest posiadanie dostępu do sieci elektrycznej. Potrawy przyrządzone na grillu elektrycznym są zdrowsze, a przy tym jest on łatwy w czyszczeniu. Do wad możemy zaliczyć wyższe koszty eksploatacji, czyli większe zużycie energii elektrycznej. 

Jak samemu zbudować grill ogrodowy?

Grill ogrodowy, który posłuży na długie lata, a przy okazji stanie się atrakcją i ozdobą ogrodu, możemy wykonać sami. Taki grill na stałe możemy zbudować w dowolnym miejscu, chociaż warto pomyśleć, czy nie lepiej wybrać miejsce blisko tarasu, aby potrzebne naczynia, stoły i miejsca siedzące mieć blisko. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby grill ogrodowy wybudować w bardziej ustronnym miejscu. Warto wtedy rozważyć zakup składanych krzeseł i stołu, które znakomicie sprawdzają się w szybkiej organizacji miejsc. Przejdźmy zatem do budowy naszego grilla w ogrodzie. Pamiętajmy, że jego budowa musi być starannie zaplanowana i dopasowana do naszych możliwości (chociażby wielkości ogrodu) oraz potrzeb. 

1. Materiały 

Na początek musimy zastanowić się, z czego zbudować grill ogrodowy. Materiał musi być odporny na działanie mrozu i wysokich temperatur. Co mamy do wyboru? Przede wszystkim cegły, klinkier i kamień. Kilka słów o nich. 

  • Grill murowany z cegły bez problemu skomponuje się z prawie każdą aranżacją ogrodu. Grill z cegieł dopasujemy do altany, elewacji budynku czy mebli ogrodowych. 

  • Grill z klinkieru posiada wiele zalet. Jedną z głównych jest możliwość wyboru spośród wielu kolorów, co wzmacnia efekt wizualny. Poza tym jest łatwy w utrzymaniu czystości, nie wymaga impregnacji i dodatkowych zabezpieczeń przed wilgocią. 

  • Grill z kamienia jest jeszcze bardziej odporny na uszkodzenia niż grill z klinkieru. Wcale nie jest do bardzo drogi materiał, jeśli wybierzemy na przykład kamień polny, zamiast łupek, sjenitu lub granitu. Kamień polny jest tani, odporny na uszkodzenia mechaniczne, świetnie wpasowuje się w ogrodową aranżację i nie wymaga dodatkowych konserwacji

2. Elementy

Murowany grill ogrodowy powinien posiadać także ruszt i palenisko. Do budowy tego pierwszego najlepiej nadaje się stal kuta lub stal nierdzewna. Te materiały możemy wykorzystać także do budowy paleniska. Jednak do paleniska możemy też zastosować beton zbrojony, jest to ciekawa opcja. 

3. Miejsce pod fundament

Przejdźmy do praktycznych zadań. Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża, na którym stanie grill murowany. Wyznaczamy miejsce, które oznaczamy wkopanymi w ziemię kijkami, pomiędzy którymi rozciągamy sznurek. Pod tak wyznaczonym terenem musimy wykopać około 30 cm wierzchniej gleby. Wyciągamy wtedy wszelkie kamienie i korzenie. Przygotowany wykop wyrównujemy i zasypujemy żwirem, około 15-20 cm. Podłoże pod grill stały musi być utwardzone, dlatego żwir należy dobrze zagęścić. 

4. Wylewanie fundamentów

Na odpowiednio przygotowanym podłoży wylewamy betonowy fundament. Może być to beton klasy B 15. Fundament pod murowany grill musi być dobrze wyrównany, a po zakończeniu betonowania nie możemy zapomnieć o zachowaniu przerwy technologicznej. Pełne wyschnięcie fundamentów zajmuje co najmniej 14 dni. 

5. Budowanie ścian

Ten etap wymaga precyzji. Budowanie ścian zaczynamy od naroży. Cegły należy ułożyć pod odpowiednim kątem, zapewniając zachowanie wymiarów całej konstrukcji. Po każdej wymurowanej warstwie sprawdzamy poziom. Należy pamiętać o zasadzie, że każde kolejne warstwy należy murować z przesunięciem. Zaleca się przesunięcie o połowę cegły, w stosunku do niższej warstwy. Dzięki temu grill murowany będzie bardziej trwały i estetyczny. 

6. Tworzenie paleniska

Na odpowiedniej wysokości, czyli odpowiadającej wysokości przyszłego paleniska, montujemy płaskowniki i zmieniamy kierunek układania cegieł. Należy ułożyć dwie warstwy cegieł, które posłużą za podstawę paleniska. 

7. Montowanie rusztu

Po wmurowaniu podstawy paleniska ponownie zaczynamy budować ściany. Na odpowiedniej wysokości montujemy prowadnicę rusztu, która umożliwi bezproblemowe wyjmowanie i wkładanie rusztu. Grill na stałe może posiadać wyższe ściany wraz z kominem dymowym. Zależy to od naszego projektu. 

8. Przerwa technologiczna

Nie zapomnijmy, że grill murowany nie może być używany zaraz po wybudowaniu. Należy zachować przerwę, która umożliwi wysuszenie się zaprawy. Jeżeli zbyt szybko przetestujemy nasz grill na stałe, możemy doprowadzić do pęknięć łączeń. 


 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium