Uprawa pomidorów - jaka szklarnia ogrodowa najlepsza?

list W: Szklarnie - własna uprawa Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 1255

Szklarnia ogrodowa na pomidory - jaką wybrać?

Warzywa własnej uprawy to zupełnie inne doznania smakowe. Sam etap dbania o posadzone warzywa, owoce oraz zioła wywołuje nutkę ekscytacji, w końcu od podstaw hodujemy nasze przyszłe plony. Własne uprawa, mała lub duża, wiąże się ze zobowiązaniami i posiadaniem pewnej wiedzy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na własną uprawę, możemy w łatwy sposób przedłużyć okres wegetacji. A z pomocą przychodzą nam szklarnie ogrodowe. Dzięki nim chronimy nasze rośliny przed zmiennymi warunkami pogodowymi i zabezpieczamy je przed szkodnikami. 

tunel foliowy

Szklarnie ogrodowe

Szklarnia ogrodowa, jak wszyscy wiemy, jest sprzymierzeńcem domowych upraw. Pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy naszych roślin. Szklarnie ogrodowe dostępne są w kilku wariantach, a osobom, które dopiero zaczynają z nimi przygodę, ciężko wybrać ten odpowiedni. Bo tak naprawdę, która jest tą właściwą? Aby pomóc Wam dokonać wyboru, na początek przedstawiamy krótki opis różnych rodzajów szklarni. Na pewno rozjaśni Wam to co nieco w głowie. 

Szklarnie aluminiowe i szklarnie stalowe 

Zacznijmy od tego, co podtrzymuje naszą szklarnie, czyli konstrukcji. Dwa najpopularniejsze rodzaje szklarni to aluminiowa i stalowa. Przyjrzyjmy się ich wadom i zaletom.

 • Szklarnia ogrodowa wykonana z aluminium jest łatwiejsza w montowaniu, a to za sprawą lekkiego materiału. Ta lekkość sprawia też, że szkielet takiej szklarni nie stanowi większego problemu przy przenoszeniu. Dodatkowym walorem jest większa odporność na korozję względem stali z powłokami antykoryzyjnymi.

 • Szklarnia ogrodowa oparta na stalowej konstrukcji to rozwiązanie dla bardziej wymagających i większych szklarni. Solidny stelaż przetrwa długi czas i daje gwarancje stabilności. Przy szklarni ogrodowej ze stali trzeba jednak pamiętać o jakości warstwy antykorozyjnej i regularnie sprawdzać, czy nie pojawiła się gdzieś rdza. Poza tym postawienie szklarni o stalowym stelażu wymaga większego nakładu sił i wiedzy. 

Szklarnia z poliwęglanu i szklarnia ze szkła - wady i zalety

Najpopularniejszymi pokryciami szklarni są poliwęglan i szkło.

 • Szklarnie z poliwęglanu są odporne na stłuczenia i lekkie, dlatego są łatwiejsze w budowie.  Promienie słonecznie nie oddziałują na estetykę szklarni. Szklarnie poliwęglanowe zapewniają też bardzo dobrą izolację termiczną.

  Do wad szklarni z poliwęglanu zalicza się jej lekka konstrukcja, która może nie być odporna na silne podmuchy wiatru. Wymaga też częstszego czyszczenia, bo bardziej przyciągają cząsteczki kurzu niż szkło. Na płytach poliwęglanowych łatwo o zadrapania i rysy, gdyż jest to stosunkowo miękki materiał. 

 • Szklarnie ze szkła są długowieczne i zdecydowanie cięższe, co jest ich dużym atutem. Przepuszczają do uprawy więcej światła, jednak część z nich to szkodliwe dla roślin promieniowania ultrafioletowe.

  Niestety, szklarnie ze szkła są trudniejsze do zamontowania, chociażby ze względu na ciężar. Nie trudno też o stłuczenie. Choć są trwalsza, w przypadku uszkodzeń mechanicznych, są trudne do reparacji. 

Głównym zadaniem szklarni jest zapewnienie im odpowiednich warunków rozwoju. W tym celu ważne jest zatrzymanie wewnątrz pomieszczenia odpowiednio wysokiej temperatury. W tym zadaniu najlepiej sprawdza się poliwęglan. Szklarnie poliwęglanowe potrafią zatrzymać nawet 40% więcej ciepła niż szklarnie ze szkła. Dlatego wybór szklarni z poliwęglanu wydaje się lepszy. 

Szklarnie wolnostojące i szklarnie przyścienne

Kolejnym podziałem szklarni ogrodowych jest ich kształt. W sklepach mamy nieograniczony wybór, od małych szklarni dla przydomowych ogródków, po kilkunastometrowe konstrukcje dla profesjonalnych upraw.

 • Szklarnie wolnostojące mogą znaleźć się w dowolnej przestrzeni, którą uznamy za najlepszą. Jednak podczas ich budowy stosowane są takie same przepisy, jak przy budowie wolnostojących budynków parterowych. Zgodnie z nimi, takie budynki nie wymagają zgody, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 35 m2. Dlatego jeśli nasza szklarnia nie będzie większa, obiekt nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia we właściwym urzędzie. Dla uproszczenia, sezonowe tunele foliowe nie wymagają wypełniania żadnych formalności.

 • Szklarnia przyścienna jest montowana przy ścianie budynku. Przez to jedna ze ścian staje się elewacją budynku. Dostępne są także mini szklarnie przyścienne, które z powodzeniem możemy zamontować np. na balkonie. 

Wielkość szklarni ogrodowej

Wielkość szklarni ogrodowej zależy tak na prawdę od naszych potrzeb i możliwości. Zaleca się budowę szklarni nie mniejszą niż 10-15 m2. Tak, aby swobodnie się w niej poruszać i mieć dostęp do narzędzi ogrodowych. Natomiast, jeśli bierzemy pod uwagę zwiększenie uprawy w przyszłości, od razu warto zainwestować w większe rozmiary. Z drugiej strony budowa i utrzymanie szklarni ogrodowej wiąże się z kosztami. Dlatego nie wykorzystanie dużej ilości powierzchni to w pewnym stopniu straty. Warto przemyśleć te kwestię. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią powierzchnią do budowy szklarni, a zależy nam na własnej uprawie, być może warto postawić na mini szklarnie.

Jak nawadniać szklarnię ogrodową?

Dla uzyskania jak najlepszych plonów, musimy prawidłowo zadbać o nasze rośliny. Dlatego etapem, którego nie możemy pomijać, jest nawadnianie. Nawadnianie szklarni ogrodowej należy dostosować do naszych możliwości i potrzeb roślin. 

Jedną z metod jest użycie węża ogrodowego wyposażonego w pistolet. Istotne, aby pozwalał na zastosowanie różnego rodzaju strumieni wody.

Jeśli rośliny są odporne na moczenie liści, można zastosować nawodnienie poprzez deszczowanie. Wtedy podlewanie odbywa się z góry. Woda wydostaje się z podwieszanych zraszaczy lub mikro zraszaczy wyposażonych w dysze.

System nawadniania kropelkowego jest popularnym rozwiązaniem nie tylko do szklarni, ale i do całego ogrodu. Jest to jeden z systemów nawadniania automatycznego. Składają się na niego dostarczające wodę punktowo linie, taśmy, węże kroplujące oraz kroplowniki wbijane. Dostarczają wodę bezpośrednio do gleby, bez moczenia części nadziemnych roślin. 

Ogrzewanie szklarni ogrodowej

Szklarnia ogrodowa pozwala nam cieszyć się z uprawy owoców i warzyw przez cały rok. Pod warunkiem, że zainwestujemy w jej ogrzewanie. Jeżeli więc zdecydujesz się na uprawę roślin w szklarni przez 12 miesięcy, zapoznaj się z możliwymi metodami jej ogrzewania. 

 • Ogrzewanie za pomocą prądu generuje wysokie koszty użytkowania. Jednak szybko zauważymy, że przy tej metodzie brak jest jakichkolwiek "kosztów ukrytych". Ogrzewanie odbywa się za pomocą grzejników olejowych bądź konwektorowych. Dostępne są też kable grzejne, jednak ich wadą jest niewystarczająca moc, aby ogrzać cale pomieszczenie. Zaletą ogrzewania za pomocą prądu jest możliwość jego zdemontowania w okresie wiosenno-letnim.

 • Ogrzewanie za pomocą powietrza polega na wpuszczaniu do wnętrza szklarni powietrza o bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu szklarnia ogrodowa bardzo szybko się nagrzewa, a ilość koniecznego sprzętu jest ograniczona do minimum. Niestety ta metoda ma dużą wadę - kiedy przerwiemy nadmuch, pomieszczenie oziębia się równie szybko jak nagrzewa. Zatem ogrzewanie za pomocą powietrza nie należy do najbardziej opłacalnych. Co więcej, powietrze to jest bardzo suche. 

 • Czasami szklarnie ogrzewa się za pomocą pieca. Jednak ze względu na niski komfort użycia, jest stosowane stosunkowo rzadko. Ogrzewanie piecem wymaga nadzoru przez całą dobę, ze względu na zagrożenie pożarem.

 • Ogrzewanie kanałowe to metoda, której instalacja i eksploatacja niesie za sobą niezbyt wysokie koszty utrzymania. Niestety, nadaje się tylko do szklarni o niewielkich rozmiarach i również wymaga stałej kontroli.

 • Ogrzewanie gazem można stosować jedynie w skrajnych przypadkach. Do takich zalicza się silne mrozy, gdy zagrożenie życia roślin jest już zbyt duże. Absolutnie nie wolno ogrzewania gazem stosować pod ziemią, gdyż grozi to wybuchem.

 • Ogrzewanie wodą to jedna z najlepszych metod. Zarówno jeśli chodzi o komfort użytku jak i wpływ na środowisko. Schemat jej działania polega na tym, że woda przechodzi przez rury grzejne i oddaje ciepło do pomieszczenia. Podgrzewanie wody odbywa się za pomocą kotła grzewczego. Taki system można wykonać też samodzielnie, za pomocą dużej ilości plastikowych pojemników z przykrywkami i butelek. Choć zajmuje to trochę czasu, na dłuższą metę przynosi oszczędności. 

tunel foliowy

Własna uprawa pomidorów

Pomidory to warzywa ciepłolubne. Optymalny zakres temperatur w ciągu dnia wynosi 18-27 stopni Celsjusza. Jednak wiele odmian można uprawiać na polu czy nawet balkonie (np. pomidorki koktajlowe). Największy plon można uzyskać przy użytkowaniu szklarni ogrodowej

Zacznijmy jednak od początku. Kiedy siać pomidory? Najlepiej wysiewać je w pomieszczeniach już pod koniec lutego lub marca. Sieje się płytko, nasiona trzeba przykryć 0.5-1 cm warstwą podłoża. Zalecane jest stosowanie żyznego podłoża, np. torf wymieszany z piaskiem. Jako pojemnik często używa się multiplatów. Jednak pojemnik możemy zrobić sami, do domowych rozwiązań należą opakowania po jogurtach, margarynach czy ucięte butelki. Ważne, aby każda taka donica miała wycięte otwory na dnie, nie zaszkodzi także drenaż. 

Kiedy pomidory mają ok. 10 cm wysokości można je przesadzić do większych donic. Gdy przekroczą 15 cm, nadają się do wysadzenia pod osłonami. Po 6-8 tygodniach od wysiewu sadzi się rozstawę (powinny mieć 7-8 liści właściwych). Dla pomidora dobrym towarzyszem jest papryka, ogórek i kalarepa. Natomiast należy unikać sadzenia przy ziemniakach (zagrożenie zarazą ziemniaczaną). 

Pomidory mają duże wymagania wodne, nie można doprowadzić do ich przesuszenia. Oprócz ilości, liczy się też jakość wody. Najlepiej używać odstanej, ciepłej wody. Najlepszym sposobem nawadniania jest instalacja automatycznego systemu nawadniania (optymalne jest kropelkowe). Latem podlewanie wykonuje się codziennie, poza "sezonem" co 4-5 dni. W stosunku do pomidorów warto kierować się zasadą, że lepiej podlewać rzadziej a obficiej. 

Tak jak wspomnieliśmy na początku, pomidory są ciepłolubne. Największe wymagania pomidory maja w fazie zawiązywania i wybarwiania owoców. Jednak nie można z tym przesadzać. Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza jest szkodliwa. Temperatura w granicach 0 stopni prowadzi do zamierania sadzonek, a 8 stopni hamuje wzrost. 

Jaka szklarnia na pomidory?

Po tym jak posiądziemy wiedzę na temat szklarni ogrodowych, a także wymagań pomidorów, możemy dokonać wyboru. Pamiętaj, że wszystko zależy od Twoich możliwości i potrzeb. Dlatego zaplanuj swoją przydomową uprawę w dłuższej perspektywie czasu lub sprawdź, jak spodoba Ci się prowadzenie własnej szklarni ogrodowej. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień