Tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa – co warto wybrać, co w nich uprawiać? Poradnik dla początkujących

list W: Ogród Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 422

Tunele czy szklarnia? A może jeszcze coś innego? Rynek ma dla nas mnóstwo propozycji, zatem przed zakupem konkretnego rozwiązania warto rozważyć, co sprawdzi się najlepiej. Tym bardziej, że na liście możliwości znajdziemy także szklarnie w balkonowym rozmiarze.

Tę publikację dedykujemy osobom, które nie posiadają doświadczenia w zakupie tuneli czy szklarni i potrzebują podstawowych informacji na temat ich właściwości. Piszemy nie tylko o rozwiązaniach, ale także o tym, co można w nich uprawiać.

Tunel foliowy do uprawy warzyw

Praca nad uprawą warzyw i owoców nie jest łatwa, zajmuje sporo czasu i sporo czasu musi upłynąć, aby można było zobaczyć, że ta praca przyniosła konkretne efekty. Choć uprawianie warzyw i owoców na grządce to bardzo piękny i tradycyjny sposób, warto wspomnieć, że często nie jest ani najprostszy, ani najszybszy.

Aby to przyspieszyć, można zdecydować się na jedną z kilku możliwości, które pozwalają na wygodniejszą pracę w ogrodzie. Mowa oczywiście o tunelach foliowych i szklarniach ogrodowych lub innych tego rodzaju konstrukcjach, dzięki którym uprawa warzyw i owoców zyskuje sporo zupełnie nowych możliwości. Dzięki wspomnianym konstrukcjom, wśród których prym wiodą tunele foliowe możliwe jest przyspieszenie zbiorów nawet o, uwaga, kilka tygodni! I to bez żadnych sztucznych dodatków.

 

Szklarnia czy tunel – gdzie w ogrodzie stawiać te konstrukcje?

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych rodzajów konstrukcji do postawienia w ogrodzie, zastanówmy się, które przestrzenie nadają się do postawienia tuneli czy szklarń. Przede wszystkim powinny to być miejsca mocno nasłonecznione. Tam, gdzie jest słońce, tam będzie i wysoka temperatura, a co za tym idzie – warunki w tunelu czy szklarni będą odpowiednie, aby umożliwić szybki wzrost roślin. Równie ważne jest to, by miejsce to było odsłonięte, aby te promienie słoneczne mogły swobodnie docierać do ścianek konstrukcji.

Jako że szklarnia czy tunel to konstrukcje zamknięte, będą chronić przed ewentualnymi atakami dzikich zwierząt. Zatem jeśli chodzi o ustawienie ich z dala od lasów czy krzewów – o to nie trzeba się martwić i ustawiać je w dowolnym miejscu, tam, gdzie istnieje odpowiednia do tego przestrzeń.

 

Szklarnia ogrodowa – nie tylko ze szkła

Jak sama nazwa nam mówi, szklarnia ogrodowa to konstrukcja, w której główną rolę gra szkło. Jednak nie da się jej zrobić wyłącznie ze szła – potrzebuje również szkieletu. Z jakiego materiału powinien być wykonany szkielet szklarni? Do wyboru mamy kilka materiałów.

Po pierwsze będzie to stal, czyli materiał najczęściej wykorzystywany w Polsce do produkcji tego typu elementów. Stal jest tak popularna, ponieważ stanowi bardzo wytrzymały materiał, a jeśli dodatkowo zostanie ocynkowany, jest w stanie długo wytrzymać nawet przy kiepskich warunkach atmosferycznych. W zależności od warunków, jakimi dysponujemy, niekiedy pod uwagę warto wziąć również wagę konstrukcji - to istotne wówczas, kiedy szklarnia miałyby być przenoszona.

Inną opcją jest aluminium, czyli materiał dużo lżejszy. Aluminium jest elastyczne, więc można je dowolnie kształtować. Plusem jest jeszcze fakt, że nie ulegnie korozji. Można się także zdecydować na wykorzystanie tworzyw sztucznych, choć nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie ze względu na stosunkowo słabą dostępność.

Dość ciekawą opcją na całość konstrukcji jest również szklarnia z poliwęglanu. Szkło i nie szkło w jednym. Zachowuje się jak szkło i wygląda podobnie, natomiast jest dużo bardziej wytrzymałe i przede wszystkim nie tłucze się. Warto jeszcze wymienić szkło akrylowe, czyli kolejny zamiennik tradycyjnego szkła. Wygląda jak szkło, ale jest odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia.

Zaletą szklarni jest utrzymywanie wysokiej temperatury we wnętrzu, a co za tym idzie przyspieszanie wzrostu poszczególnych roślin (warzyw, owoców czy kwiatów). Profesjonalnie przygotowana szklarnia ogrodowa będzie stanowić urozmaicenie w ogrodzie. Można ją wykorzystać jako element dekoracyjny, np. otaczając dodatkowo donicami z kolorowymi kwiatami.

Jeśli rozważasz opcję: szklarnia czy tunel, weź pod uwagę, że możesz wyposażyć swój ogród w szklarnię, która jest ogrzewana, zatem uprawy mogą być podtrzymane nawet zimą. W ten sposób możesz stworzyć tzw. ogród zimowy.

 

Tunele foliowe – plusy i minusy

Tunele foliowe mają ten plus, że są bardzo lekkie i nie nastręczają trudności, jeśli chodzi o ich ewentualne przenoszenie. Można się również zdecydować na tunel foliowy o konstrukcji stałej. Tunele są to zwykle konstrukcje wysokie, dlatego pozwalają bez problemu poruszać się w ich wnętrzu. To sprawia z kolei, że jest w nich dużo miejsca do sadzenia choćby pnących się po gałązkach pomidorów lub wysokich kwiatów. Plusem jest materiał wykonania, który jednocześnie chroni przed czynnikami zewnętrznymi (opadami atmosferycznymi, wiatrem, zwierzętami itd.) i z łatwością pozwala się wymienić. Warto wspomnieć, że folia jest mniej wytrzymała niż szkło, ale – nawet jeśli ulegnie zniszczeniu – da się wymienić stosunkowo szybko. Folie dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym, a ich zakładanie na szkielet nie jest trudne.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że folia na szklarnie (tunele) po kilku sezonach intensywnego użytkowania może się zniszczyć. Należy ją co jakiś czas wymieniać. Mimo że początkowo wydaje się to męczące, tak naprawdę zmiany będą miały miejsce co kilka sezonów.

Najważniejszą zaletą tunelu foliowego jest fakt, że pozwala na przyspieszenie zbiorów nawet o kilka tygodni. Wysoka temperatura panująca w środku to gwarancja szybkich plonów.

 

Tunele foliowe – jakie rośliny nadają się uprawy w tunelach i szklarniach?

Bez względu na to, jaki rodzaj konstrukcji do ogrodu wybierzesz, te same rośliny możesz w niej posadzić. Zatem powiedzmy na ten temat kilka słów.

W tunelach foliowych powinno się wysiewać oraz uprawiać warzywa i owoce ciepłolubne, a są nimi:

 • pomidory,
 • papryka,
 • ogórki,
 • dynia,
 • fasola.

Sprawdzą się także warzywa, które są typowe dla klimatu umiarkowanego, czyli:

 • marchewka,
 • pietruszka,
 • sałata,
 • groch,
 • rzodkiewka,
 • warzywa kapustne.

Aby jak najlepiej wykorzystać miejsce w tunelu, warto odpowiednio rozplanować czas wysiewania poszczególnych warzyw lub owoców. Dzięki temu lepiej wykorzystamy czas i przestrzeń, w tym samym miejscu uprawiając dwa rodzaje roślin. Można to osiągnąć dzięki działaniu w zgodzie z okresem wegetacyjnym danych warzyw albo owoców.

Jak to rozplanować? Na wiosnę warto posiać takie warzywa jak: rzodkiewka, szpinak, koper, sałata, kalarepa. Następny krok, bliżej lata, należy posiać następujące warzywa: pomidor, ogórek, kapusta, kalafior, seler, por.

 

Szklarnie balkonowe

Mieszkasz w bloku i wydaje Ci się, że uprawa warzyw, owoców i ziół to nie dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Również na balkonie, nawet jeśli jest niewielkich rozmiarów, możesz z powodzeniem podejmować własne uprawy. Mało tego! Możesz też sprawić, że będą się one jawić jako ozdoba balkonu. Przydadzą Ci się do tego dzieła chociażby szklarnie balkonowe.

Szklarnie balkonowe to o tyle dobry wybór, że można je postawić na balkonie, a osobno, na zewnątrz, postawić jeszcze duże szklarnie ogrodowe czy tunele foliowe.

Jak korzystać ze szklarni balkonowych? Przede wszystkim powinny być odpowiednio ustawione – tak, aby jak najwięcej czerpały ze słońca. Powinny być niemal zbombardowane promieniami słonecznymi, co sprawi, że w środku nastanie odpowiednia temperatura. Jeśli odnosisz wrażenie, że słońce nie dociera do każdej rośliny – po prostu próbuj odwracać szklarnię w kierunku słońca tak, aby każda roślina mogła zaznać słonecznych promieni.

Szklarnię należy przewietrzyć raz na jakiś czas, wpuścić trochę świeżego powietrza i zadbać o to, aby nie było w niej zbyt wilgotno. Wystarczy podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych otworzyć na chwilę drzwiczki.

Większe szklarnie balkonowe pomieszczą tzw. rozsadniki, czyli specjalnie przygotowane do wysady do gleby zbiory roślin. W rozsadnikach umieszcza się takie rośliny jak sałata, kapusta, pory, a także kwiaty, np. astry. Dzięki inspektom ogrodowym uprawę można zacząć jeszcze zimą, aby wiosną włożyć do ziemi własne warzywa i czekać na ich wzrost.

 

Szklarnie balkonowe – jakie rośliny posadzić?

Szklarnie balkonowe – mimo że nie są dużych rozmiarów – z całą pewnością pomieszczą Twoje ulubione zioła, np. miętę różnych rodzajów, melisę, bazylię, tymianek, lubczyk, rozmaryn, oregano, kolendrę albo szczypiorek.

Zioła zawsze warto mieć pod ręką, aby uprzyjemnić sobie pracę w kuchni. Ich zapach świetnie motywuje do odważnych kulinarnych poczynań, a przede wszystkim są w stanie dodać niesamowitego aromatu przygotowywanym potrawom. Uprawa ziół to również bardzo odprężające zajęcie, dlatego poleca się każdemu, kto na co dzień zmaga się z dużą ilością stresu. Codzienne sprawdzanie choćby tego, jaką długość mają łodyżki ulubionych ziół, napawa optymizmem i wiarą we własne możliwości, a ponadto może skutecznie przekierowywać myśli i dawać odpocząć. Załóż niewielką uprawę ziół w szklarni balkonowej, a przekonasz się szybciej, niż Ci się wydaje.

Oprócz wspominanych ziół, które przepięknie będą się prezentowały na balkonie, w szklarniach możesz umieścić także:

 • owoce – truskawki, poziomki, cytrusy,
 • warzywa – pomidorki koktajlowe, papryka, rzodkiewka, ogórki, sałata, pietruszka.

 

Zapewne po przeczytaniu tego artykułu Twoje postrzeganie kwestii tuneli foliowych, szklarni ogrodowych czy balkonowych i innych rozwiązań nieco się zmieniło. Więcej wiesz, zdajesz sobie sprawę, na co zwrócić uwagę, zatem… nie pozostało nic innego jak przystąpić do działania. Najlepiej od razu. W długie jesienne wieczory wszystko zaplanuj. W te krótsze, zimowe, dokonaj zakupu, aby wczesną wiosną zabrać się za konkretną pracę, dającą tyleż owoców, co satysfakcji. A w lecie? W lecie będziesz już tylko zbierać plony i wykorzystywać do przygotowania fantastycznych, aromatycznych potraw.

Czytaj również:

Miniaturowa szklarnia, czyli najlepszy rozsadnik do ogrodu

Jaka folia na tunel ogrodowy?

Domowa uprawa - jaka szklarnia na warzywa najlepsza?

Uprawa pomidorów - jaka szklarnia ogrodowa najlepsza?

Przydomowa uprawa roślin - Szklarnia ogrodowa

Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu - zainwestuj w swoje zdrowie

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień