Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Rozsadnik ogrodowy – zakładanie i wysiew. Co musisz wiedzieć?

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Rozsadnik ogrodowy to rozwiązanie zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów w uprawianiu warzyw i owoców, a także kwiatów. Jak złożyć rozsadnik ogrodowy?

Czym jest rozsadnik ogrodowy?

Rozsadnik ogrodowy to nic innego jak specjalne miejsce do hodowania roślin, które po osiągnięciu odpowiedniej wielkości zostaną przesadzone w miejsce stałe.

Do rozsadnika nadają się te rośliny, które mają krótszy okres wegetacji.

Gdzie w ogrodzie założyć rozsadnik?

Za kluczowe możemy uznać dwa aspekty.

Czego rośliny potrzebują do wzrostu najbardziej? Oczywiście słońca - to numer jeden. I właśnie najbardziej nasłonecznione miejsce ogrodu będzie optymalne, aby można było mówić o odpowiednim rozwoju roślin. Tam postaw rozsadnik, a szybko będziesz się cieszyć zielonymi listkami swoich warzyw lub owoców.

Drugim istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, stawiając rozsadnik ogrodowy, jest wietrzność. Przestrzeń, w której intensywnie wieje wiatr, nie jest dobra dla uprawy roślin w rozsadniku.

Rozsadnik ogrodowy można traktować jako osobną skrzynię, ale można też wydzielić go bezpośrednio we wcześniej przygotowanym gruncie. A jak ten grunt przygotować? Należy zacząć już jesienią, przekopując podłoże

Kolejny krok to rozłożenie tam świeżego kompostu i wymieszanie go z warstwą ziemi. Tak przygotowany rozsadnik ogrodowy utworzony bezpośrednio na ziemi można zacząć wykorzystywać już końcem marca.

Można również umieścić rozsadnik ogrodowy na podwyższeniu. Wówczas konieczne jest zabezpieczenie go ze wszystkich boków, np. deskami, aby ziemia się nie wysypywała.

Budując rozsadnik, warto wziąć jeszcze pod uwagę, że powinien on znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. To ważne, bo dość często będzie się do niego zaglądało, a i posłuży przez więcej niż jeden sezon.

Rozsadnik ogrodowy a pielęgnacja

Kiedy nasiona odpowiednich roślin już znajdą się w rozsadniku, kolejnym krokiem w pielęgnacji będzie ich podlewanie. Jako że nasionka mogłyby zostać wypłukane z ziemi, ważne, aby na początku nie lać wody zbyt intensywnie. Najlepiej sprawdzi się delikatne zraszanie wodą z konewki, a kiedy nasiona wypuszczą już listki i łodyżki – wówczas można zwiększać strumień.

Jako element pielęgnacji roślin w rozsadniku sprawdzi się także tzw. hartowanie. O co tutaj chodzi? Rośliny przyzwyczajone do wyższych temperatur (jak w szklarni) mogłyby sobie nie poradzić, kiedy zostaną przesadzone wprost do gruntu, w miejsce docelowe.

Dlatego przed planowanym wysadzeniem ich, mniej więcej dwa tygodnie wcześniej, należy wystawić rozsadnik na zewnątrz, bezpośrednio pod niebo i dodatkowo nieco ograniczyć podlewanie. Dzięki temu warzywa i owoce lepiej sobie poradzą w naturalnych warunkach.

Rośliny z rozsadnika zazwyczaj wysadza się mniej więcej w połowie maja.

Rozsadnik ogrodowy – jakie rośliny się sprawdzą?

Skoro już wiemy, jak działać, teraz dobrze by było się dowiedzieć, z czym działać! A zatem poznajmy konkretne rośliny, których krótszy okres wegetacji sprawia, że nadają się do rozsadnika w sam raz.

Będą to:

  • sałata,
  • kalafior,
  • papryka,
  • kapusta,
  • pomidory,
  • seler,
  • por,
  • szpinak,
  • kalarepa,
  • jarmuż.

W rozsadniku można też hodować kwiaty, np.:

  • begonie,
  • kobea,
  • petunie,
  • lobelia.

Rozsadnik ogrodowy może się stać Twoim pomocnikiem przy uprawie warzyw i owoców we własnym ogrodzie.

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
/************************************************/
Sklep internetowy Shoper Premium