Niezbędnik aktywnego dziecka - Majowo.pl

Niezbędnik aktywnego dziecka

list W: Dziecko w ogrodzie Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 472

Jeśli Wasze dzieci wolą spędzać czas na świeżym powietrzu, niż siedzieć przed ekranem komputera, to nic – tylko się cieszyć.

Lubicie spędzać czas w swoim ogrodzie? Pomyślcie o tym, żeby był on przytulmy także dla dziecka. Zagospodarujcie ogród dla najmłodszych tak, aby uwielbiało spędzać tam czas. Nie chodzi tu o kwiaty (choć na pewno i w tym można znaleźć zajęcie dla siebie), ale o ogrodowe zabawki dla dzieciaków. Jakie są niezbędne elementy do postawienia w ogrodzie, aby dać własnemu dziecku najlepsze dzieciństwo pełne aktywności, rozrywki i zabawy z rówieśnikami?

 

Aktywność ruchowa dziecka

Aktywność ruchowa dziecka pozwala mu się rozwijać w najlepszy sposób – kształtowanie mięśni, kondycji, odporności. Dziecko powinno wychodzić z domu nie tylko wtedy, kiedy pięknie świeci słońce, ale też wtedy, gdy pada deszcz i pogoda nie sprzyja. Każda pogoda jest dobra, aby wyjść z domu! Trzeba tylko dobrze się przygotować – kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i ciepłe ubranie pod spodem. Tyle wystarczy, żeby móc zyskać miano aktywnego dziecka (i cieszyć się zdrowiem).

Aktywność fizyczna pozwala dzieciom poznawać świat. We własnym przydomowym ogródku zbierają one więcej doświadczeń i poznają więcej ciekawych rzeczy, niż patrząc w ekran komputera. Dlatego kiedy karą dla Waszych dzieci jest zakaz wychodzenia na zewnątrz – powinniście się cieszyć.

 

Niezbędne elementy dziecięcego ogrodu

Jest kilka rozwiązań, które nadają się do zastosowania w ogrodzie, a które sprawią wyjątkową radość Waszym dzieciom (i dzieciom sąsiadów).

Po pierwsze nieśmiertelna huśtawka ogrodowa! O tym chyba nie trzeba nikomu przypominać – dzieciństwo każdego odbywało się pod znakiem huśtawki. Pokolenia się zmieniają, ale zamiłowanie do siadania na bujającym się krześle zawieszonym jakby w powietrzu nie mija! Wybierzcie odpowiedni kolor – najlepiej taki, który wpasowuje się w styl całej aranżacji ogrodu. Dobierzcie też właściwy rozmiar, aby huśtawka posłużyła dłużej niż tylko przez rok.

Drugi pomysł, jaki koniecznie musi się znaleźć w ogrodzie aktywnego dziecka, to zjeżdżalnia! Tyle radości dla całej ekipy dzieciaków, ile da zjeżdżalnia, nie da się wypracować nawet przez miesiąc. Oczywiście jeśli dzieci są małe, to przy zjeżdżalni konieczna jest obecność rodzica. To się da załatwić – dobra książka, kawa i wspólne (bezpieczne) popołudnie zapewnione.

Dzieci uwielbiają się wspinać. A to po drzewach, a to po murku. Możecie im ułatwić wygibasy, montując w ogrodzie drabinkę, po której bezpiecznie i pod Waszym czujnym okiem będą się wspinać, kiedy tylko zechcą.

A z większych rzeczy, o jakich można pomyśleć, kiedy rozmiary ogrodu sprzyjają, można wymienić boisko. Gra w piłkę nożną, kosza czy siatkę – nieważne, czy dla dziewczynek, czy dla chłopców – to największa dawka ruchu. Zaletą takiego boiska jest to, że wcale nie musi wpływać znacząco na układ innych elementów w ogrodzie – przecież to tylko pusta przestrzeń otoczona bramkami z dwóch stron.

 

Pamiętajcie, że aktywność fizyczna dziecka jest nie do przecenienia. Im więcej zainwestujecie teraz, tym lepszą przyszłość mu zapewnicie. Dlaczego? Dlatego że od małego nauczy się… lubić ruch. A to przełoży się na podejmowanie aktywności także w dorosłym życiu. Sprawcie, żeby Wasz ogród był znany w okolicy! Plac zabaw obok domu to spora oszczędność czasu, a czasem nawet nerwów!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień