Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Luty w ogrodzie - co robić w ogrodzie w lutym? Podpowiadamy

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Co prawda luty to jeszcze zimowy miesiąc, jednak możemy już wtedy rozpocząć prace w ogrodzie i na działce. Dni stają się dłuższe, a przyroda powoli przygotowuje się do wiosny. Jakie prace w ogrodzie w lutym warto wykonać? 

Co robić w ogrodzie w lutym? 

Luty to jeszcze miesiąc zimowy, zwłaszcza jego początek. Mimo to warto przystąpić do pierwszych prac ogrodowych, które przygotują ogród do sezonu wiosennego. Warto tutaj pamiętać, że harmonogram prac będzie mocno uzależniony od pogody. Jeżeli na zewnątrz utrzymuje się mróz, a nawet leży śnieg, warto wtedy sprawdzić zabezpieczenie zimowe drzew i krzewów. W razie ewentualnych uszkodzeń niezbędne będzie bowiem ich poprawienie, żeby rośliny przetrwały do wiosny we właściwym stanie. Ochrona przed mrozem ważna jest każdego dnia, kiedy tylko temperatury spadają, bo ma to bardzo duży wpływ na ich późniejszy rozwój.

Pod koniec miesiąca, jeżeli na zewnątrz już utrzymuje się dodatnia temperatura, można rozpocząć bardziej zaawansowane prace. Kiedy na drzewach i krzewach nie zalega śnieg, śmiało można rozpocząć ich przycinanie. Przede wszystkim warto usunąć gałęzie uschnięte lub dotknięte chorobami, co pozwoli swobodnie rozwijać się roślinom wiosną. Ostatnie dni lutego to też dobry czas na przycięcie żywopłotów i innych roślin, które nie kwitną na wiosnę. Można rozpocząć przycinanie jabłoni oraz grusz, jednak tylko wtedy, kiedy temperatura będzie się utrzymywać kilka stopni na plusie. 

Jeśli śnieg nie zalega i nie utrzymują się na zewnątrz minusowe temperatury, to na koniec miesiąca z powodzeniem można rozpocząć pierwsze nawożenie roślin. Pod drzewa i krzewy warto zastosować kompost, który użyźni glebę i pomoże we właściwym wzrośnie. Z kolei na trawnik warto rozsypać wapno, dzięki któremu trawa będzie obficie rosnąć. Co ważne, ten zabieg można zastosować nawet, kiedy trawnik jest jeszcze nieco pod śniegiem.   

Prace w ogrodzie w lutym, czyli czas na rozsady 

Luty to czas na przygotowanie pierwszych rozsad. Pod odpowiednim rozsadnikiem na początku miesiąca można przygotować rozsadę pora, selera korzeniowego i naciowego, kapusty. W drugiej połowie miesiąca wysiewamy na rozsady między innymi cebulę, kalafior, brokuły, kalarepę czy też karczochy. Zbliżający się marzec to też dobry czas na rozsadę niektórych gatunków kwiatów, między innymi szałwii błyszczącej lub dalii. 

W przypadku rozsady, duże znaczenie ma nie tylko sam termin jej przygotowania, ale też zapewnienie odpowiednich warunków roślinom. Niezbędnym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego rozsadnika, który umożliwi poszczególnym gatunkom roślin prawidłowy wzrost. Nieduży rozsadnik z otwarciem i oknem wentylacyjnym sprawdzi się tutaj doskonale. W słoneczne i cieplejsze dni ściankę można otworzyć, dostarczając rozsadzie dużej ilości promieni słonecznych. Takie rozwiązanie zapewnia też wygodę pracy podczas przesadzania roślin. Oczywiście tego typu rozsadnik nie może być używany, kiedy na zewnątrz leży jeszcze śnieg lub dominują minusowe temperatury.

Luty w ogrodzie – co przygotować na nadchodzący sezon? 

Prace w ogrodzie w lutym wykonywać należy przede wszystkim, kiedy pozwala na to pogoda. Jest to bowiem miesiąc, w którym może panować jeszcze intensywna zima. Jednak zdarza się też tak, że temperatury idą w górę, co pozwala wykonać wiele rzeczy, dzięki którym ogród będzie już po części przygotowany na nadchodzącą wiosnę. 

Warto już wtedy zaplanować rozkład poszczególnych grządek i upraw. W wielu przypadkach potrzebne będzie bowiem ustawienie szklarni ogrodowej, na którą należy wygospodarować odpowiednią ilość miejsca. Do wyboru są przede wszystkim szklarnie z poliwęglanu i foliowe tunele. Rozwiązania poliwęglanowe są zdecydowanie bardziej trwałe i zapewniają wyższy komfort pracy przy uprawach. Jednak wybór tej odpowiedniej zależy od wielu indywidualnych preferencji. Przed zakupem szklarni lub rozsadnika warto bardzo dokładnie zaplanować uprawę - co znajdzie się na działce, i w którym miejscu. Czynniki te będą bowiem determinować wybór odpowiedniego rozwiązania. 

To także dobry moment na zakup odpowiednich narzędzi ogrodowych i akcesoriów, które ułatwią wszelkie prace w ogrodzie i na działce. Sekator czy grabki to niezbędnik każdego, kto planuje porządki i rozsadzanie roślin. Warto zastanowić się nad tym, co będzie potrzebne, żeby opieka nad grządkami i roślinami była komfortowa, a przede wszystkim efektywna. 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium