Jaki grill gazowy? Podstawowe wskazówki

Jaki grill gazowy? Podstawowe wskazówki

Jaki grill gazowy? Na rynku znajdziemy sporo różnych modeli, które różnią się rodzajem, rozmiarem czy dostępnymi opcjami. Dobry grill gazowy może być doskonałą inwestycją na długi okres, dlatego warto dobrze przemyśleć ten zakup.

Aby łatwiej zdecydować, jaki grill gazowy kupić, określ swoje potrzeby związane ze sprzętem do grillowania oraz zastanów się, jakimi możliwościami dysponujesz. W tej publikacji postaramy się ułatwić Ci to zadanie, poruszając kwestie, nad którymi najczęściej się zastanawiacie.

Jaki grill gazowy - podstawowe kryteria

Dobry grill gazowy może dla każdego z nas znaczyć coś zupełnie innego. Jeżeli szukasz urządzenia na niewielki balkon - mały jednopalnikowy grill gazowy na balkonie sprawdzi się idealnie. Jeśli grillujesz naprawdę sporadycznie - być może wystarczy Ci niedrogie urządzenie z kilkoma podstawowymi funkcjami. A może odkrywasz w sobie duszę grillmastera z krwi i kości, więc poszukujesz najlepszego modelu z najlepszymi materiałami, dużymi powierzchniami gotowania i zestawem akcesoriów?

Wybór grilla gazowego powinien być dopasowany do Twoich planów kulinarnych podbojów na świeżym powietrzu. Rozpocznijmy zatem od przyjrzenia się zatem podstawowym kryteriom. A są to: koszt, rozmiar oraz konstrukcja. 

Cena - dobry grill gazowy nie musi być drogi

Cena grilla gazowego może naprawdę znacząco różnić się w zależności od tego, co oferuje konkretny model. Najtańszy grill gazowy możemy zakupić już nawet za kwotę rzędu 500-600 PLN, natomiast górna granica cenowa może sięgać nawet kilkunastu tysięcy.

To, ile wydasz na nowy grill gazowy powinno zależeć od:

- określonego wcześniej budżetu - zastanów się nad minimalną i maksymalną kwotą, jaką chcesz przeznaczyć,
- tego, jak często będziesz korzystać z grilla,
- jaki rodzaj potraw planujesz przyrządzać najczęściej.

Jeżeli masz zamiar skorzystać z grilla dosłownie kilka razy w roku - tańsza opcja naprawdę może być lepszym pomysłem, a zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć choćby na nowe meble ogrodowe. Jeżeli jednak Twoi znajomi już dawno odkryli Twój talent i uwielbiają, gdy przyrządzasz dania na świeżym powietrzu (nawet co weekend!) - zastanów się nad wyborem nowoczesnego modelu z większą liczbą funkcji.

jaki-grill-gazowy-mir432-blog

Niezależnie od tego, na którą półkę cenową się zdecydujesz - grill gazowy, który wybierzesz, powinien równomiernie się nagrzewać, być wytrzymały i przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu.

Rozmiar - czy duży może więcej?

To, jaki grill gazowy ma rozmiar, może być wyrażane wielkością powierzchni lub liczbą palników. Grille ogrodowe czy domowe najczęściej mają od jednego do czterech palników - ich liczba jest tak istotna, ponieważ ma duży wpływ na jakość całego modelu. Im więcej palników - tym większa może być powierzchnia grillowania i tym lepsze oraz bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła na ruszcie. 

Warto zwrócić uwagę również na:

- odległość palnika od rusztu (zbyt mała odległość może powodować ryzyko przypalenia Twoich potraw),
- materiał, z którego wykonano palnik i ruszt,
- zużycie gazu (w uproszczeniu - im więcej palników, tym większe zużycie gazu; pamiętaj jednak, że niektóre modele umożliwiają ustawienie innej temperatury dla każdego palnika, co pozwala grillować bardziej ekonomicznie).

Konstrukcja grilla gazowego

Dobry grill gazowy powinien być wykonany w taki sposób i z użyciem takich materiałów, aby jednocześnie utrzymywał ciepło wewnątrz i nie podnosił ciepła wszystkich elementów, których dotyka użytkownik. 

Elementy konstrukcji grilla gazowego mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej czy stali malowanej proszkowo, z kolei uchwyty często wykonywane są z drewna lub innego materiału żaroodpornego. Istotnym kryterium jest materiał, z którego wykonano ruszt. Do najpopularniejszych opcji należą grille gazowe z rusztem żeliwnym oraz grille gazowe z rusztem ze stali nierdzewnej. Ruszty żeliwne z reguły zapewniają bardziej równomierne rozkładanie ciepła, ale należy je czyścić bezpośrednio po użyciu. Z kolei atutem rusztów ze stali nierdzewnej jest to, że ich utrzymanie nie wymaga tak dużego nakładu pracy.

jaki-grill-gazowy-konstrukcja grilla gazowego

Niektóre grille gazowe są wyposażone w palniki na podczerwień, co miałoby przekładać się na bardziej skuteczne wykorzystywanie ciepła do przyrządzania steków i podobnych dań. Niemniej jednak - z naszego doświadczenia wynika, że te rozwiązania nie są lepsze od standardowych, solidnych palników gazowych.

Przeznaczenie grilla gazowego

W zależności od tego, co chcesz grillować, wybierz grill o odpowiedniej mocy. Podstawowy grill gazowy osiąga temperaturę rzędu 300/400°C i świetnie sprawdzi się do przygotowywania klasycznych kiełbasek, hamburgerów czy warzyw.

Jeżeli jednak chcesz przygotowywać również ryby, steki czy nawet pizzę - zwróć szczególną uwagę na przedział temperatur, jaki grill gazowy może osiągać. Posługując się prostą regułą - im wyższe temperatury, tym większe możliwości w zakresie przygotowywania potraw.

Ciekawym przykładem tego, jaki grill gazowy kupić z myślą o przygotowywaniu steków i podobnych potraw, może być BEEF KING, który znajdziecie w ofercie naszego sklepu. To gazowy grill, który pozwala na wytwarzanie temperatury rzędu 800°C. Jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli chcesz przygotowywać doskonałe steki w szybki i łatwy sposób.

jaki-grill-gazowy-beefking-blog

Bezpieczeństwo

Ostatni, ale zdecydowanie nie najmniej istotny czynnik, który powinniście wziąć pod uwagę zanim zdecydujecie się na zakup. Bezpieczeństwo warto ocenić biorąc pod uwagę wytrzymałość konstrukcji, jej budowę. kształt oraz materiały, by upewnić się. że grill nie jest podatny na wywrócenia oraz zweryfikować czy nie posiada ostrych krawędzi, które mogłyby nie być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Zwróćcie uwagę również na to czy korzystanie z danego modelu jest praktyczne. Dobry grill gazowy powinien być zaprojektowany w sposób, który zapobiega możliwości oparzenia przy odpowiednim korzystaniu.

Często spotykamy się z tym, że osoby, które pierwszy raz nabywają gazowy grill, zastanawiają się nad tym jaki grill gazowy jest najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. W takim przypadku zawsze podkreślamy, że kluczowe jest dokonywanie zakupów u zaufanych sprzedawców. Zanim grill gazowy zostanie dopuszczony do sprzedaży, przechodzi szereg testów, a bezpieczeństwo jego użytkowania musi zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Pamiętajcie, że zawsze możecie zapytać sprzedawcę o certyfikaty dla konkretnego modelu.

Jaki grill gazowy kupić? Przykłady ciekawych rozwiązań

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że grille gazowe mogą oferować wiele różnych funkcji, w zależności od wybranej półki cenowej. Aby opowiedzieć Wam o nich nieco więcej, przedstawimy kilka wybranych funkcji grilli gazowych z naszej oferty, które mieszczą się w przedziale cenowym od 800 PLN do 1300 PLN.

Przykłady funkcji w nowoczesnych grillach gazowych:

- plancha 2w1 - w jednym z naszych grilli gazowych oprócz trzech palników dodatkowo zaprojektowano osobny element - planchę. Dzięki osobnemu panelowi sterowania, możliwa jest regulacja temperatury osobno dla palników i osobno dla planchy. Zyskujemy zatem nie tylko zwiększoną powierzchnię grillowania, ale przede wszystkim możliwość jednoczesnego przyrządzania różnych potraw,

- tacki zbierające tłuszcz - w niektórych modelach znajdują się tacki, na które spływa tłuszcz, co bardzo ułatwia czyszczenie, a także poprawia bezpieczeństwo,

- powłoki zapobiegające przywieraniu - to naprawdę praktyczne rozwiązanie. Grille z powłokami, które wykonano z wykorzystaniem powierzchni zapobiegających przywieraniu potraw sprawiają, że przyrządzanie przysmaków może być znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze,

- elektryczny zapłon - to kolejne rozwiązanie, które poprawia komfort korzystania z grilla gazowego.

jaki-grill-gazowy-mir421-blog

Równie istotne detale

Wpływ na to, jaki grill gazowy wybierzesz powinny mieć wpływ nie tylko dodatkowe rozwiązania, ale również proste funkcje. Pozornie nieistotne - do momentu, kiedy ich zabraknie. Przykład? Wyobraź sobie, że musisz przenieść(!) ważący 35 kg grill. Aby uniknąć tego typu problemów, przygotowaliśmy krótkie zestawienie elementów podstawowego i dodatkowego wyposażenia, które powinien posiadać dobry grill gazowy.

- Koła transportowe to rozwiązanie, które uchroni nas przed opisanym powyżej przykładem. Pamiętajcie, niektóre duże grille gazowe mogą być naprawdę ciężkie, a waga na poziomie 20-30 kilogramów nie powinna Was zaskoczyć. Oczywiście wybierając mały grill (np. na niewielki balkon) nie musimy się tym przejmować - choć zawsze warto sprawdzić parametr wagi oraz wyposażenie. Możecie również zwrócić uwagę na rodzaj zamontowanych kół (czy są tylko po jednej stronie i grill wyposażono w uchwyt do transportu, czy jest to inne rozwiązanie) - ale jak już wspomnieliśmy - to jak głęboko powinniście wniknąć w tę kwestię uzależnijcie od Waszego zapotrzebowania i możliwości.

- Kolejnym istotnym elementem są półki lub szafka, które będą bardzo dobrym ułatwieniem dla przechowywania różnych narzędzi oraz akcesoriów do grillowania. Tutaj warto wspomnieć również o półkach bocznych - te akurat widać na pierwszy rzut oka, ale zastanówcie się nad tym, czy nie powinny znaleźć się na Waszej liście kryteriów.

- Kolejnym dodatkiem, który będzie istotny w przypadku nieco droższych modeli jest termometr. Grille gazowe z termometrem pozwalają na bardzo łatwe kontrolowanie temperatury oraz sprawne dopasowywanie jej do przygotowywanych potraw.

jaki-grill-gazowy-mir419-blog

Jaki grill gazowy?

Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem odpowiedniego grilla gazowego do Twojego ogrodu, ale nadal zastanawia Cię kilka kwestii - śmiało skontaktuj się z nami. Z przyjemnością opowiemy Ci o modelach dostępnych w naszej ofercie i postaramy się udzielić dostępnych wskazówek, by doradzić Ci, jaki grill gazowy będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania.