Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Promocja -35% na krzesła ❤️

Darmowa dostawa od 1999 zł

Jak sadzić pomidory w szklarni?

blog ______
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jak właściwie sadzić pomidory w szklarni, aby uzyskać obfite i pyszne zbiory? Co robić, żeby rośliny wzrastały odpowiednio i nie chorowały? Podpowiadamy. 

Kiedy sadzić pomidory w szklarni? 

Odpowiedni czas na sadzenie pomidorów w szklarni zależy od klimatu i warunków panujących w Twojej okolicy. W zależności od regionu można rozpocząć sadzenie pomidorów w szklarni od początku marca aż do końca kwietnia. 

Jednym z ważniejszych czynników, na który należy zwrócić uwagę, jest temperatura. Pomidory potrzebują ciepła do wzrostu, a temperatura w szklarni powinna wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza. Trzeba też pamiętać, że pomidory są wrażliwe na przymrozki, więc nie powinno się ich sadzić przed ustaniem niskiej temperatury i pojawieniem się tej stabilnej. 

Oprócz tego należy też sprawdzić jakość gleby i zapewnić odpowiednie nawodnienie, gdyż pomidory potrzebują dużej ilości wody. Istotny jest dobór odpowiedniej odmiany pomidorów, dostosowanej do warunków panujących w Twojej szklarni. Sadzenie pomidorów w szklarni będzie wtedy bardziej efektywne. 

Podsumowując, optymalny czas na sadzenie pomidorów w szklarni zależy od wielu czynników, a szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę, jakość gleby i nawodnienie. Ponadto warto też zadbać o właściwą szklarnię, która zapewni optymalne warunki rozwoju roślinom. Może to być szklarnia poliwęglanowa lub klasyczny tunel foliowy, które ułatwią wzrost pomidorów. 

Jak sadzić pomidory w szklarni, aby uzyskać dorodną hodowlę? 

Aby uzyskać satysfakcjonującą hodowlę pomidorów w szklarni, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które zapewnią później obfite zbiory. Pomidory potrzebują żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby. Przed sadzeniem trzeba więc przygotować podłoże poprzez jej spulchnienie i wzbogacenie o odpowiednie składniki. Wybierając odmianę pomidorów, warto zwrócić uwagę na warunki, jakie panują w Twojej szklarni. Najlepiej decydować się na te odmiany warzyw, które są dostosowane do tych warunków. Sadzenie pomidorów w szklarni powinno odbywać się w równych odstępach i z zachowaniem odpowiedniej odległości między roślinami. Sadzonki należy sadzić do głębokości około 2/3 długości łodygi. W okresie wegetacji i dojrzewania owoców niezbędne jest regularne i obfite podlewanie.

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni? Ważna tutaj będzie ochrona przed szkodnikami i chorobami. W szklarni, szczególnie w warunkach wilgotnych, pomidory mogą być narażone na wiele chorób. Warto zabezpieczyć rośliny poprzez stosowanie środków ochrony i regularną kontrolę ich stanu. Aby uzyskać dorodne i zdrowe pomidory, należy regularnie przycinać rośliny i je podwiązywać, co zapewni im odpowiednie podparcie. 

Uzyskanie dorodnej hodowli pomidorów w szklarni, wymaga odpowiedniego przygotowania gleby, wyboru właściwej odmiany, regularnego podlewania i ochrony roślin przed szkodnikami czy chorobami. Warto też pamiętać o przycinaniu i podwiązywaniu roślin. 

Jak podcinać pomidory w szklarni? 

Podcinanie pomidorów w szklarni jest ważnym elementem hodowli, który pozwala na uzyskanie lepszych i bardziej dorodnych plonów. Jak podcinać pomidory w szklarni właściwie? Pierwsze podcinanie wykonuje się, gdy rośliny osiągną około 25 - 30 cm wysokości. W tym momencie należy usunąć wszystkie boczne pędy, czyli te, które rosną na przecięciu łodygi z gałęziami. Pozostawia się tylko główną łodygę. Drugie podcinanie trzeba wykonać po około 10 - 14 dniach od tego pierwszego. Na tym etapie pozostawia się jeden lub dwa silne pędy boczne, które rosną z górnego końca głównej łodygi. Kolejne podcinanie wykonuje się, gdy pędy boczne osiągną około 15 - 20 cm długości. Należy usunąć końcówki pędów bocznych, pozostawiając około 2 - 3 liście. 

W czasie wzrostu pomidorów konieczna jest ich regularna kontrola, usuwanie zbędnych pędów, które pojawiają się na głównej łodydze, ale nie są potrzebne do uzyskania zdrowych i dorodnych warzyw. 

Choroby pomidorów w szklarni 

Pomidory w szklarni są niestety narażone na różne choroby, które mogą wpłynąć na plony i jakość owoców. Nawet najlepsza szklarnia ogrodowa nie jest w stanie ochronić warzyw przed problemem. Jakie choroby pomidorów w szklarni pojawiają się najczęściej?

  • Plamistość liści i owoców. To choroba grzybicza, która atakuje liście i owoce pomidorów. Powoduje na nich ciemnobrązowe plamy. Można jej zapobiegać przez regularne usuwanie chorych części roślin, a także stosowanie fungicydów.
  • Mączniak prawdziwy. To również choroba grzybicza, która atakuje liście, pędy i owoce pomidorów. Powoduje białe naloty na liściach i pędach. Może jej zapobiec regularne wietrzenie szklarni, kontrola wilgoci oraz stosowanie specjalnych środków.
  • Wirus mozaiki pomidora. Jest to wirusowa choroba, która atakuje również liście i owoce. Powoduje przede wszystkim żółknięcie liści i zniekształcanie owoców. Aby jej zapobiegać, warto kontrolować stan roślin przed zakupem sadzonek, a także stosować zdrowe i odpowiednio przechowywane nasiona.
  • Zgorzel pędów. Choroba ta atakuje łodygi i owoce pomidorów. Przyczynia się do gnicia i zniszczenia całych roślin. Żeby jej zapobiegać, należy kontrolować wilgoci w szklarni, utrzymywać w niej odpowiednią temperaturę i stosować fungicydy.  

Kontrolowanie wilgoci, temperatury oraz regularne stosowanie środków ochrony roślin, może być pomocne w zapobieganiu chorobom pomidorów w szklarni. Ważne jest też regularne usuwanie chorych liści i owoców oraz kontrola stanu roślin jeszcze przed zakupem sadzonek. 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium