Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak najlepiej rozpalić grilla?

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jak najlepiej rozpalić grilla?

Jeśli uwielbiasz grillowanie, ten artykuł jest stworzony dla Ciebie. Czy można źle rozpalać grilla ogrodowego? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam po przeczytaniu tego artykułu, ale na pewno każdy może rozpalać go jeszcze lepiej. Dowiedz się, jakie są sposoby na rozpalanie grilla i wykorzystaj je w praktyce. 

Zanim zaczniesz rozpalać grilla

Zanim zaczniesz rozpalanie, a następnie pieczenie jedzenia, musisz się przygotować do tego całego procesu. Jak?

  • Przygotuj grilla: wyczyść dokładnie ruszt z pozostałości po jego ostatnim używaniu, przetrzyj go wilgotną ściereczką. 
  • Wybierz miejsce: umieść swój grill na odpowiedniej powierzchni, czyli równej. Może to być beton lub ziemia. Pamiętaj, aby nie stawiać grilla ma materiałach łatwopalnych. 
  • Z dala od wiatrugrill umieść w miejscu, które jest osłonięte od wiatru. Dodatkowo warto wybrać takie miejsce, które pozwoli ochronić gości przed dymem. 
  • Akcesoria: przygotuj sobie wszystkie potrzebne przedmioty, jak węgiel lub brykiet oraz rozpałkę. 

Możemy przejść do rozpalania!

Czym można rozpalić grilla?

Materiał, jakiego użyjesz do rozpalania grilla ogrodowego, ma wpływ na przebieg tego procesu. Do wyboru mamy brykiet, węgiel drzewny lub drewno. Czym się różnią?

  • Brykiet - mieszanina trocin, torfu, węgla kamiennego lub drzewnego i słomy. Brykiet spala się wolniej, przez co grillowanie trwa dłużej. Odpowiednią temperaturę żaru do grillowania osiąga po około 45 minutach.
  • Węgiel drzewny - już po 15 minutach możemy przystąpić do grillowania. Węgiel drzewny osiąga wyższą temperaturę niż brykiet i całkowicie się spala. 
  • Drewno - ale tylko gatunki owocowe. Nie należy używać do grillowania drzew iglastych, ponieważ żywica pod wpływem ciepła może być toksyczna. 

Jak rozpalić grilla?

Rozpalanie grilla nie należy do trudnych czynności jednak warto uporządkować wiedzę na temat tego, jak to robić prawidłowo. Właśnie dlatego prezentujemy Wam opis, jak dobrze rozpalić grilla. 

  • Jeżeli używasz brykietu lub węgla drzewnego ułóż na dnie grilla niewielki stosik. Użyj większych kawałków i nie zasypuj ich mniejszymi, które zbierają się na dnie torby. 
  • Najszybszym sposobem na rozpalenie grilla jest użycie podpałki w kostce lub płynie. 
  • Kiedy rozpalisz grill przy użyciu podpałki, pojawi się ogień, oczywiście nie należy go gasić. Węgiel musi się chwilę palić.
  • Gdy na węglu pojawi się charakterystyczny biały nalot, oznacza to, że osiągnął wystarczającą temperaturę, aby zacząć smażyć jedzenie. 
  • Wtedy rozgarnij węgiel po całej powierzchni grilla, a na ruszcie ułóż mięso.

Rozpalanie w ten sposób na pewno zakończy się sukcesem i pysznym jedzeniem. 

Grill z pokrywą - jak rozpalić i smażyć?

Grill z pokrywą może posiadać wbudowany termometr, co pozwala na stałe monitorowanie temperatury. Niezależnie od tego, czy Twój grill go posiada, sposób rozpalania jest taki sam, jak zwykłego grilla. Jednak samo smażenie może się odbywać na dwa sposoby. 

  • Grillowanie metodą bezpośrednią

Mięso kładziemy nad rozpalonym paleniskiem - tak, jak robimy to w normalnym grillu. Przed położeniem potraw możemy zamknąć pokrywę, aby temperatura szybciej wzrosła. W trakcie smażenie pokrywa również może pozostać zamknięta, dzięki temu grillowane jedzenie będzie się piec od góry i dołu. 

  • Grillowanie metoda pośrednią

Żarzący węgiel należy ułożyć na brzegach grilla, a jedzenie na środku rusztu. Kiedy zamkniemy pokrywę, grill zacznie działać jak piec. Powietrze krążące wewnątrz pozwoli na równomierne pieczenie potraw - jedzenie będzie soczyste. 

Jak rozpalić grilla bez rozpałki?

Podpałka do grilla to najszybszy sposób na jego rozpalenie. Co w momencie, gdy jej nie mamy? Jest kilka patentów, które mogą nam w tym pomóc. Klasycznym jest użycie starych gazet, jednak te kolorowe mogą być toksyczne, ze względu na substancje zawarte w farbie drukarskiej. Dlatego raczej odradzamy tę metodę. Inne sposoby, z jakich możemy skorzystać w awaryjnych sytuacjach to:

  • wysuszone szyszki sosnowe

Jest to bardzo szybki sposób na rozżarzenie węgla drzewnego. Wystarczy, że zbierzemy szyszki sosny, ususzymy je i przechowamy do sezonu grillowania. Ich lepka żywica jest łatwopalna, a drewniane łuski pomagają osiągnąć odpowiednio niski poziom wilgotności. Jednak, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, drzewa iglaste uwalniają toksyczne substancje podczas palenia. Dlatego potrawy układamy dopiero, gdy cały ułożony opał się rozżarzy. 

  • chipsy ziemniaczane 

Jest to ciekawy sposób, wystarczy dodać kilka sztuk chipsów do ognia, aby ten się mocni rozpalił. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ chipsy ziemniaczane są tak mocno nasączone tłuszczem, że powinny się szybko zająć przez ogień. 

  • opalarka elektryczna lub gazowa

Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund, aby przy użyciu tej metody, grill zaczął się rozpalać. Pamiętajmy jednak, by zachować dużą ostrożność i bezpieczeństwo. 

  • dmuchawa lub miech do grilla

Są to akcesoria, które pomogą zarówno, gdy rozpalamy grilla z rozpałką, jak i bez. Dmuchawa do grilla jest napędzana przy użyciu naszych dłoni. Kilka ruchów wystarczy, aby wytworzyć równomierny przepływ powietrza, ułatwiający rozpalenie grilla. Miech jest podobny do dmuchawy, tylko z jego pomocą wytwarzamy jednorazowy podmuch powietrza. Jest to również przydatne urządzenie do kominka. 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium