Co to jest inspekt ogrodowy i jak go zrobić?

list W: Szklarnie - własna uprawa Na: comment Komenatarz: 0 favorite Wejścia: 543

Co to jest inspekt ogrodowy i jak go zrobić?

Przygotowanie rozsady warzyw i roślin ozdobnych jest łatwe i wygodne, przy wykorzystaniu odpowiednich do tego narzędzi. A do takich należą inspekty ogrodowe i rozsadniki. Dzięki nim możemy zacząć uprawę już w zimie i przyśpieszyć wzrost roślin. Czym dokładnie są inspekty i czym różnią się od rozsadników?

Do czego służy inspekt ogrodowy?

Inspekt ogrodowy to miejsce, w którym możemy przygotować rozsadę warzyw i roślin ozdobnych. Tworzą optymalnie warunki do rozwoju roślin, które następnie możemy posadzić w ogrodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy zacząć uprawę już w zimie lub wczesną wiosną. 

Inspekt na warzywa to skrzynia, zazwyczaj drewniana, ale bez dna. Jest nakryta przeszklonym oknem, które można unosić na dowolną wysokość, w celu wietrzenia wnętrza. Tylna ściana skrzyni jest wyższa niż przednia, dzięki czemu do wnętrza wpada więcej słońca. Inspekt warzywny powinien być postawiony w zaciszonym, osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym miejscu. Inspekty ogrodowe można podzielić na dwa rodzaje:

 • Inspekt zimny

Ogrzewany jedynie przez słońce. Przygotowuje się go nie wcześniej niż w połowie marca. Na przekopaną glebę nasypuje się około 20 cm żyznego podłoża (można użyć na przykład gotowej ziemi do produkcji rozsady). Na tak przygotowanej ziemi można siać nowalijki lub rozsadę. Dzięki osłoniętym ścianom i ogrzewaniu promieniami słonecznymi, rośliny wykiełkują i urosną szybciej niż na otwartej przestrzeni.

 • Inspekt ciepły

Ogrzewany jest przez dodatkowe źródło ciepła, np. koński obornik lub instalację z gorącą wodą. Przygotowuje się go już w lutym. Jeśli chodzi o sposób ogrzewania, to w przypadku zastosowania obornika, pod wpływem procesów rozkładu materii wydziela się ciepło. Wypełnioną obornikiem skrzynię przykrywa się oknem inspektowym i izoluje od zewnątrz, na przykład słomą. Po kilku dniach, kiedy podkład się podgrzeje, co poznamy po parze wodnej osadzonej na oknie, należy go ubić. Następnie posypać cienką warstwą wapna, ułożyć około 20 cm żyznej ziemi i zamknąć. Kilka dni później, gdy ziemia się ogrzeje, możemy siać rozsady i nowalijki. 

Jak zrobić inspekt na warzywa? 

Na rynku możemy spotkać gotowe inspekty, ale zrobienie go samemu także nie jest trudne.  Oto kilka wskazówek, jak zbudować inspekt ogrodowy:

 • Wymiary inspektu warzywnego powinny wynosić nie mniej niż 1,2 m długości, 0,6 m szerokości i 0,6 m wysokości (tylna ściana 0,6 m, a przednia co najmniej 0,4 m).  

 • Zacznijmy od elementów narożnych, do których możemy użyć stalowych kątowników. Posłużą one później ze elementy stabilizujące.

 • Do zbicia skrzyni możemy zastosować płyty wiórowe MFP. Przycinamy je do odpowiednich rozmiarów i montujemy do kątników.

 • Dla większej stabilizacji możemy wbić skrzynię za pomocą kątników w ziemię (jeżeli postanowimy, że nasze kątniki będą dłuższe niż rozmiary skrzyni).  

 • Okno inspektowe możemy wykonać z listew. Wystarczy zbić je razem gwoźdźmi i wypełnić przezroczystym materiałem, na przykład szkłem, pleksą lub folią. Z pozostałości listwy warto stworzyć klocek, który będzie podpórką dla uchylonego wieka. 

Gotowe! W taki sposób możemy zbudować inspekt zimny.  

Co wybrać - inspekt warzywny czy rozsadnik?

Rozsadnik to wyznaczone miejsce w ogrodzie, przeznaczone do produkcji rozsady. Po odpowiednim przygotowaniu ziemi siejemy na nim nasiona, które posłużą potem do rozsady. Choć jego zastosowanie wydaje się podobne do inspektu ogrodowego, ma więcej zalet, zwłaszcza gdy zdecydujemy się za zakup rozsadnika lub miniaturową szklarnie. Dlaczego? Rozsadnik:

 • przygotowuje sadzonki do późniejszego wzrostu w gruncie
 • wydłuża okres wegetacji
 • przechowuje delikatne rośliny podczas zimy
 • pozwala pozyskać nowalijki

Rozsadnik ogrodowy

Przy rozsadniku, który musimy nakrywać włókniną, aby zabezpieczyć siewkę przed zimnem, może wydawać się bardziej wymagający. Jednak inwestując w gotowy rozsadnik lub mini szklarnię, pozwalamy na długi okres wzrostu naszych warzyw i roślin w najlepszych warunkach. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień