Majowo.pl Meble ogrodowe - huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak uprawiać begonię i jakie są jej odmiany?

Blog Majowo.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jak uprawiać begonię i jakie są jej odmiany?

Begonia stale kwitnąca jest ozdobną rośliną, która cieszy się nieprzerwaną popularnością. Jest nierzadkim widokiem na balkonach czy tarasach, a także w miastach na obwódkach kwiatowych, rabatach lub pojemnikach kwiatowych. Nic w tym dziwnego, bo kwiaty begonii występują w szerokiej gamie kolorów i mają piękne listki, czym przyciągają wzrok. Co więcej, posadzone w doniczce mogą być ozdobą nawet w pokoju! Jak sama nazwa wskazuje, begonia kwitnie przez cały sezon, a jej uprawa jest na tyle łatwa, że zdecydowanie powinna zagościć w każdym ogrodzie. 

Begonia stale kwitnąca - odmiany

Begonia nadaje się do uprawy w warunkach ogrodowych, jak i domowych. Bujnie kwitnie przez cały sezon, czyli od czerwca do października. Ta jednoroczna roślina na szczytach pędów tworzy liczne kwiatostany, złożone z niedużych, zwykle pojedynczych kwiatów. Szeroka kolorystyka, od białej, przechodząc w odcienie różu, a kończąc na soczystej czerwieni. Begonia stale kwitnąca osiąga około 15-30 cm wysokości. Tworzy krótkie, sztywne, mięsiste pędy, na których znajdują się przyciągające uwagę liście. Błyszczące, niewielkich rozmiarów, lekko ząbkowane na brzegach, dodatkowo występujące w różnych barwach - zielone, bordowe, a nawet brązowe. Te wszystkie elementy sprawiają, że begonia jest tak chętnie wybieranym kwiatem. 

Obok begonii wiecznie kwitnącej występują też jej inne odmiany. Do kilku najpopularniejszych rodzajów należą:

  • Begonia bulwiasta 

    Swoją nazwę zawdzięcza właśnie bulwom, które wytwarza pod ziemią. Wyglądają jak cebulkowe kwiaty i to właśnie przez nie begonia się rozmnaża. Jej uprawa jest podobna do begonii stale kwitnącej. Jest dobrym rozwiązaniem do ogrodów, w których dostęp promieni słonecznych jest ograniczony, ponieważ świetnie znosi zacienienie. Begonia bulwiasta ma tendencję do szybkiego rozgałęziania, przez jej atrakcyjność wzrasta jeszcze bardziej. Ta roślina ma piękne kwiaty i liście, które są jej niebywałym walorem dekoracyjnym. Są w kształcie serca, krótkie, mięsiste i błyszczące. Może być ozdobą do późnej jesieni, ponieważ kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. 
  • Begonia zwisająca 

    Begonia zwisająca jest odmianą begonii bulwiastej. Najlepiej uprawiać ją w skrzynkach lub pojemnikach, które można umieścić na zewnętrznym parapecie, tarasie lub balkonie. Jednak najlepiej prezentuje się w wiszącej doniczce. Begonia zwisająca posiada kwiaty w różnych odcieniach czerwieni, czy też żółci, bieli, pomarańczy lub różu. Płatki mają atłasowe wykończenie. Liście tej rośliny są dość wąskie, o ciekawym sercowatym kształcie i charakterystycznych ząbkowanych brzegach. 

  • Begonia zimowa

    Ta odmiana nazwą nawiązuje do terminu kwitnienia. Cechą charakterystyczną begonii zimowej są jej duże i pełne kwiaty, przypominające różyczki. Występują w białych, żółtych, różowych, pomarańczowych lub czerwonych zabarwieniach. Ich ozdobą są też niesymetryczne, duże i sercowate liście. Pod ziemią begonia ma włókniste kłącza. Jest to łatwa w uprawie roślina.  
  • Begonia królewska

    Jest to idealna odmiana do uprawy doniczkowej, wręcz możemy nazwać ją begonią doniczkową. Jej dużym walorem dekoracyjnym są sporej wielkości, osiągające różne warianty kolorystyczne liście. Mają sercowaty kształt i ząbkowane brzegi. Ciekawe zabarwienie przyjmują też kwiaty begonii królewskiej. Od zewnątrz są niezwykle intensywne zielone, a im bliżej środka, ich barwa zmienia się na odcienie fioletu i różu. Dokładna kolorystyka kwiatów begonii królewskiej zależy od jej odmiany.

Begonia stale kwitnąca - zacznij hodowlę w tunelu

Uprawa begonii stale kwitnącej nie jest trudna, wystarczy zaznajomić się z kilkoma zasadami. Zacznijmy od gleby - musi być żyzna, czyli bogata w próchnicę. Jednocześnie wymaga też jej kwaśnego odczynu. Najlepszym miejscem do uprawy begonii będzie słoneczne miejsce. Niektóre odmiany znoszą dobrze także zacienione miejsca. To, o czym warto pamiętać, to że begonie nie znoszą suszy! Trzeba pamiętać o stałym nawilżeniu gleby, zwłaszcza w sezonie letnim. 

Jak uprawiać begonie stale kwitnącą?

  • Uprawę begonii stale kwitnącej zazwyczaj przeprowadza się metodą z nasion. Wysiew należy rozpocząć już w styczniu, najpóźniej w lutym. Najlepiej zrobić to w tunelu foliowym, ponieważ pozwoli to utrzymać stałą temperaturę i uchronić przez złymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu nasze begonie będą potem bujnie kwitły. Jeżeli chcesz zacząć uprawę kwiatów, warzyw czy owoców, warto postawić na szklarnie z poliwęglanu. Nasion nie przykrywany ziemią, a lekko wciskamy je w podłoże. Należy zrosić nasiona (w tym celu warto użyć spryskiwacza, który wytworzy delikatną mgiełkę) i utrzymywać temperaturę około 20-22 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, o stałym utrzymywaniu wilgoci gleby! 

  • Po wzejściu siewki begonie pikuje się w rozstawie 1,2 x 1,5 cm.

  • Drugi raz begonie pikuje się w kwietniu. Wtedy każdą roślinę sadzimy w wybrane przez nas miejsce - doniczkę lub stałe miejsce w ogrodzie. 

Jeżeli postanowimy ozdobić naszymi kwiatami balkon lub taras, jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy miejsce, do którego docierają promienie słoneczne. Pozwoli to utrzymać optymalne warunki, aby begonia stale kwitnąca weszła w fazę kwitnienia.

Begonia na balkon, taras czy ogród? Tej rośliny nie może u Ciebie zabraknąć! 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium