Pontony. Wybierz i zamów swój nowy ponton na wakacje

Pontony

Pontony mogą być wykorzystywane zarówno do wędkowania, jak i do rekreacyjnego wypływania na wody. Właściwie dobrane wiosła do pontonu zapewnią bezpieczeństwo. 

Pontony wędkarskie i wiosła do pontonu

Wędkarstwo odbywa się nie tylko nad brzegiem zbiornika wodnego. Równie dobrze można wędkować na samym środku jeziora czy stawu. Jak to zrobić? Potrzebne będzie kilka niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich jest oczywiście ponton wędkarski, dzięki któremu wędkarz może dopłynąć dokładnie w to miejsce, o którym wie, że da mu ono obfity połów. 

Pontony wędkarskie zwykle mają długość od 2,4 m do 4,2 m, przy czym im większy, tym lepszy. Większy ponton to także jego większy ciężar, co można rozpatrywać jako minus. Jednak im większa powierzchnia do wykorzystania na wodzie, tym większe bezpieczeństwo. I to właśnie należy mieć na uwadze, kiedy wybiera się odpowiedni ponton dla siebie. 

Wybór odpowiedniej długości pontonu zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, na jakim rodzaju wód będzie się wędkowało. Jeśli będą to wody morskie, to trzeba się przygotować na nieco większe wyzwanie. Odpłynie się prawdopodobnie dalej od brzegu, a poza tym można się spodziewać większych fal niż na przykład na jeziorze. W związku z tym przyda się większa powierzchnia pontonu, który lepiej oprze się falom. Takie zabezpieczenie dużo daje podczas wędkowania, ponieważ wędkarz ma świadomość, że poradzi sobie w przypadku nadejścia fal. Zalecana minimalna długość pontonu, który będzie wypływał na wody morskie, to 300 cm, czyli 3 m. 

Jeśli natomiast ponton rybacki będzie wykorzystywany na wodach jezior lub stawów, to długość może być większa i zamykać się w podanym wyżej przedziale od 2,4 m do 4,2 m. 

Przy wyborze wielkości pontonu należy również zwrócić uwagę na to, ile osób będzie w nim jednocześnie przebywało. Im więcej osób, tym większy ponton, który utrzyma duży ciężar. Przyjmuje się następującą zasadę:

- jedna osoba – długość do 300 cm,

- dwie osoby – długość 300–360 cm,

- trzy osoby – długość pow. 360 cm.

Trzeba pamiętać, że oprócz samych ludzi na ponton będzie zapakowane sporo sprzętu, np. skrzynek z przynętami, wędek, żywności dla wędkarzy czy ubrań, np. kurtek przeciwdeszczowych. To wszystko wpływa na zwiększenie się ciężaru, który ponton musi unieść, a w związku z tym należy to przełożyć również na wymiary pontonu

Dodatkowo znajdą się na nim jeszcze wiosła do pontonu, które także będą stanowić pewne obciążenie. One również powinny spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, aby umożliwiały wygodne korzystanie z pontonu

Pontony rybackie – podłogi

Jako że ponton wędkarski ma charakterystyczne cechy, które umożliwiają wykorzystanie go podczas połowu ryb, musi być wyposażony w odpowiednią podłogę, dzięki której da się z niego wygodnie i bezpieczne korzystać, np. kładąc skrzynie wypełnione przynętami i innymi niezbędnymi rzeczami.

Oto rodzaje wykorzystywanych podłóg:

- podłoga miękka – sprawdzi się tylko w małych pontonach, którymi wypływa się co najwyżej na staw,

- podłoga listowa – mocniejsza, a jednocześnie zapewniająca ograniczenie wagi całego pontonu, nie pozwoli, co prawda, na wędkowanie na stojącą, ale jest odpowiednia do średnich pontonów,

- podłoga aluminiowo-drewniana – taka usztywniona podłoga umożliwia wędkowanie na stojąco,

- podłoga aluminiowa – zdecydowanie najmocniejsze rozwiązanie na długie i częste wypady; bardzo bezpieczne podłoże dla zapalonego wędkarza.

Pontony rekreacyjne i wiosła do pontonu

Ale pontony znane są przede wszystkim ze swojej funkcji rekreacyjnej. To na pontonie możemy całą rodziną wypłynąć w „rejs” podczas zagranicznych wakacji nad morzem. Dzięki nim wodna rekreacja nabiera kolorów. Ponton dmuchany pozwala na odbyć krótką lub dłuższą podróż dalej od brzegu. 

Planując zakup pontonu, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał jego wykonania. To on w dużej mierze odpowiada za komfort pływania. Podstawowym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania pontonów jest oczywiście PVC, ale nie jest on jedyny, ponieważ aby powstał dobry i bezpieczny ponton dmuchany, potrzebne są domieszki innych materiałów, które dodatkowo wzmacniają ponton. Dzięki temu mamy pewność co do bezpieczeństwa podczas wypływania na otwarte wody. 

Wybierając pontony dmuchane na wakacje z rodziną, należy zwrócić uwagę na ich klasyfikację ze względu na rodzaj żeglugi. W przypadku opisywanych pontonów rekreacyjnych interesują nas dwie kategorie: C i D. Kategoria C to prawdopodobnie to, czego szukasz – nadaje się do pływania po wodach przybrzeżnych, a także po zatokach, jeziorach oraz rzekach. Można w nim bezpiecznie poradzić sobie z falą o wysokości 2 metrów oraz z nieco silniejszym wiatrem. Z kolei wspomniana kategoria D oznacza pontony dmuchane przeznaczone na tzw. wody osłonięte, czyli dokładniej mówiąc na jeziora, rzeki, kanały i małe zatoczki. Radzi sobie ze słabszym wiatrem i falami do 50 centymetrów. 

Nikt, kto lubi pływać w pontonie, nie poradzi sobie bez odpowiedniej pomocy, jaką stanowią wiosła do pontonu. To dzięki nim można obrać odpowiedni kierunek. Do pontonu wystarczą wiosła plastikowe sprawdzające się przy delikatnych i mocniejszych podmuchach wiatru. Przydatnym elementem okażą się również linki zabezpieczające wiosła do pontonu

Jak zadbać o ponton po sezonie?

Ponton dobrze jest zabezpieczyć po zakończeniu sezonu. Odpowiednia będzie impregnacja wykonywana np. gliceryną lub olejami naturalnymi. Oczywiście istnieją również bardziej specjalistyczne preparaty, np. smary silikonowe, które zapewniają dodatkową powłokę chroniącą na powierzchni pontonu

Nie tylko poza sezonem, ale głównie podczas niego przyda się zestaw naprawczy, dzięki któremu można udzielić pontonowi szybciej „pomocy”. Dziurki zdarzają się często i trudno ich uniknąć. Przydadzą się małe łatki wykonane z takiego samego materiału jak sam ponton, które można przylepić na dziurkę, łatając ją i nie dopuszczając, by się powiększyła. 

Pontony to możliwość zapewnienia sobie świetnej zabawy podczas wakacyjnego wypadu nad morze albo podczas weekendowego wypadu nad pobliskie jezioro. Sprawdź ofertę i wybierz produkt odpowiedni dla siebie.